השנסונייר, האוסף הצרפתי

אבי טולדנו

Skyton
3.5/5

אילו אבי טולדנו היה שנסונייר– סינגר סונגרייטר צרפתי. לא פשוט להיות שנסונייר בעברית. טולדנו התאהב בשנסונייר הצרפתי, עד כדי כך שניתב את הקריירה שלו לשם, לשנסון, חלק בעברית, חלק בשפת המקור, אבל מעולם לא נטמע בעולם הזמר הצרפתי כמו, למשל, מייק בראנט. בראנט לא היה שאנסונייר במובן הקלאסי של המושג, אבל בהחלט ישראלי שהפך לזמר צרפתי, ב – מילייה הצרפתי.
האוסף החדש שטולדנו מוציא (לא במפתיע – במקביל לחשיפתו בהיכל התהילה המפוקפק) מציג זמר ישראלי שמנסה להחזיק בזהות כפולה, חי בשניות, לעיתים – לא פה ולא שם, נופל בין הכסאות. 44 שירים. ריכוז טוטאלי של כל מה שמזוהה אצלו עם הרפרטואר הצרפתי, הכולל גרסאות כיסוי לא רק לשנסונייר אלא גם שירים מקוריים שנכתבו לאלבום הסולו הצרפתי שיצא ב-1978, ערב היחיד "לה בוהם", שירים מקוריים, שירים שמילותיהם תורגמו (נעמי שמר – "איך את נראית"), להיטים בעברית שתורגמו לצרפתית ("זוהי יפו", "הורה" – שיר האירוויזיון 1982), שירים שמזוהים עם ענקי השנסון – איב מונטאן של "עלי שלכת", "נטלי" המזוהה עם ז'ילבר בקו, Ne Me Quittes Pas של ז'אק ברל, ובעיקר הרבה מאוד שירים של שארל אזנאבור – היוצר והזמר האהוב על אבי טולדנו. "שתי גיטרות", "הטרואדור", "איך את נראית", "כמו שהם אומרים", "לה בוהם", "לה מאמה", "צריך לדעת" ועוד.
טולדנו מייצג מבחינה זו איזשהו "טעם מקומי" שמעדיף את אזנאבור על פני זמרים צרפתיים אחרים, אזנאבור הצליח ומצליח לעורר תחושה של געגועים נצחיים בטון המחוספס החם הזה שמחבק אותך. במנגינות הקליטות. הטאץ' שמעביר סיפור, תחושה ותשוקה.
יש מי שיגיד: מה אני צריך את אבי טולדנו, כשאני יכול לשמוע את המקור הנפלא שר "לה מאמה". נכון, אבל לעיתים שומעים כזו אינטרפרטציה, שאתה אומר: ואללה. חידש לי. זה לא קורה הרבה אצל אבי טלודנו, אולי משום שהוא לא זמר מובהק של פרשנות אישית, כלומר שנסונייר, אלא זמר שמטעין שירים בהרבה רגש, רגש רץ לפניו. 
כ"זמר רגש" – אנחנו מקבלים אותו בהקלטות מתקופות שונות, עיבודים מגוונים, כאשר העדיפות לטעמי, לעיתים ביצועים האחרונים משנת 2010 במסגרת המופע "מחזירים את הרגש לשירים" – "נטלי", "עלי שלכת". מה שיפה באלבום הזה – הוא הריכוז המדהים של מרב תחנות דרכו של טולדנו הקשורות למוסיקה הצרפתית., דיסקוגרפיה שהיא גם ביוגרפיה. ביוגרפיה שהיא מוסיקה צרפתית שטבועה בחותם אהבתו אליה.

Avi Toledano Le Chansonnier

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

3 תגובות

  1. זמר ענק שתמיד מרגש להאזין לו, דיסק מצוין עם אוסף שירים נפלא קול נהדר קטיפתי, רוצו לרכוש את הדיסק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות