עשרה חודשים

דור דניאל

הליקון
4/5

מה קרה אחרי עשרה חודשים? אור בקצה המנהרה? האפשר להשיב אהבתו שאבדה? ליבי-ליבי לדור דניאל. עשרה חודשים, עשרה שירים. טון קולו משדר לאורך הדיסק – לא קלים חיי איש צעיר אוהב. אוהב-דואב-כואב-מתגעגע. בשיר האחרון הבליח לו משפט יפה: "ובין השקט למילים, מוצא מחבוא בין הצלילים".
זה אלבום שמעיד כי דור דניאל חי בין הצלילים המינורים מלנכוליים, הם משמשים לו מפלט בתוך צער חסרון האהבה, בתוך הבלבול הגדול – "אין סדר בלב", ("מסתובבת בלילות"), בתוך בדידותו.
הלב מייצר טון אחיד שעובר לאורך השירים, כאילו כל השירים, למרות השינויים המלודיים היפים, למרות מעברים קצביים מועטים מסלואו למידטמפו – נשמעים כסדרת המשך בשל גוון טון צערו האחיד המלנכולי כמעט בכייני שמשתלט על האלבום. גם הטקסטים לא ממש מיטיבים. רובם ככולם (מטפורה גרועה, מטפורה מוצלחת יותר) נעים סביב ציר אחיד של אהבה ללא גבולות, געגועים מייסרים – גם כאן – יותר טון של מלנכוליה לשמה מאשר נרטיבים שמשרטטים בנאדם. ("אף שאלות", "כולי שלך") גם העיבודים וההפקה המוסיקלית התקבעו על קו צליל של קלידים ומיתרים שצובעים את השירים בצבע אפרורי די אחיד, לעיתים בקצב דרמטי ("אלף שאלות") מצטרפים לטון המלנכולי ששר "הבדידות אפורה ופוצעת". וגם "כל המילים שכתבתי זו את" ו"כל הפצעים שהשארנו פתוחים על דף נייר" בשיר מלודרמטי במיוחד, "לחבק אותך שוב" שבו קולו כמעט נשנק, ביצוע שאינך יכול לחשוד בו שפיו וליבו אינם שווים.

בן כמה אתה? תשאלו. שאלה מוצדקת. הרי יש גיל שהטונים והצלילים האלה יפגעו במרכז ליבו של כל מתבגר מאוהב-מאוכזב. המחסור באהבה מוליד מצוקות קשות. המנגינות של דניאל כל-כך קליטות ופריכות, שאין שום בעיה להאמין שהן מגיעות מהמקומות האלה. מבחינה זו הייתי אפילו מעניק לו את התואר "נסיך המלודיה הנוגה" של הפופ הישראלי העכשווי,  ויש לי לפחות ארבעה שירים שמנגינתם נוגעת גם מגעת – "כולי שלך", "לאן", "לחבק אותך שוב" (מלודרמטי מאוד)  "קורא לך", "בואי אליי" (6 דקות של מנגינה קסומה)
מתברר שזה כנראה עדיין אינו מספיק, כי אחרי עשרה שירים אני מרגיש שנשארתי כמעט באותה נקודה טקסטואלית, מלודית. הרמונית שבה התחלתי את הדיסק. אז גם אם הצליל לעיתים יפה-מחניף בתוגתו – עדיין דניאל מסתובב  סביב עצמו, אינו מצליח לצאת ממעגל מצוקות האהבה המלנכולי שקצת סוגר אותו.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

16 תגובות

 1. האזנתי לכל האלבום ואין ספק דור כותב בדיוק מה שהוא מרגיש.לגבי הלחנים אין עוררין שמדובר באחד המלחינים הטובים כיום במוזיקה הישראלית.אהבתי מאוד את השירים בואי אלי ,עשרה חודשים(ניפלא)),קורא לך ואלף שאלות.

 2. ממש לא מסכימה עם דבריך.
  האלבום של דור דניאל הוא אלבום מדהים!
  רואים שכל שיר ושיר הוא כתב מהלב,ממש לא בכייני אלה הוא שופך שם את רגשותיו ועושה זאת בצורה נפלאה שאין כמוהה!
  כל שיר ושיר נורא מרגשים , נוגעים ללב , מדהימים , פשוט כיף לשמוע אותם!
  אני נורא נורא נורא ממליצה על האלבום!!!!!
  באמת שמי שלא מאזין לו – מפסיד!

 3. כולנו עברנו את החוויות שדור כותב עליהן. כולנו מזדהים איתו ולכן כולנו מתרגשים איתו ומזמזמים את שיריו מהרגע הראשון. כל הכבוד דור! תמשיך לרגש אותנו!!!

 4. אני לא מבין למה טקסט שמתאר מצבים שחווים צעירים ומבוגרים לא ניראים למבקר,בכל מקרה כל אחד רשאי לבקר כראות עיניו אבל אני אוהב את השירים של דור

 5. אני לא מבין למה טקסט שמתאר מצבים שחווים צעירים ומבוגרים לא ניראים למבקר,בכל מקרה כל אחד רשאי לבקר כראות עיניו אבל אני אוהב את השירים של דור

 6. אז כמו התגובות לפניי, האלבום מדהים!
  ובמקום בלעסוק בלתת ביקורות, תאזינו ותקשיבו למילים של השירים 🙂
  האלבום מדהים, ומומלץ 🙂

 7. אני חושבת שכל מה שכתוב בביקורת ממש מוגזם, נסחפו יותר מידי עם הפרשניות שלהם , דור כתב את השירים במשך 10 חודשים בגלל שכשהוא היה במצבים קשים כביכול אז הוא כתב, וכנראה לא היו הרבה ימים כאלה כי עובדה שזה לקח הרבה זמן. ואת זה הוא גם אמר בראיון לגלגלצ.,
  בקיצור- אלבום מדהים!

 8. האלבום של דור דניאל מדהים, ואני חושבת שאין על כך עוררין!
  שירים מדהים, צורת הכתיבה, הלחן , הכל הכל מושלם!!!

 9. יש בכלל ספק באלבום??
  הרי זה דור דניאל , ואם זה הוא ,אז מצידי שיבכה על הכדור שלקחו לו בכיתה ג',צורת הכתיבה שלו,והלחן שלו,שלא נדבר על הקול שלו, יעשו את הסיפור/חויה/אירוע למעניין וכן להזדהות. הכל יצא מושלם ויהיה תענוג לשמוע!!

 10. שכל אחד יכתוב מה שהוא רוצה לדעתי השירים של דור מ-ד-ה-י-מ-י-ם,כל שיר מרגש יותר מהשני בלי התפלספויות,שירים בגובה העיניים.

 11. במקום לנסות לקטול בציניות שכזאת אומן שהוא מקבוצת אומנים בארץ שבימינו היא מיעוט שכותבים מה שהם מרגישים ובאים על האמת שלהם ולא שמים בשירים "אני אוהב אותך, אוהב את העיניים שלך, אוהב את הגוף שלך" או כל מיני משפטי פייסבוק.
  כל מי שיסתכל קצת במבט כללי יראה שצריך לחזק אומנים כמו דור דניאל שכותבים על החיים שלהם, ולא על מה שהקהל הישראלי 'אוהב'.
  כפי שנאמר בתגובות קודמות, שיבכה על העיפרון ששברו לו בגן חובה, אבל שימשיך לכתוב בצורה מושלמת, לרגש ולהשתמש בצלילים הנכונים שחודרים עמוק. כי אלה השירים שנזכור בעוד כמה שנים כמו שאנחנו זוכרים טוב טוב שירים בני 30 שנה לפחות

 12. שום אומן לא יגיע לרבע מהכתיבה וההלחנה של דור דניאל, אז שיפסיקו לבלבל ת'מוח, דור מוכשר!! בכל טקסט שלו אני מזדהה, גם אם באמת יבכה על כדור, הוא מווושלם!

 13. למרות הבקורת או בזכות הבקורת קניתי את האלבום באמצעות האינטרנט הבחור הזה פשוט מוכשר.השירים ניפלאים וההגשה של דור מרגשת ביותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות