יום אחד תבקשי

שיר לוי

Play
4/5

יש מי שיבדוק כמה קרוב התפוח לעץ. הגנים עשו את שלהם, אבל נדמה לי שרוח האב (ישי) לא דבקה בבן (שיר) אני שומע דיסק שעטנז. מצד אחד, שבלונות של מוסיקה ים-תיכונית, מצד אחר, ניסיון לעלות על מסלול איכותי, במיוחד השירים של עמיר בניון. זה אחד הדברים הטובים שקרו לשיר לוי בדיסק הזה, גם בחירת השירים עצמם, וביכולת להעניק להם את טווח קולו הבלעדי, היחיד במינו שמייפה כבר את שיר הפתיחה "יום אחד תבקש" (יוסי גיספן עדי ליאון) כתוב פשוט ויפה במנגינה שתיכנס לנבחרת המוסיקה הים-תיכונית. חבל שהשבלונה החפלאית – דבקה ב"לב חצוי", שהוא שיר יפה בפני עצמו.
"עד סוף הזמן" (אבישי ספיר) עוד "סלואו" רגש מלודי מחופינו הים התיכוניים ששיר לוי מצליח להטעין אותו בעוצמות תחושותיו. וגם "רק איתך" במתכונת שירי הכפיים העוסק בגברת שאיתו בטקסט שדוף שתפור כמו מיליון טקסטים אחרים. אבל במדור הכפיים – להיט.
החבירה לעמיר בניון ב"בוקר" משדרגת: לוי הרוויח לא רק טקסט. גם המוסיקה מכניסה אותו לנתיב יפה של בניון. שיר על הפחד. פחד במשמעויות שונות, פיזיות, מטפוריות, רוחניות. חלום מול מציאות. להתנגש בפחד – עדיף מאשר בקיר או רמזור כי עדיין פיזית אתה חוזר הביתה. זוהי עובדה.
מצד שני מנטלית, יש דרגות של פחד, והכי מפחיד – לחכות לאור שיבוא, לחזון שיתגשם ובמילים פשוטות – וכאן זה כבר פחד נפשי, מנטאלי – גם הציפייה לטוב – מכניסה לדאגה ולחרדה. מנגינה קליטה, קול נשמה גבוה. שיר לוי שר את השיר בכוונה שלמה וקולו חובר לקולו של בניון כדי להעניק עוצמות מוספות.
"חי" הקצבי והמזיז – הוא כבר שיר ים תיכוני העובד על מקצבים שגרתיים, אבל עם עיטורים מזרחיים יפים, טקסטי עממי עם קורטוב פילוסופי – על בני אופי, השקפה ודרך חיים שונים, והוא (הדובר) ששואל לזהותו-הוא ומסתפק בלחיות את חייו ולהודות לאלוהיו. אם מוסיקה ים-תיכונית טיפוסית – זה שיר שייכנס לרשימות האיכות שלי. ואחרי עוד שיר יפה של בניון "סלחתי לך" (משום שגם הוא מצליח להודות שאינו מושלם) ששיר לוי לוקח לסולם הבניוני הטיפוסי, מגיעים "בוא נרקוד הלילה" (אבי אוחיון) ו"אנור אנור" (עממי פרסי) שמחזירים לשמחות. שירים שדופקים חזק על רחבת הריקודים. מבחינת שיר לוי – מסתירים אותו, במקום לבדל אותו.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. יום אחד תבקשי של שיר לוי לשם שינוי לא של גיספן ועדי לאון אלא של היוצרים שי רביזדה ושחף וולמן, שיהיה אחלה יום..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות