עברנו את פרעה

אמני ישראל

מילים ולחן: מאיר אריאל
4.5/5

 12 שנה אחרי מותו יתכנסו הזמרים בחוות רונית (29.8) לשיר "אנחנו מאיר אריאל" או בגרסתו – "עברנו את פרעה, נעבור גם את זה". כמו הגדה לפסח – טוב לכל עת ולכל דור. "אין לי לב לכל החומר שהמרקע מגיש, ושלטון העם יורד אל הכביש ואני מתבזה, אבל עברנו את פרעה, נעבור גם את זה"
אקטואלי? הייתי אומר – אופטימי. מאיר אריאל אופטימי ואקטואלי. מה הוא אומר: למרות הרע, לא נורא. בואו נחשוב חיובי. מה כל הצרות הפעוטות האלו לעומת המחשבה שנתגבר עליהן. השיר יצא בשנת 1990, בסמוך למלחמת המפרץ הראשונה. החיבור בין המילים האופטימיות והרודן מבגדד הפכו אותו לפתגם שגור בפי הכלל (החיים חארה, אבל לא נורא, עברנו את פרעה, נעבור גם את זה) , גם להמנון הלא רשמי של התקופה, ולעיתים אף לשיר מודולארי להופעות חיות עם קטעים נבחרים לפי מצב הרוח, המדינה, הכלכלה והקהל.
אם הימנון – אז שירה בציבור, וכשירה בציבור – הגרסה הפאנקית הרב-קולית התוססת תוביל אתכם נפלא. התצטרפו?

השתתפו: איגי וקסמן, דורי בן זאב, דני ליטני, הדג נחש, היהודים, חמי רודנר, יזהר אשדות, להקת רוקפור, להקת "שבע", מאיר בנאי, מיקה קרני, מיקי שביב, נועם רותם, ערן צור, שוטי הנבואה, שלומי שבן, שלמה יידוב, בית הספר רימון ומכללת הד

מס הכנסה, הם עיקלו לי מגבר /מס ערך מוסף, הם עיקלו לי משדר /חברת החשמל עיקלו לי מצבר /מינהל המים סתמו לי באר /ראיתי שאני מתדרדר למשבר, התחלתי הוזה… /אבל עברנו את פרעה, נעבור גם את זה.
טעות במחשב עלתה לי מיליון/כספומט בלע לי יתרת חשבון /מזכירה אלקטרונית דחתה לי ראיון/שופט אוטומטי שלל לי רישיון /לעורך דין מכני שלשלתי אסימון בחריץ הפה… /אבל עברנו את פרעה, נעבור גם את זה.
למדתי מקצוע מועיל ונחוץ /כדי שלא אהיה דחוק ולחוץ /התמדתי בו, הייתי חרוץ /ברם כשלון המערכת גם כן היה חרוץ .מצאתי את עצמי עם המקצוע בחוץ הולך ורזה… /אבל עברנו את פרעה, נעבור גם את זה.
לפעמים אני חוטף את זה באוטובוס צפוף /או ביציאה ממגרש עת אני דרוך ודחוף /לפעמים ברחוב מרוב חיכוך ושפשוף/מרוב ביקוש לאיזה אושר חטוף /בגב, בצלעות, לפעמים בפרצוף, המרפק הזה… /אבל עברנו את פרעה, נעבור גם את זה.
הסתובבתי קצת זמן ללא מטרה /ללא הגדרה וללא פשרה/איבדתי גובה וקצת הכרה.חשבתי אולי בכל זאת הגדרה /שתתן תשובה חד משמעית וברורה – נקרעתי על זה.. /אבל עברנו את פרעה, נעבור גם את זה.
ועכשיו אני תקוע בזמן החדיש /ולמען האמת אני די אדיש/המצב אומנם ביש אך איני מרגיש/אין לי לב לכל החומר שהמרקע מגיש /ושלטון העם שוב יורד אל הכביש – ואני מתבזה… /אבל עברנו את פרעה, נעבור גם את זה.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות