גאות המופע

דניאל סלומון

זאפה ת"א
4.5/5

אלבום רביעי מסמן גאות. לא שדניאל סלומון הפך בן לילה כוכב הפופ התורן, מחוץ למועדון לא המתינה עדת צלמים טורפת סלבס, כתבי רכילות לא הסתודדו עמו לראיונות חושפניים. ערוץ 2 לא שלח צוות למהדורה של מחר בערב. איפה הבעיה? אין בעיה.
כשהוא שר "פרח לילה" מהאלבום החדש, יכולת להבין שכל הנ"ל בטלים בשישים, שמשהו יפה פורח בקריירה שלו, והוא אינו פרח שחור. כן, אני מדבר על גאות אומנותית. לא מילה גסה. אני מדבר על צירוף של אלבום טוב ויכולת הופעה.
גאות, כי סלומון הקרין בערב הזה שילוב של חיוניות אנושית והומור בריא. מתייחס אל עצמו בקורטוב של ציניות עצמית מחויכת (על הסלבס שלא הגיעו, כי פשוט אין לו בספר הטלפונים מהסוג הזה), היכולת להגיש את השירים בצורה בלתי אמצעית. היום יש לו את זה.
כמובן, אלבומו האחרון, שהיווה את עיקר הערב, עם שיר הנושא היפהפה העוסק במה שקורה לאהבות חיינו כשהן הופכות זיכרון מעורר תוגה, נישאות על גלי הזיכרון.
דניאל סלומון, רומנטיקן ללא לאות, פסנתרן שמוליך רגשות העבר מהלב אל הקלידים כדי לתאר תחושת אהבת עבר שהייתה במצב של גאות. הזיכרון לוקח אל זוג ענפים בתוך הסבך, מיטה אחת שהספיקה לשניהם, גם פסנתר אחד "לצליל אהבתם".
שירה מאופקת, כמעט חרישית כמו כדי להצניע את הזיכרון. הקצב בשיר אינו מודגש, המנגינה משרטטת בעדינות את התחושה, עיבוד האווירה מעניק לשיר את תחושת החלום.
לני בן בשט, שעיבד והפיק את האלבום, היה על הבמה מאחורי המחשב. רוחו שרתה על הערב, בעיבודים קצת אחרת שהגיעו גם לשירים מאלבומים קודמים. (חיפה 87', רבות הדרכים, דניאל סלומון 2002) אבל בעיקר "גאות" – אלבום ללא דרמות. קו מלנכולי של אווירה שעובר לאורכו. מנגינות סימטריות, לעיתים כיוונים מלודיים וקצביים מפתיעים, מוסיקה שבה הייתה מעורבת שילה פרבר.
מה שמעביר אותי לרשימת האורחים של סלומון (סלבס פעילים). שילה פרבר לא החזירה לסלומון חוב אחרי שהתארח בהשקה שלה (חבל, לא?). אבל במרכז הבמה התיישבו מאיה בלזיצמן והצ'לו שלה. מאיה, אני לא צוחק, היא סופרסטארית במחוזות הפופ המקומי. גם מנגנת, גם שרה, גם מעניקה גוון קלאסי יפהפה וחיוניות בימתית. מוסיקאית ממש אוצר. הצטרפה ל"עשן בעיני" ול"אהוב ליבי" וגם תרמה מרגש אחד ממופע הרוקסן שלה – "שלכת" של אביב גפן.
ואז הגיח רמי, כן קלינשטיין, החליף מקומות עם דניאל לשני שירים שלו – "הניחי לי" ו"רדיו" ול"אהבה" של דניאל. מפגש של גאות זרם רגשות שכמעט עלה על גדותיו, שנמשך עד לסיום. האורחים לא יגיעו להופעות הבאות שלו, מופע ההשקה יירשם כאירוע בלעדי, אבל הוא מבשר שסלומון אכן נמצא באחת מתקופות הגאות שלו.

נגנים: לני בן-בשט – מחשב, הפקה, תכנותים, מתן אפרת – תופים, עדי הר-צבי – בס. אורחים: מאיה בלזיצמן – צ'לו ושירה, רמי קלינשטיין – פסנתר ושירה.

שירים: אוויר, הייתכן, גאות, מישהו לרוץ איתו, שבורה, הקשיבי לי, אהובתי, עשן בעיני מאיה בלזיצמן, אהוב ליבי עם מאיה בלזיצמן, שלכת (בלזיצמן בשיר של אביב גפן), פרח הלילה, הניחי לי, רדיו ואהבה עם רמי קלינשטיין, בא מכאב, דרך חדשה, עדיף, רבות הדרכים.

דניאל סלומון ראיון וקטעים מההופעה

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות