רעיון ועריכה: דני סנדרסון

שירים מהבוידעם

הד-ארצי
3/5

אצלי הבוידעם מתפוצץ ממוסיקה. בּוֹידֶעם, (ביידיש עליית גג), אותו מקום צדדי ובלתי נגיש לאחסון, שלא נעשה בו שימוש יום יומי. כשאני מפשפש בבוידעם, אני מוצא "אוצרות" מוסיקליים שממש בא לי לזרוק. מצד שני, כאלה שהם חתיכת היסטוריה, לעיתים עממית-מחויכת, כמו שבחר דני סנדרסון לאוסף הזה המכיל מיני תחנות בדרכו של הזמר הישראלי.
בטוח שאת "שיר הפלאפל" (1957 מילים: דן אלמגור לחן: משה וילנסקי ביצוע רביעיית איילון) אני שומע רק מפני שהגעתי לדיסק הזה והסרתי ממנו אבק. שלאגר ענק בשנות החמישים.
עוד אחד מהחמישים (1959) – "חולשה של בת" – שיר צרפתי שתרגם דן אלמגור וביצעו חברי להקת הנח"ל דאז יהורם גאון, חנן גולדבלט, פולי, יורם ארבל, עליזה רוזן, גברי בנאי ואחרים.
הצמד יוסי בנאי ויונה עטרי נמצאים כאן בדואט "יוסיונה" לפי שיר של ברסנס שתרגם דן אלמגור (1961) את "ולס להגנת הצומח" הפסטורלי כתבה נעמי שמר (1967)על … הטרדה מינית בצה"ל, לאחר שקיבלה שיחה טלפונית – "רק עלי אין החוק משגיח / רק עלי איש אינו שומר / לו היו לי עלי גביע / אז היה מצבי אחר." ו"לו הייתי חיה או פרח/ אז היה מצבך אחר".
השיר התפרסם ב- 1967 בביצוע להקת הנחל. היו אלה ימי ניצחונות גדולים, ימים בהם צה"ל נערץ, איש לא העז לדבר נגדו וגם לא מקובל להתלונן… מפקדים היו שולחים ידיים ומטרידים ואף מעבר לכך…על מפקדים התהלכו אז סיפורי גבורה, ולא רק על גבורה בקרב… ונגד זה יצאה נעמי שמר בדרך הומוריסטית, בלחן חביב עד שרבים לא הבינו את הביקורת.
"שיר הפטנטים" שהקליט אורי זוהר ב-1969 למילים של חיים חפר ומוסיקה של סאשה ארגוב. את השיר תוכלו למצוא באוסף נדיר של אורי זוהר (הקולנוען, הבדרן, האיש שחזר בתשובה) ב"שירים משכבר הימים" – שיר הומוריסטי-סרקסטי על "הראש היהודי הממציא".
ב"יא ירח" של יחיאל מוהר ודובי זלצר (1959) שומעים את להקת הנח"ל עם אריק איינשטיין – סולן, יוסי פרוסט, עליזה רוזן, זוהר אורין, אביטל מוסינזון – הירח במשמעות הרומנטית אז "שדכן אשמאי זקן"
"פלשתים עליך שמשון" (1969) מאת יורם טהר לב ויאיר רוזנבלום בוצע ע"י להקת פיקוד מרכז שעל חבריה נמנו שלמה בר אבא, שלומית אהרון, דני וסלי, אפרת ךביא, שם טוב לוי, יקה מרידור, עמרי ניצן, דני עמיהוד, ניצה שאול ואחרים.
"הדודה מחדרה" היא אחת הדודות המפורסמות בזמר העברי בזכות הביצוע של אריק לביא (1963) על ההוא שעשה הכול כדי לרשת את הדודה האלמנה שהיו לה 100 דונם פרדסים.
"יום כביסה" עשתה להקת הנח"ל של 1967 (יורם טהר לב סשה ארגוב) עליה נמנו בין השאר שלום חנוך, מוטי פליישר, ששי קשת, אבי קורן, מנחם זילברמן, שולה חן, איביבה בנו.
"המורה לזמרה" (עמוס אטינגר-מאיר הרניק) עם יונה עטרי – מערכון מוסיקלי על המורה לזמרה השבויה במוסיקה מול תלמידים שצוחקים לה.
"רומיה ויואל" – רביעיית אלון (מרדכי ירון, גד מן, איתן לב, ברוך נדב) דן אלמגור על רומיאו ויוליה התימניים. לחן – אלכסנדר חיים. העיבוד של אלכס וייס. הסגנון מזרחי-תימני של אז שאפיין גם את "שיר הפלאפל" שנכתב באותה תקופה (1957) עניין מאוד את אלמגור שהוציא ספר על הנושא – "שושנת תימן: בני תימן בזמר העברי". "רומיה ויואל" הוא אחד מניצני המפגש בין המוסיקה התימנית ובין המלחינים יוצאי אירופה.
"ונצואלה" מאת דן אלמגור לחן: משה וילנסקי (1959) אחד השירים שמציין את תקופת הלהקות הקוליות הגדולות בזמר הישראלי החל מהצ'יזבטרון דרך להקת הנח"ל, התרנגולים ובצל ירוק, תקופה שהבליטה שני מלחינים – משה וילנסקי וסשה ארגוב. מחבר השיר, דן אלמגור הקדיש את השיר לאהובתו אלה, בעזרת החרוז החוזר. "ונצו-אלה, אין דומה לה…". הדבר היה עוד פן בחיזוריו של אלמגור אחרי אותה אלה, לימים, אשתו. אלמגור חיפש עובדות על דרום אמריקה בשביל ליצור את השיר. למשל: השורה" נשוט על פני האורינוקו המשתפך לאמזונס" היא תחילנ טעות, מכיוון שנהר האורינוקו אינו משתפך לאמזונס. השורה תוקנה ל"נשוט על פני האורינוקו ונטייל לאמזונס".
ובסיום עוד שיר שמשה וילנסקי הלחין ללהקת הנח"ל – "שיר הגרושים" (1967) למילים שך יחיאל מוהר מתוך התוכנית "הנחלאים באים תוכנית 20" .

Out Of The Attic

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות