אררט Ararat

עופר פלד Ofer Peled

מגדה
4.5/5

אתחיל בנימה פסימית, והלואי שאתבדה: כורי ההיתוך המוסיקליים של יוצרים-נגנים מקומיים כנראה לעולם לא יהיו פעילים בהצלחה יתרה בסביבה המקומית. הקרקע שתתאים להם נמצאת כנראה יותר בארצות שאקלימן אינו ים-תיכוני, כי הים-תיכוניות המקומית היא מטבע פופ חפלאי חזק יותר שעובר לסוחר.
עופר פלד, רב נשפן, הוא מאותם נגנים יוצרים שכורי ההיתוך שלהם יצטרכו לנדוד לארצות אחרות כדי להפעילם משם. פסטיבלי מוסיקת עולם יקבלוהו בזרועות פתוחות. המוסיקה שלו החל מהקטע הראשון "קומסי קומסה" עפ"י סטו הכהן – היא מארג השפעות צבעוני, מלודי מאוד. עופר נגן חלילים (הקאבאל הבלוגרי, הבנסורי ההודי), סקסופונים, וקלרינט, הוא מוסיקאי ורסטילי, מלחין ומעבד שמצליח לשזור מוטיבים עממיים (ערבית, טורקית, בלקנית, צוענית, אפריקאית, הודית) ליצירות קצרות בעלות נגיעה בג'אז ובצורות פיוז'ן שונות שנגזרות ממנו.
המוסיקה תמיד נשענת על מלודיה, כאשר הכלים השונים מעניקים את הצבעים המיוחדים. החליל (מנגינה) מול העוד המאלתר (יניב טייכמן) קצה ההקשה של גלעד דוברצקי (ניגן עם אל דמיולה) ב – "טנג'יר". רביד כחלני מה"ימן בלוז" נמצא חזק בקצב ובקולות של Cape Of Good Hope, "כף התקווה הטובה" ומגשים תבשיל אפרו-פאנקי-ג'אזי מלהיב, מעוטר בצלילי החליל המאלתר של פלד. El Yahood – הוא כבר עולם אחר. כאן עופר נודד לארצות הבלקן, סקסופון, טובה, טרומבון ואקורדיון משתתפים בחגיגה העממית הקצבית השמחה.
 עולם אחר: "ספרי תמה" (Sapari Tama), ורביד כחלני חוזר לצעד תימני המלווה את השיר המסורתי. החליל מנגן מלודיה, הקולות המקהלתיים מוסיפים חגיגיות, כאשר במעבר הקצבי נוספת תחושה אקסטזית. קטע אתני שהוא כור היתוך יצירתי מלהיב. "ששון" הוא מקצב מורכב לקטע מלודי שיש בעל סממנים של מוסיקה חסידית, בנשיפה רבת נשמה, עם מעבר מפתיע לסולו טרומבון באוריינטציה ג'אזית. Kaval הוא מבנה מורכב, לירי-אתני רווי אווירה, מעוטר בשירתו המחוספסת רבת היצרים של רביד כחלני. לוקח לעולם הזוי. "אררט" הוא היתוך בלקני ים-תיכוני מלודי מעוטר שירה ופריטת עוד, הרמוניה יפה וסול קלרינט, שמגיע ממחוזות מזרח אירופה ומתפתח מלהיב.
"משל המעיין" The Wellspring Fabel בסיום, הוא פסקול לסיפור שלוקח לנתיב חלומי בקולה המספר של שרון גרבר שמנסה להגיע, אבל לא מחלחל. לטעמי, עם כל האווירה, קוטע את הזרימה המוסיקלית של הדיסק.
אם מוסיקאים מקומיים מייצרים מוסיקת עולם ורסטילית כזו, רבת השראה, מורכבת, שופעות מוטיבים והשפעות – אז עדיין יש מקום לאופטימיות, ואפילו אפריז ואומר – מכאן יופץ האור לעולם. ובנימה זו (נוגדת פתיחה) אסיים.

Ofer Peled – Ararat

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות