מילים: נתן אלתרמן לחן: סשה ארגוב

שיר משמר

ביצועים: שילה פרבר, חוה אלברשטיין
5/5

"זה ערב קיץ לכאורה", כתב נתן אלתרמן ביד רוטטת, בחשש כבד. ביקש ממנה לשמור על נפשה. ערב קיץ טוב, למראית עין, כי מתחת רוחשים דברים שהם ההיפך מ"לא מורא". את השיר כתב אלתרמן לבתו תרצה, לאחר שניצלה מניסיון אובדני, אחד מני אחדים. לימים הולחן השיר בידי סשה ארגוב; בתגובה היא (תרצה) כתבה לו את "שיר הנשמרת".
הלחן עשה חסד בל יתואר עם המילים. העניק להן עומק מרגש, עוצמות תחושתיות שנוגעות בעומק החרדה. הלחן של סשה – חד פעמי כמו רבים מלחניו. כזה של חמלה גדולה. כל השאר זה כבר הביצוע, שיעניק את משמעות החרדה של הדובר לחייה של הנמענת העומדים מנגד על סף תהום. חוה אלברשטיין הביאה את הרכות האימהית, אנושית המרגשת ומלאת האהבה. ביצוע המצוין. ובלי לגרוע אני ממליץ על הגרסה של שילה פרבר, שגרמה לליבי רטט. פרבר משדרת את חרדת הדובר בטון נמוך קודר רווי כאב שמגיע עמוק מתחת למיתרי קולה – צליל הצ'לו שמעמיק תחושת החרדה. אצל חוה יש אור בקצה המנהרה. אצל שילה – יש לחפש אותו. שיר אחדביצועים שונים. פרשנויות שונות, עולמות שונים. ריגושים גדולים.

שמרי נפשך, כוחך שמרי, שמרי נפשך /שמרי חייך, בינתך, שמרי חייך, /מקיר נופל, מגג נדלק, מצל חשך, /מאבן קלע, מסכין, מציפורניים /שמרי נפשך מן השורף, מן החותך /מן הסמוך כמו עפר כמו שמיים /מן הדומם, מן המחכה והמושך /והממית כמי באר ואש כיריים /נפשך שמרי ובינתך שער ראשך /עורך שמרי, שמרי נפשך, שמרי חייך.
זה ערב קיץ לכאורה, זה לכאורה /רק ערב קיץ טוב, ידוע וישן, /שבא לחסד ולרחמים, לא למורא /ולא לרחש חשדות ודבר אשם, /שבא עם ריח תבשילים ועם מנורה /אשר תאיר עד אם ננוח ונישן. /רק ערב קיץ חם וטוב הוא לכאורה, /רק ערב קיץ חם שבא לא למורא.

הנה הרוח יד שולחת ובלי רחש /פתאום חלון לאט נפתח בחשכה /אמרי מדוע את צוחקת כמו פחד /אמרי מדוע את קופאת כמו שמחה? /אמרי מדוע העולם כה זר עדין /ואש ומים מביטים בו מכל צד? /אמרי מדוע בו מפרפרים חייך /כמו ציפור מבוהלה בתוך כף יד? /אמרי מדוע זה את מעוף ורעד רב /כמו ציפור בחדר בחפשה אשנב?
זה ערב קיץ לכאורה…
שמרי נפשך העייפה, שמרי נפשך /שמרי חייך, בינתך, שמרי חייך, /שער ראשך, עורך שמרי, שמרי יופייך, /שמרי ליבך הטוב, אמציהו בידיך.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות