פסטיבל ג'אז בים האדום חורף 2012

בלה פלק והפלקטונס – Bela Fleck & The Flecktones

האנגר 6 נמל אילת
5/5

גם למבקרים עתירי שעות מוסיקה מותר לפעמים להתלהב בקול רם. אז בבקשה, אני מגביר קול: בלי מילה את הסבר או הנמקה – קבלו את בלה פלק והפלקטונס, אילת חורף 2012. עוד לפני שנפטפט קצת על מה ששמענו: שמישהו ירים את הכפפה: להביא את ההרכב הזה פעם נוספת.
עם דר' פלק על הבנג'ו ועמיתיו הפלקטונים, הווארד לוי –מפוחית ופסנתר, ויקטור ווטן – על הבס, פיוצ'רמן בכובע נפוליאון על הכלי המיוחד גיטרתוף (Drumitar) – קיבלנו את אחד התמהילים הסגנוניים המוזרים, גם המלהיבים של מוסיקה כמעט בלתי ניתנת להגדרה – בלוגראס שחובר לג'אז שחובר לבלוז, שחובר לסול, למוסיקה אפריקנית, לפולק מזרח אירופאי, ואני מוכן לאמץ במקרה הזה את ההגדרה של בלה פלק (53, מנגני הבנג'ו הטובים בעולם) – "יצור כלאיים היברידי חדש". החגיגה התפרשה על מרבית תקליטיה והגיעה עד האחרון Rocket Science.
לפני כל ההמצאות המוסיקליות, לפני הקומבינות הסגנוניות, מדובר בנגנים וירטואוזים. הווארד לוי המוכר בכינוי "האיש בעל שני המוחות", מפתיע ביכולת לנגן כמעט בו זמנית בפסנתר ובמפוחית. את יכולת האלתור של ויקטור ווטן בבס אין, נדמה לי, צורך להציג: שמענו אותו ב-2008 בקונצרט טריו הבסים עם סטנלי קלארק ומרכוס מילר. מי שאמר עליו "נגן הבס החשמלי הטוב בעולם כיום" – כנראה ידע על מה הוא מדבר. האיש הצבעוני, פיוצ'רמן, שנראה כהכלאה של פיראט ונפוליאון מנגן בגיטרתוף (Drumitar) – גיטרה עם ממשק מוסיקלי דיגיטלי שמאפשר להפעיל צלילי תופים. כמובן – בלה פלק עצמו בבנג'ו, המוח שמאחורי אחד ההרכב הורסטילי הזה, מנגן בלא מאמץ ופוזות. במהלך הערב הצטרפו נגן כינור שלא קלטתי את שמו וגם אנדי נארל – בסטיל פאן (כלי הקשה אפריקאי בצורת סיר קעור), שזו אינה הפעם הראשונה שהוא מתארח אצל הפלקטונס.
לפני יותר משני עשורים הקים בלה פלק את הפלקטונס, הרכב שמחזיק בארון חמישה פרסי גראמי. הצוות המקורי, ששיתף פעולה בארבע השנים הראשונות, שב והתאחד לפני שנתיים. לא מדובר באיחוד נוסטלגי ומתקתק, אלא ביציאה לחקירה מוסיקלית ויצירתית של חומרים מקוריים חדשים, שורשים, השפעות מגוונות, למעשה מוסיקה של העבר שפניה לעתיד, הרכב שמוכן לאמץ בדרכו כל ז'אנר, סאונד, מוסיקה אתנית וגם טכנולוגיות.
מה ששמענו בהאנגר 6 באילת הוא אולי הרכב הבנג'ו הכי יצירתי של זמננו, בעיקר בזכות העיבודים והנגינה המקצוענית וכמובן הכישרון הענק ששמו של בלה פלק, שיצר עולם מוסיקלי חדש ומרתק סביב הכלי העממי הזה, בשילוב של תחכום ופאן.
יש מישהו שכבר בשלב זה הצליח להשתכנע להרים הכפפה?

בלה פלק, בנג'ו
ויקטור ווטן, בס
"פיוצ'רמן", גיטרתוף
הווארד לוי, פסנתר, מפוחית

בלה פלק והפלקטונס קטעים מההופעה

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. אם יש אמן בנג'ו שיכול להיחשב בעיניי כממשיך דרכו של פיט סיגר הוא בלה פלק, בחלום הכי טוב שלי לא חלמתי שהוא יגיע להופיע יום אחד בישראל ועכשיו זה נראה כמו חלום רע, כי הוא אומנם מגיע אבל רק להופעה אחת ועוד באילת. תגידו לי למה? איזו באסה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות