שעשאך כרצונו

שרה ב"ק

מילים: שרה ב"ק לחן: אריאל הווביץ עיבוד והפקה מוסיקלית: אריאל הורוביץ ויניב דדון
4/5

שרה ב"ק, שדרנית, היא אחת הגיבורות של אריאל הורוביץ באלבומו החדש "הגיבורים שלי". דרך בחירתה המיוחדת (* ראה מטה) מעידה משהו על הקונספט שהנחה אותו באלבום – גיבורים לא במובן המנצח של המילה, אלא כאלה ששוחים נגד הזרם. הורוביץ גילה להפתעתו ששרה ב"ק היא זמרת דתיה שבחרה לשיר מול קהל מעורב.
את הציווי "ברוך שלא עשני אישה" רק הגברים אומרים. הנשים מצוות להגיד "ברוך שעשני כרצונו". הסיבה העיקרית היא, שנשים מצוות על פחות מצוות מהגברים. הגברים רואים זאת כזכות, שיש להם יותר מצוות לקיים, ולכן הם שמחים על כך שהם לא נשים…
מתוך כך עולה המחאה של שרה ב"ק, שהורוביץ אימץ והלחין. הלחן מתפתח יפה, נישא על מוסיקה קצבית, שעובדה כמעט כהכלאה בין ים-תיכונית למוסיקת מערבונים. השירה של שרה ב"ק אינה מהוקצעת, מאוד אותנטית, מלאת חוניות וכוונה. נדמה לי, שהשיר הזה יירשם כאחד השירים שמעידים על תפנית בחשיבה של דור חדש, שדורש לא רק צדק חברתי, אלא שינוי בתפיסות הדתיות המקובעות, השמרניות, הלא דמוקרטיות, הלא טולרנטיות. לכן חשוב שקולו יישמע ברמה. המטרה מקדשת את האמצעים.

פה חומה וזו גדר/ שלא אפול שלא אפיל/ אתם דואגים לי/ ומרוב הדאגה כבר אין כאן אוויר/ הנסיכה שלכם נתקעת בקיר
יש מלידה עלייך אות שאי אפשר להסיר/ אסור לרוץ אסור לשרוק בטח לא לשיר/ לה לה לה לה לה
את תבלעי בשקט את כל המנגינות/ כמו ציפור בחדר שאין בו חלונות/ ובכל יום עם שחר תגידי תודה/ שעשאך כרצונו
ועכשיו בין הטיפות/ כל כך יפה שבא לבכות/ בתי הולכת/ ולמרות הדאגה את כאן בלי קירות/ נסיכה אמיתית לא זקוקה לקליפות
יש מלידה עלייך אור אז תני לו שיאיר/ מותר לרוץ מותר לשרוק בטח שלשיר/ לה לה לה לה לה
אל תבלעי בשקט את כל המנגינות/ כמו ציפור בחדר שאין בו חלונות/ כי עם השיר שלך את תגידי תודה/ שעשאך כרצונו


סינגל ראשון מתוך האלבום — "הגיבורים שלי" של אריאל הורוביץ

 
* אריאל הורוביץ על המפגש עם שרה ב"ק: " את שרה פגשתי לפני כתשעה חודשים כשהתארחתי בתכנית הרדיו השבועית שלה ב FM99eco. אחרי התכנית ניגשה אלי העורכת, וסיפרה לי, ששרה היא גם זמרת. ביקשתי משרה לשלוח לי משהו לשמוע. מאוד אהבתי את מה שהיא שלחה לי. שרה היא מסוג האנשים שקשה מאוד לקטלג אותם. היא בין נשות התקשורת הדתיות היחידות שפעילות היום, היא אשת קריירה מודרנית, שאינה מוותרת גם על אורח חיים דתי וגידול חמישה ילדים. כזמרת היא בחרה לשיר מול קהל מעורב, למרות התנגדותם של רבנים, שהיא כן מכבדת את דעתם.
לצורך "הגיבורים שלי", ביקשתי משרה לכתוב טקסט שמסביר לבת שלה למה חשוב לה לשיר, למרות שיש מי שטוען שזה בניגוד להלכה. שרה הביאה לי את הטקסט המדהים של "שעשאך כרצונו", שהתחברתי אליו מיד, ושמתאים מאוד לימים האלה של עיסוק בנושא של הדרת נשים"

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. למה אתה כותב ששירתה אינה מהוקצעת?
    יש לה אלט מצויין והיא משתמשת בו במקצועיות מעבר לזרימה בהגשת השיר.הדרוג שלי: 90

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות