אלי

חני דינור

מילים: לאה גולדברג לחן: אפי נצר עיבוד והפקה מוסיקלית: משה דעבול
4/5

לאה גולדברג משוררת הנצח, לנצח, ממשיכה לספק שירים למלחינים שמחפשים "שירי משוררים", בהנחה ששדובר באיכות פואטית "מעל לממוצע". גם זמרים מאמינים כי בחירה ב"שירי משוררים" משדרגת, כאילו השידוך חייב להיות אולטימטיבי, בטח לאה גולדברג, המשוררת הכי מולחנת בזמר העברי.
מה ממשיך למשוך מלחינים וזמרים אל גולדברג גם בתקופה הזו? בהירותה היפה. מילותיה הפשוטות כביכול, שמגיעות ונוגעות יחד עם התבוננות מאוד מדוייקת. אפי נצר (שהלחין) וחני דינור ששרה, בחרו שיר מהסוג הזה –  בהיר ולא עמוס במטפורות. שיר שבוחן יחסי אהבה ("זכרון אהבות") על רקע תחושות עכשוויות. בעיניה – השנים היטיבו עם פניה. עכשיו היא הולכת אליה, אחרי הדרכים שעברה בחיפוש אחר אהבה. השנים הוסיפו לה יופי. שינו אותה כל כך  עד שהוא לא יכיר אותה. עכשיו היא מוצאת את היופי בפנים, יופי, שהוא חיפש לשווא כשהיא אהבה אותו.
שיר קצר עד כדי כך, שחני דינור חוזרת עליו פעמיים. גולדברג, כמובן לא כתבה אותו להלחנה, לא התייעצה עם אפי נצר. החזרה על השיר היא צורך פרקטי, ואינה מוסיפה נקודות זכות, אבל המנגינה והקצב הואלסי בסגנון ישן והטון מתקרבים ,נדמה לי, לכוונת המשוררת. דינור מתחילה נמוך ומטפסת מעלה בדרמטיות. העיבוד (משה דעבול) מוסיף קישוט אתני אקזוטי, שמייפה. אפשר לצרף לרשימת שירי המשוררים המולחנים היפים.

השנים פירכסו את פני
פירכסו את פני בזכרון אהבות
וענדו לראשי חוטי כסף קלים
עד יפיתי יפיתי מאוד

בעיני נשקפים הנופים
ודרכים שעברתי יישרו צעדי
צעדי עייפים ויפים-ויפים

אם תראיני
אם תראיני עכשיו
לא תכיר ,לא תכיר את תמוליך
אני הולכת אלי, אני הולכת אלי
בפנים שביקשת לשווא כשהלכתי אליך

השיר "אלי" מוקדש לזכרה של אילנה נצר ז"ל, רעייתו של אפי נצר. חני דינור, ביצעה את השיר במסגרת טקס פרס מפעל חיים שהוענק לו מטעם א.מ.י איגוד אמני ישראל ועיריית חיפה, בחודש דצמבר האחרון.
באותה עת החמיר מצבה של אילנה, רעייתו ויד ימינו של אפי נצר, והוא החליט להקליט את השיר שאילנה כה אהבה ולהגישו לה כמתנת אהבה. אך למרבה הצער הדבר לא הסתייע, ומילות השיר קיבלו משנה תוקף כשבמהלך הקלטת השירה הסופית, אילנה נפטרה.
• המלחין אפי נצר (77), הלחין שירים רבים שנחשבים קלאסיקת זמר העברי, ביניהם: "בלדה לחובש", "גולני שלי", "ראי רחל", "פרחים בקנה", "ציפורים נודדות", "מלכות החרמון" ,"מישהו הולך תמיד איתי" (שיר הזכייה בכוכב נולד האחרון) "זר של נרקיסים", "קוראים לנו ללכת", "שלום על ישראל" 7 המנוני צה"ל ועוד רבים.  אפי נצר הקים את חבורת הזמר הראשונה בארץ "חבורת בית רוטשילד" וטבע את המונח חבורת זמר, (היום פועלות בארץ כ- 900 חבורות זמר) ולמעשה היה מיוצריה ומוביליה של השירה בציבור (בליווי שיקופיות) ברחבי הארץ. נצר זכה בפרס אקו"ם "נוצת הזהב", על הפצה והאדרת הזמר העברי. ופרס "מגן הכנסת" באותה קטגוריה. בשנת 2011 הוענק לו פרס על מפעל חיים מטעם א.מ.י ועיריית חיפה על 50 שנות הלחנה ויצירה. הוא הספיק להוציא 5 ספרי שירה לאורך השנים ובימים אלו הוא שוקד על אוסף של שירים חדשים לצד להיטיו, שיבוצעו ע"י אומנים שונים.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות