לקראת הופעותיה

רנה מארי

0/5

זמרת ג'אז מליגת על. הישוו אותה לדיוות ג'אז כנינה סימון, בילי הולידיי, אלה פיצג'רלד ושרה ווהן.
רנה סטיבנס
נולדה בשלהי שנות ה-60 למשפחה קשת יום בת 9 נפשות שהתגוררה בעיירה קטנה בורג'יניה. ילדותה עברה על רקע ההתעוררות הגדולה לזכויות האזרח בארה"ב.
הוריה שהיו מורים בבית ספר מקומי, סבלו גם הם מאפליה גזעית. אלכוהול ואלימות לא היו זרים בביתה, ועל אף כל אלה, מעידה רנה כי המוסיקה לא הרפתה, היתה חלק בלתי נפרד מחייה- חלק שהזין ומילא אותה בשמחה.
קריאת תוים בגיל תשע. כתיבה והופעות בתקופת התיכון. היא נישאה לנגן פסנתר באחד מהרכבי בית הספר בהם שרה. בגיל 18 התחתנו, ובמקביל הפכו לחברים בקהילת "עדי יהוה". דתם החדשה מנעה מהם להופיע בפומבי. היא עבדה במשרה חלקית בבנק מקומי, ולה ולבעלה נולדו שני בנים. אמנם המשיכו לשיר ולנגן בביתם, אך מאותה תקופה ועד שנים רבות לאחר מכן, חלומה של רנה לשיר באופן מקצועי נגנז.
ככשילדיה בגרו, שכנע אותה אותה אחד מהם לחזור לשיר מול קהל. רנה הצטרפה להרכב שניגן בבר באיזור- והתאהבה מחדש. בעלה התנגד למהלך והציב לה אולטימאטום: 'הפסיקי לשיר- או עזבי את הבית'.
לפני 12 שנים, כשהיא בת 42, עזבה מארי את בעלה, את ביתה ואת דתה. היא שינתה את שמה מרנה סטיבנס קרואון לרנה מארי, ופתחה בקריירה חדשה. ב-1998 הוציאה את אלבומה הראשון, Renaissance, בהפקה ומימון עצמי. בהמשך חתמה על חוזה הקלטה עם חברת התקליטים JazzMax שהוציאו עוד 4 מאלבומיה מאז. אלבומה השני, Vertigo, הוכתר כ"אלבום הווקאלי הטוב של השנה" ע"י המגזין JazzTime , זכה לביקורות נלהבות וסימן אותה כאחת מההבטחות הגדולות של הג'אז.
השפעותיה, באופן לא מפתיע, הן בדיוק אותן זמרות גדולות שהיא מושווית אליהן. בגיל 15 האזינה לראשונה לנינה סימון, האזנה שלדבריה הותירה בה רושם עמוק עד היום. רושם זה הוביל אותה להוציא את אלבומה השישי, Experiment in Truth (2007), כהומאז' לזמרת הגדולה.
היא שרה גרסאות יוצאות דופן לסטנדרטים ידועים ולשירים שהם נכסי צאן ברזל בפופ, כמו גם שירים שהם פרי עטה (מילים ולחן).
מארי מופיעה בכל רחבי ארה"ב, ויוצאת לסיבובי הופעות בעולם הגדול. היא הופיעה במופעים משותפים עם קווין מהוגוני ב"קנדי סנטר" והשתתפה במופע שהנציח את שיריה של ג'וזפין בייקר (Josephine Baker) בתיאטרון אפולו בהארלם. היא זכתה בפרס היוקרתי ע"ש בילי הולידיי מטעם האקדמיה לג'אז (Academie du Jazz ) בפריז.
"אני רוצה לגרום לכם לצחוק ולבכות", היא אומרת. " אני רוצה שתתפתלו בחוסר נוחות בכיסאותיכם, תחשבו על אהוביכם, תכעסו, תשפילו את מבטכם בבושה ותרימו את ידכם במחאה"…

הרצליה, זאפה ה-21/5
מודיעין היכל התרבות- אולם עינן 22/5
ירושלים מרכז ז'ראר בכר 24/5
גני תקוה, מרכז הבמה – יום רביעי 25/5
תל אביב -מוזיאון תל אביב לאמנות –26/5
תל אביב מוזיאון תל אביב לאמנות 27/5
חיפה בית אבא חושי 28/5

Rene Marie in Israel

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות