הביתה הלוך חזור

הפרויקט של עידן רייכל

הליקון
4.5/5

"הביתה, הלוך, חזור" קרא עידן רייכל לדיסק המשולש. למעשה – המהות שלו. ישראלי שמסובב גלובוס, אבל הבסיס לו כאן. מלחין ישראלי שחוזר הביתה עם צלילים מן העולם. הפרויקט – מעבדת הניסויים שלו. זמרים, זמרים אורחים, נגנים מסגנונות שונים. סוד קסם 1: המלודיות המעוגלות הנוגעות והמגיעות. סוד קסם 2: האקלקטיות הבלתי נלאית. סוד קסם 3: התזמורים העשירים. כור היתוך מקומי יחיד במינו. סוד קסם 4: בחירת הזמרים.
שלושה דיסקים, 38 שירים עושים מזה יותר מפרויקט. 2 דיסקים שהוקלטו במהלך ההופעות של "בין קירות ביתי" בין 2009 ל-2011. דיסק שלישי "פה ושם" – סלט ושאר ירקות – חדשים, נדירים, שמעולם לא יצאו. כבר נאמר הכל על ההופעות החיות של הפרויקט.
שני דיסקים של הופעות, של צבעים מרהיבים, של ניגודים משלימים: כל מה שרצינו-רציתם ממנו. איך חוברת שירה ישראלית ים-תיכונית (מאיה אברהם) לשירה ספרדית דרום אמריקנית? איך מתחברים צלילי האפרו-ריתם נ' בלוז-גרוב-מוסיקה מרוקאית. "אם תלך" שנעטף באתניות, שלוקחת אותו למקומות מחבקים. Maisha עם סומי – קסם בפני עצמו. האפרו הגרובי של Sememen, הרומנטיות הצובטת של "שובי אל ביתי" ששר אילן דמתי – ברקע קהל שר.
אל תגדירו. אל תקטלגו. מצד שני בא לי לומר: זוהי מוסיקת עולם. הקול הזה שפותח את "ממעמקים" – אינו ישראלי. הוא מגיע ממרחקים, מאותה קוסמופוליטיות שוברת מחסומים תרבותיים שמנשבת בכל מקום. רוחו של רייכל מנשבת מעל, מתחת ופנימה. קולו הנוגה-מתקתק שאינו קול של זמר בל קנטו – לווית חן, עומד מנגד לתזמורים הקצבים המרקידים.
את דיסק 3 – "מפה ומשם" הגדרתי "סלט ושאר ירקות". הזדמנות להטביע שירים שמחפשים דיסק. "אמא אבא וכל השאר" של ראובן פוליטי ז"ל, שהוקלט במסגרת הפרויקט השנתי של גלי צה"ל – "עוד מעט נהפך לשיר". "הביתה הלוך חזור" – כברה קסאי בשיר מקסים, שליווה את סרטו של תומר היימן "שחור על לבן" שתיעד את הופעות הפרויקט באתיופיה. גרסת רייכל ל"מחכה" של ריטה (מילים שלה) מעניקה לשיר אינטימיות צובטת. Say God שיר שרייכל הלחין למילים של ויו פארוקה טורקה במסגרת במסגרת סדרת "מוסיקת עולם" באופרה. "התמכרות" של שמעון בוסקילה וביצועו – במרוקאית ועוד מבוסקילה – יה מאמא בשירתה של מאיה אברהם מתוך המופע האקוסטי "מנגנים בשקט", ומאותו מופע – החגיגה של Ayal-Ayale, "אם תלך" בעיבוד מיוחד לבס ובביצוע אקזוטי של זמרות הפרויקט. Ley Ley Ley – רביד כחלני משתלט על החינגה באוריינטציה ריקודית אקסטזית, תרצו ברוח הימן בלוז שלו, שנושבת גם ב"אם תחפצה". וגם When I Know – אינסטרומנטלי שנשמע כמו שיר נושא שמחפש סרט.
ולאי בודד אני לוקח את "מכל האהבות" – ביצוע נוגה מרטיט של עידן רייכל ומארק אליהו (קמנצ'ה) שמסיים. אם הביתה – הלוך חזור, כאן חוזרים הביתה. וזה כבר לא הפרויקט של עידן רייכל. זה עידן רייכל עצמו.

The Idan Raichel Project Traveling Home

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות