שר יצחק קלפטר

אריק איינשטיין

אן.אם.סי
4.5/5

כשעץ בגן מלבלב/ זה לא כואב להתאהב/ לכן עומד ומנגן"

קחו את המשפט הזה מ"צליל מכוון". אביב הגיע. זמן להתאהבות מחודשת. אריק בחר בקלפטר. מה, לא ידענו שקלפטר הוא חלק מאוד חשוב, חיוני, בדרכו של אריק? מה יום מיומיים? בקומוניקט שצורף יש שורה שאומרת: "האוסף הוא יוזמה של אריק שהקשיב לאלבומיו עם קלפטר וגילה שוב עד כמה שיתוף הפעולה ביניהם היה קסום ומיוחד עבורו".
הגילוי המחודש הזה הוליד אכן אוסף של 19 שירים הכולל גם שיר חדש, "מעבדות לחירות" וקאבר ל"צליל מכוון", למי מאלה, שבספריית הדיסקים שלהם שוכנים אחר כבוד שני האלבומים המשותפים לאיינשטיין ולקלפטר – "יושב על הגדר" (1982) ו"שביר" (1983) – ומחפשים מעט ואליו פור מאני.
שנגיד כמה מילים על קלפטר, האיש שעל הלחנים והעיבודים באוסף? לא צודק "כמה מילים" אבל בלי פטור אי אפשר: שילוב נפלא של כישרון מלודי, פשטות כובשת, גיטריסט ענק, לא מוכר משהו – פרט למוסיקה. בחו"ל הוא היה כבר מזמן אגדה בחייו. העגמומי הזה בקולו, הגיטרה שמצלצלת תמיד נורא קלפטר, מחייכת אלינו חיוך גדול.
שנגיד כמה מילים על אריק? נו, באמת. מי שמכיר את אריק, יודע  שהוא נותן את כל הכבוד ליצחק, שולח אליו חזרה את הצליל המכוון שלו מתוך כוונה עמוקה להוקיר הקשר שביניהם.  
שמעתי ברצף. מה  יש להוסיף על מבול המילים המשבחות שכבר הצהיבו בעיתוני האתמול. הגיע זמן התרפקות על הכוכבים שנושרים ב"השיכור", התענגות על המנגינה והקצב של "שביר" האקטואלי כתמיד ("מתפורר בקלות.. לוקח כבד, חושב שזה סוף העולם") להתעצב מחדש עם השיר הנפלא "אולי צריך לתת לזה עוד זמן", לחייך מחדש עם "יושב על הגדר" ולשמוח עם "רק איתך" ו"בשבחי הסמבה", להתרגש מחדש מחום קולו ב"פנים טובות בתוך החשכה", לחזור לגדות הירקון 1983, לטעום אלתרמן של "מבלי להפריע" ("העיר מזמרת בפעם האלף"), לקבל  מהצליל הפאנקי שעיבד ירוסלב יעקובוביץ' ל"טרוף במה" (אריק בקטע Rock), לנשום את משהו נקי וטהור בשיר ילדים נוגה מופלא "בוקר טוב, אמיר".
יש בהחלט מקום להתרגשות מחודשת. תרצו – התאהבות מחודשת. מיטב השירים של השניים, שאיך שלא תבחנו אותם – הם פופ ישראלי מקורי.
נ.ב.
תודה לספריית תקליטי הויניל העתיקה שלי שהעניקה לי את תצלומי העטיפות המאובקים של פעם, כשהיינו צעירים.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות