spektor160-b.jpg

Love Is

Daniela & Ben Spektor דניאלה ובן ספקטור

היי פידליטי
4.5/5

האהבה מה היא? האהבה היא מחוזות החלום, שרק המוסיקה יכולה לגעת בהם. דניאלה ובן ספקטור משוטטים בדרכיה, ובאנגלית. מייצרים אינטראקציה בין ליריקה וטונים שמימיים לצליל אלקטרוני – שהוא חלק מהנרטיב.
Close Your Eyes Now Dreaming Like and Watch, מלחשת דניאלה על הפתיחה. צלילי האלקטרוניקה יוצרים את האווירה ההזויה.
אתם לא יכולים לשכוח אותה: ב-2009 שמענו אותה שרה על אור כוכבים מול אנשים בשר ודם ב"הכוכב הזה מת". הכוכב מת, אבל אורו מגיע עדיין. גם אותנו רואים עדיין, אבל אנחנו נגמרים הלילה. גם אז המוסיקה כמו הגיעה ממרחק, באווירה "ספייסית". מטפיסית. מתיקות שאינה הופכת למתקתק-קיטשי. משדרת קסם נוגה, צליל של מעוף, ספירה שמרימה מקרקע השגרה.
גם באלבום הדואט שלה עם בן זוגה בן, זהו איזשהו מסע אל מחוזות החלום של האהבה, והאנגלית היא נדמה לי השפה האולטימטיבית לשירים האלה. האלקטרוניקה מעניקה למוסיקה מימד עומק. Dreaming Like הזכיר לי את ההתנסויות של ונגליס בפסי הקול שיצר לסרטים.
קו אחיד? – לא בהכרח. Life Long Odessey שנפתח בליווי אקוסטית בודדת, נשמע Folk בנוסחים של הזמרים-יוצרים של השבעים, לא אלקטרוניקה, אבל הטון לוקח לאזורי החלום.
Cut It Out – דואט עם M Jack Bee האוסטרלי (שהצטרף אליה ואל בעלה בן ספקטור בעת ששהה בארץ( האהבה היא לעיתים יחסים שנעים בשני קווים מקבילים, תוך ניסיון לגשר על המרחק בין מה שהיא חושקת, מה שהוא רוצה. האהבה שלה היא לא האהבה שלו. השיר הוא שילוב מעודן של פולק ואלקטרוניקה בקצב מייצר מתח דק – כדי להוציא לפועל הדיאלוג-דואט הזה. מנגינה יפה, באווירה אירופאית אפרורית, שילוב מסוגנן, דיוק בחיבור בין האקוסטי האלקטרוני והקצב הקבוע, בשילוב קול מתוק אבל לא מתקתק. היילייט בדיסק.
האהבה היא Mother And Sun, שילוב של קצב אלקטרוני שמניע ועוטף קולה השמימי של דניאלה ששרה – "לאהבה יש דרך – מרחיקה אותנו מעט כל יום, עד שהכל נעלם"
הצליל של Summer Picture הוא מהשירים המינורים הליריים הנוגים היפים בדיסק: – "תמונת קיץ של שנינו מרגישה לי שירה", שרה דניאלה בטונים גבוהים טהורים. סולם מינורי וקו מלודי קסום שפעם היינו מגדירים את "פופ אלטרנטיבי", עם שורות כמו:
You Said you wanted a little time alone/ With your mindless heart/ And Your Heartless Mind" – "אמרת שאתה רוצה מעט זמן לבד/ עם ליבך חסר מחשבה/ עם שכלך חסר הלב".
ובהמשך הקול הגבוה הקסום (והמשתוקק) מגיע למקצב הדאנס האלקטרוני הקליל והקליט של I Feel Love, משב רוח קליל שפורץ לדיסק ברגע הנכון.
Far away מכניס למסלול המיד טמפו נרטיבי החלומי של דניאלה ספקטור המהגגת שיר על הפער בין עולם כמנהגו נוהג שיש אומרים שהוא הולך לאבדון והרס ובין עולמה הפרטי כשהיא עוצמת עיניה, כשהיא נמצאת איתו בבית. עוד אחד מהמקסמים הליריים שאני מגלה באלבום, מעובד יפהפה – גם באשר להרמוניה קולית.
Love Is הן ארבע שורות בקולה המסונתז – נכנס לתחום האקספרימנט האלקטרוני היותר אוונגרדי בדיסק, בתזמור דאנס האוז אלקטרוני המעובה בצליל תזמורתי. איזה קונטרסט יפה.
הסיום המנוגד: Love's never been really easy for me, קולה המדוכדך בשיר איטי קודר ואפרורי. עוד פן על האהבה באלבום של ניגודים מרהיבים, של טונים וצלילים חלומיים קסומים, בלי טיפת "שומן" קיטשי, בלי רגש שרץ לפני המוסיקה.

 

Daniela & Ben Spektor – Love Is

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות