נינו ביטון

נינו ביטון

התו השמיני
4/5

גם אני מגיע אל נינו ביטון בפעם הראשונה. העבירו אלי יוטיוב ורשימה של סופרלטיבים איך פיספסתי?
אני מקלף ניילון – דיסק ראשון שלו שנקרא בפשטות "נינו ביטון",  צלילי עוד נמהלים באלתור יפה של פסנתר (עומרי מור) . אוברטורה ארוכה, תשע דקות של "תושיא כ'ריב", קטע אינסטרומטלי מיד טמפו.
מה שומעים? מוסיקה אנדלוסית-אלג'יראית שזורה בפיוטים. בקומוניקט שנשלח עם הדיסק נכתב – "אחד מעמודי התווך של המוזיקה האנדלוסית/ אלג'יראית בארץ", "משמר המוסיקה המאגרבית השורשית" (סחרוף), "היצריות הבוערת בנגינתו וזמרתו מעוררת השראה כל פעם מחדש" (אסף אמדורסקי), "לא רק מוזיקאי מדהים אלא מורה שמביא איתו תרבות ומסורת שלמה של נגינה" (מיכה שטרית) "כל עוד נינו שר ומנגן, זה רגע אמיתי ומלא השראה" (שאנן סטריט)
מה נותר להוסיף אחרי מבול כזה של שבח והלל? בקטע השני – מאהוול א' –אערוך פני אל נורא של ר' ישראל אבוחצירא – זה קולו של ביטון, פייטן מזמר. הצליל והקול כה אותנטיים, כמו מדובר בהזדמנות אחרונה לשמוע את הדבר האמיתי, בהנחה מעציבה שרוח המסורת שנושבת מהצלילים האלה כנראה כבר לא תעבור לדור הבא בצורה אותנטית.
אני מסכים שגל (טרנד) הפיוטים הגדול ששטף את ארצנו – הטיל צל על המוהיקנים האותנטיים האחרונים כמו נינו ביטון. המפיק ברק וייס מביא את הסיפור היפהפה על המסורת שעברה מאב לבנו בשכונת ממילא בירושלים, ואיך נינו התחנך על כל סודות ורזי המוסיקה האנדלוסית הקלאסית, הקליט והופיע עם גדולי המוסיקאים בסגנון הזה.
האלבום בנוי על מסורת הנובה האנדלוסית של המוסיקה הצפון-אפריקנית, משלבת אינסטרומנטלי ווקאלי. האותנטיות ספוגה בכל צליל והברה. האם האוזן המערבית שלי מעכלת? לא הכל. חובר יותר לקטעים שמקיימים דיאלוג עם מוסיקת העכשיו: הפסנתר של עומרי מור שמעטר "מאוואל ב': אם אמרתי", "יפו דודייך נעימה" מאת ר' ישראל נג'ארה הקצבי, עם פתיחה אינסטרומנטלית של למעלה משתי דקות, "קומי לבשי עוזך" (ר' שלמה סויסה), "לונגה" – הקטע האינסטרומנטלי המסיים, שהוא לחן ועיבוד מודרניים בעליל. מוסיקה שמכילה את כל היופי הראשוני-מקורי-אמיתי האצילי שקיים במוסיקאי מהסוג הנדיר כמו נינו ביטון.

נינו ביטון: עוד, שירה, עומרי מור – פסנתר, חגי בליצקי – קונטרבס, הלל אמסלם – דג'מבה, דודי בלילטי – טבלה, בבל אברג'יל – דרבוקה, אליעזר נידם – תוף מרים.

נינו ביטון קבלת שבת באברם – אעלאש יא עיוני שעבי מרוקאי

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. יוסי, לטעמי קלעת לגמרי לרוח המוסיקה הכ"כ אמיתית הנושבת בכל הופעה של נינו, וכעת – סוף סוף – מהדיסק. מדהים שאני ואפילו אתה – שכ,כ מעורה במוסיקה פה בארץ – לא הכרנו את נינו, למרות ששמו נישא בפי כה רבים וכה חשובים בסצינת המוסיקה הישראלית. מדהים גם שנינו הוא בן 59, עם עשרות רבות של שנות פעילות מאחוריו – ורק כעת יוצא הדיסק הראשון שלו.
    כל אלה היו בדיוק הסיבות שהחלטתי להתנדב ו"להרים" את הפרוייקט הזה. מגיע לנינו. מגיע גם לנו, חובבי המוסיקה, להכיר את "הדבר האמיתי".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות