פרח מקומי

תומר יוסף

מילים ולחן : תומר יוסף עיבוד: תמיר מוסקט, תומר יוסף, איתמר ציגלר
4/5

תחושת זרות של ישראלי בחו"ל עלולה להיות מוקצנת, כשנמצאים במצוקה. תומר יוסף כותב על מצוקה בטוקיו, שהחלה אחרי שטעם טעם של "פרח מקומי". המועקה נוצרה על רקע הטראומה – נופל על מדרכה ונזכר בערגה במדרכות של יפו בלילות, כי אפילו אין לו מושג איך אומרים "אני צריך עזרה ביפנית".
הפרח המקומי הוא ככל הנראה משהו רעיל למדי שהופך למטפורה של זרות וניכור. חיפוש העזרה והרצון להינקות מהרעל (הפרח) מביא אותו לתובנה מחודשת ביחס להערכתו את הבית, מעדיף את מדרכות יפו על פני טוקיו הענקית, המודרנית והמאיימת.
יוסף כתב בפשטות יפה על תחושת ניכור. המוסיקה משדרת את הסיפור בקצביות תזזיתית, נגיעות ים-תיכוניות, קונטרסט רך של צליל חליל, טונים גבוהים דרמטיים, קולניים מאוד, מעבירים את תחושת הבהילות. לא תמצאו כאן את ההומור שלו, לא בידור, גם נדמה לי, שיר שהוא לא להיט במובן של שלגר קליט. יוסף חדש, שמעורר סקרנות לבאות.

טעמתי טעמו של פרח מקומי/ שהיה יותר זר משהייתי אני/ ובטוקיו לא מוזר להיות זר/ ולטעום פרח בשבילי זה עניין מוכר
עיר של אורות מחווירה ודועכת/ עיר לא נפסקת, סוגרת ומועכת/ איך נלקחתי בכזאת קלות
ואיבדתי אחיזה במציאות/ איך אומרים ביפנית "אני צריך עזרה"?
אני נופל לזרועותיה של מדרכה/ שגם היא לא ממש מחבקת אותך/ מה שאני רוצה עכשיו זה לחיות/ אין כמו (המדרכות של) יפו בלילות
אולי צריך לדעת איך ליפול ביפן/ שאז מגיע אמבולנס לבן ומלוכסן/ אנשים במסכות נראים/ אותו דבר/ או שזה רק אני, והכל נגמר/ איך אומרים ביפנית "אני צריך עזרה"?
אולי אני אצא מתישהו מהחדר/ אולי זה יעבור ואני אהיה בסדר/ לקחו לי דגימה מצלילות דעתי/ שבלילה תחסר על מיטתי
זה הרעל שהייתי צריך להקיא/ כדי לחזור ולהיות חדש ונקי/ לא אשכח את טוקיו ואותי/ אשוב הביתה, שוב אדע מי אני./ איך אומרים ביפנית "אני צריך עזרה"?

חמש שנים מאז צאת אלבום הסולו האחרון "צוחקים מתחת לאדמה", מוציא תומר יוסף שיר ראשון מתוך אלבומו השלישי "השחר 35 ". (השחר 35 , כתובת הבית בו גדל יוסף בכפר סבא) . בשנה האחרונה עבד תומר יחד עם תמיר מוסקט (הפקה מוזיקלית) , חברו להרכב Balkan Beat Box ובשיתוף מוזיקאים אורחים כדן תורן ששותף לכתיבת אחדים מהשירים, המוזיקאי איתמר ציגלר והפזמונאי יענקל'ה רוטבליט

נגנים: תומר יוסף – גיטרה קלאסית, טמבורין, תמיר מוסקט – קונגס, טמבורין, תופים, איתמר ציגלר – בס אקוסטית, גיטרה חשמלית, מקלדת קסיו, סלעית להב ואביחי אור- נוי – חלילים, עיבוד חלילים – איתמר ציגלר

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

2 תגובות

  1. טקסט מצויין. ביצוע משכנע. לחן סביר. המשוואה היא:
    סביר=מצויין+משנע+סביר. מסקנה:
    שיר טוב הוא מאוזן על כל מרכיביו. זאת הסיבה שלא ממש מושך אותי להקשיב לנ"ל שוב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות