ההופעה

בני המה

תיאטרון תמונע ת"א
4.5/5

ממש בשעה שעם ישראל התלכד בסלונים עמוסי פיצוחים סביב The Voice וראה את המנטור אביב גפן לוחץ על כפתור ומסתובב בכיסא חשמלי, עלו "בני המה", צמד הסינת-פופ האולטימטיבי, המוסיקאים אהד פישוף וישי אדר, לבמת תיאטרון תמונע , כדי להבין, שיותר מקומץ בני ישראל בחרו בהם, למרות המנטור, הקור והאזור.
כאחד מבני הקומץ, עלי להעיד, כי מה שהביאני לרחוב שוונצינו בת"א בערב הקר הזה, היה ה- Voice של דיסק מסעיר שהגדיר מחדש את הקשר בין מילים מושרות בעברית למוסיקה אלקטרונית. אני מעתיק מהביקורת  שלי על הדיסק: "בני המה יצרו שפה שוברת קונבנציות, זרמי מילים שנעים על פס קול, שאינו פשוטו כמשמעו, ציוריות מוסיקלית מרתקת, מעין ראפ אלקטרוני שמסרב להתחבר לקונטקסט מילולי קונבנציונאלי. הקונטקסט המטפורי-הזייתי הוא זרם-תודעה של מילים ומשפטים של שפה (שיש בו בין השאר ביקורת חברתית), שהופכת פסקול אלקטרו-טכנו-פופי, אשר מקבל עוצמות של דאנס ריטואלי סהרורי".
איך הופכים פסקול ביזארי של ניכור למופע בימתי? האם נסתפק באודיו-ויזואליות של המכונות והכפתורים, המיקסים, הדילאים (Delay), הדיסטורשנים והאפקטים האלה, שמילאו הבמה וליוו את אהד פישוף?
אהד פישוף, שלחץ תוך כדי תנועה על איזה מכשיר שהדליק נורות אדומות – הוא המעין-ראפר, שמצליח להפוך את הצלילים והמילים למופע אוונגרד אלקטרוני ייחודי. טקסטים בתנועה, שחוברים למבטו המנוכר ומקבלים את הגיבוי של ישי אדר, האיש שעל האלקטרוניקה מאחור.
ההצגה הייתה כל כך מיוחדת-מהפנטת-מוקפדת (סאונד ותאורה), שהסתיימה לי מהר מדי עם בונוס לנושאי המגבעת (עשרים שנה אחרי האלבום הפוסט פאנקי מיתולוגי ההוא), וחזרה על השיר הפותח – "בני המה" כהדרן סיום – שראוי לפלייליסט של תחנה מיינסטרימית, ממש כמו הסינגל הראשון "מתוך שינה".
אטרקציה שראויה לזוז מהשוליים למרכז? – למה לא, ואני חושב שלאהד פישוף וישי אדר לא תהיה בעיה לותר על ההגדרה "מוסיקה אלטרנטיבית". אבל עד אז – הם מופע הקאלט האלטרנטיבי האולטימטיבי, נכון לכתיבת שורות אלו.

שירים: בני המה, בלוז למנויים, אוכל מים, מתוך שינה, האלהים שלי עייף, מר תור, אפס עד שלוש, לייב אין בית שמש, ילידים, נושאי המגבעת, בני המה.

בני המה בתמונע

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות