שובבי ציון, אתניקס

למה עכשיו

מילים: קובי רכט לחן: קובי רכט וקובי אשרת ביצוע מקורי: שובבי ציון
4/5

האם אני שומע ביטלס בשיר הישן הזה? קובי רכט מעיד כי כתב את השיר ברבע שעה יחד עם קובי אשרת. השניים החלו לזמזם את השיר, בימים ששיתפו פעולה במחזמר "קרחת" (יהונתן גפן) "המנגינה הגיעה משומקום, כשעלינו במדרגות לדירתה של איריס יוטבת, אשתי הראשונה" חיים סבן (כן, המיליארדר הישראלי בארה"ב) שהיה אז (שנת 1969) בלהקת האריות שידך להם את להקת "הצ'רצ'ילים" שהעניקה את הקצב הרוקנרולי לשיר.
כעבור כמעט 40 שנה הקליטו אתניקס את גרסת הכיסוי שלהם לשיר. שאב נחמה זוכר, כי "למה עכשיו" היה להיט בילדותו. השורות "הנה עוד כדור פורח הוא מעליי, הנה עוד כדור פורח הוא מחייך אלי", הזכירו לו את התמימות של ילדי הפרחים שהתבגרו בסוף שנות השישים. "אנחנו השתדלנו לשמור על האווירה הפסיכודלית בשורות האלו, וכך הפכה העבודה על השיר לטריפ נהדר עבורנו"

למה עכשיו, דווקא כשטוב לי, / את כל כך משונה? / למה עכשיו, דווקא כשטוב לי, / משם את לא עונה? / את כל המקומות / כבר עברת ממזמן / לבדך, לבדך.
למה עכשיו אין בעינייך / מה שהיה אתמול? / למה עכשיו, שוב זה קורה לי, / מה שקרה אתמול?
את כל המילים / כבר שמעת ממזמן / לבדך, לבדך.
הנה עוד כדור פורח / הוא מעלי / הנה עוד כדור פורח
מחייך אלי
למה עכשיו אין בשמיים / כל כך הרבה מקום? / למה עכשיו אין בידיים / רק טיפ-טיפת חלום? / את כל מה שיש / כבר ראית מזמן / לבדך, לבדך.
לאן עכשיו את מסתכלת / כבר אין על מה לחשוב? / למה עכשיו, כל מה שבא לי, / לקום ולעזוב?
ללכת מפה ולהיות עמוק / לעוזבך, בראשך.
הנה עוד כוכב זורח / שם מעלי / הנה עוד כוכב זורח / מחייך אלי.
למה עכשיו, דווקא כשטוב לי…

שובבי ציון: ההרכב שקם ב-1970 משתייך לטרנד השלישיות הקוליות של סוף השישים, תחילת השבעים (שלישיית גשר הירקון, התאומים, השלושרים) כשהאמרגן מיקי פלד חיפש להקה שתחמם את ההופעות של מייק ברנט. הוא שידך בין קובי רכט וקובי אשרת שפעלו אז כצמד ובין חנן יובל, יוצא השלושרים וכיף התקווה הטובה. את שם הלהקה המציא עבורם בני אמדורסקי, שאף סיפק להם את להיט הבכורה "ישראל ישראל" עפ"י ר שלמה קרליבך. מוסיקה: פופ באווירה פסיכודלית משהו. רכט כתב את רוב השירים – "להיות איתה", "איש גדול היה" וגם הלחין טקסטים של כותבים כיורם טהר לב ("מה יוצא לי מזה"), "שש בבוקר (עלי מוהר) חנן יובל סיפק את השירים שהלחין שלום חנוך למילים של מאיר אריאל – "נגה" ו"היי אישה"
המראה ההיפי והצליל היה אז כמעט מוקצה בעיני-אוזני רבים שעדיין לא הבינו כי תרבות הפופ היא מצב – שאין ממנו חזרה. "שובבי ציון" לא הלכו עד הסוף. שירים כ"סימן שאתה צעיר" ו"צרות טובות". לא היו בדיוק רוק פסיכודלי. אחרי להיטי רדיו מצליחים כ"איש גדול", "מה יוצא לי מזה" ו"איש מזג האויר", הפכה הלהקה הרכב ישראלי אהוב ומקוב, בין השאר הופיעו בפסטיבל הזמר בשיר "בגללי או בגללו", פטייבל הזמר החסידי בשיר "חמדת ימים" (שלמה קרליבך. גם בהופעות התקבלו בהתלהבות. (1971) הלהקה הגיעה לסוף דרכה, משיקולם מקצועיים ופרסונליים ( רכט חלם על הצלחה בחו"ל) תתרגל לחיות לבד" היה השיר האחרון שהקליט הלהקה. בנובמבר 1971 התקיימה ההופעה האחרונה של שובבי ציון.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות