שוב מאושר

הראל סקעת

אן.אם.סי
3/5

האלבום נגמר אחרי שבעה שירים. מי שיגיד – הראל סקעת "לא סיפק הסחורה" – לא אתווכח איתו. מה החיפזון? מה קרה? מה החאפ-לאפ?
פיצוי? הדואט עם יהודה פוליקר בשיר "גיבור"?  – לא ממש. מה מהות הדואט? האם רק כדי  להציג  את הניגוד בין הקול המעט-מתקתק של סקעת, ובין המעט-כאב של פוליקר? גם השיר עצמו לא יכנס לפנתיאוון של הקלאסיקה הישראלית: להיט פופ קצבי (לחן: פוליקר) טקסט (יואב גינאי) שיר עידוד משדר אופטימיות סתמי-שגרתי, למעשה – אוסף של קלישאות על קלישאות על החיים.
האופק הבהיר הזה מתחבר, מן הסתם ל"שוב מאושר" או לסימטריות המטפורית השקופה של "אם תיקח אותי לגשם שלך/תהיה פה קצת שמש"
אבל "שוב מאושר" מתוחכם יותר מ"גיבור", כי הוא לפחות שואל – למה איננו מאושרים? – מפני שאנחנו לא יודעים די על אהובינו, כדי להסב/להעניק להם אושר. מה הם חושבים באמת, מה מסתתר מאחורי שתיקותיהם, חיוכיהם. הראל סקעת מייחל, שהעזר כנגדו יקח אותו אל מסתורי תחושותיו-משבריו – כדי להעניק לו (לאהוב) קורת רוח. צליל אקוסטית מלווה את הטון המנחם של סקעת ב"שוב מאושר" – המלודי להפליא (מילים: נועם חורב, לחן: יהל דורון וגיא מנטש) במקצב שלוקח את סקעת לרדיו המיינסטרימי המנעים.
תסכול מגיע לא רק נוכח הבעיות שלך עם עצמך, אלא גם על רקע הסביבה בה אתה חי. הראל סקעת מנסה לכרוך את הכרך עם תחושת הניכור, הבדידות והעייפות בשיר בעל שם יומרני "המאה ה-21" יש שמוצאים את מפלטם בכפר, הרחק מהצפיפות הגדולה. סקעת, לפי דורון מדלי, מחפש מפלט באוביקט האהבה, שמאכזבת, והופך את טון הדכדוך בתחילת השיר לזעקת מלודרמטית כדי לבטא יאוש וגם תשוקה.
האם סקעת יסטה מאמצע הדרך הרומנטית-דרמטית שלו? תקשיבו ל"תהיה לי אהבה", שמתחיל ב"א-הא-הא-הא". השינוי: שיר אפביט. רן שם טוב שעיבד והפיק – ניסה לא לטרוף לחלוטין את הקלפים של סקעת, כדי לקחת  אותו לרחבות בביטים עדכניים.
 "כדורי המואר" (יעל כהן-לב – רן שם טוב) הוא כמעט אנטי קליימקס, בטח לא שיר לסיום דיסק שמספר שיריו מצומצם. דיסק ביניים קצר ודי מאכזב שאומר: זמר מעולה כמו הראל סקעת יכול להגיע למוצר שלם-איכותי יותר.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

10 תגובות

 1. אתם יודעים מה קשה לי? ואני לא מעריצה שלו ובטח לא מכירה את הראל סקעת אישית
  אני לא מבינה איך יש זכות לאדם אחר לשפוט דבר כל כך רגיש כמו אומנות ויצירת ציפור הנפש של אחר!
  ובאופן כללי, הראל עושה עבודה נהדרת. הוא עושה לי טוב ולעוד הרבה אנשים עם השירים שלו והאנרגיות שהוא מעביר. לא אכפת לי מה הקשר שלו ושל יהודה פוליקר בשיר. לי זה נשמע טוב וזה עושה טוב על הנשמה! שרק ימשיך!!! מעריכה המון את הזמר וחבר'ה רוצו לקנות ת'דיסק. בהחלט שווה!

 2. לא תמיד אני מסכים עם מה שאתה כותב אבל אני מאוד מעריך את הביקורות שלך , יש מצב שאתה גם מבקר הצגות תאטרון ? הופעת הבכורה ל"כמעט נורמלי" המחזמר שהראל ישחק שם תפקיד ראשי ומופע הבכורה שלו יתקיים בהבימה אולם רובינא ב-8.3 אשמח לשמוע את דעתך המקצועית , דרך אגב מופע הבכורה לאלבום "שוב מאושר" יערך ב-30.3 באותו אולם(בהבימה אולם רובינא) .

 3. ל-4 " אין ספק שרבים מתומכיו ואוהביו מאוכזבים" לא הייתי ממהר לקבוע עובדה זו, לא הכל שחור או לבן מאוכזבים או מרוצים ,אני אישית חושב שהאכזבה היא יותר ברמה של הציפייה לאלבום עם יותר שירים ובסופו של דבר לקבל רק 7 שירים ,בכל אלבום יש שירים שאתה מיד אוהב ואחרים פחות , וכן לטעמי זה אלבום קונספט שככזה האיכות שלו אינה נמדדת בכמות השירים ואבוי לאומן שיעשה דברים רק ע"מ לרצות את המעריצים שלו.
  ולעניין הביקורת של מר חרסונסקי – אוהב לקרוא ביקורות שלךבאופן כללי לא רק לגבי הראל ,תמיד אתה כותב בצורה שמכבדת את המבוקר הפעם בחרת קצת שלא , אתה ציני ולטעמי אפילו מעט מזלזל חבל , מר חרסונקי מכיוון שיש רק 7 שירים זה לא אומר שהאלבום נעשה בחאפ לאפ ממש לא והדואט עם פוליקר הוא לא פיצוי על כך וודאי לא מהות האלבום , השיר גיבור והדואט דווקא עם פוליקר נעשה מהמקום של מה ששניהם עברו בשנה וחצי שנתיים האחרונות , של היציאה המתוקשרת מהארון ושל החשיפה הגדולה והחששות של מה זה יביא , ואבוי לאומן שייצור במחשבה אם השיר יהפוך וייכנס לפנתיאון הקלאסיקה , ואני לא חושב שניתן לקבוע זאת מראש ,שאלה מעט שירים באלבום ועדיין בחרת לא להתייחס לשיר "משהו טוב" אחד השירים היפים באלבום. האלבום הזה לדעתי ממחיש את מה שהראל עבר בשנה וחצי האחרונות את האופטימיות והשמחה מאז היציאה מהארון כמו את החששות (ע"ע גיבור) .הקהל של הראל אולי מעדיף את השנסיונר שבו ועדיין יש להראל רפרוטאר גדול לרצות את הקהל , אין ספק לאלבום הזה יהיה חלק נכבד בחלק האנרגיטי של ההופעות וכבר קרה כבר בעבר שאנשים לא התחברו לשיר כזה או אחר ובהמשך החיבור היה טוטאלי שהיום הם אינם מוכנים לוותר עליו.

 4. אבל בעצם אתה קורא "מאכזב" לאלבום אי-פי של 7 שירים
  כשל-4 מהם פירגנת כשהם יצאו כסינגלים
  נשמע כאילו יש כאן יותר מידי אכזבה על זה שזה רק 7 שירים שמעיבה על הביקורת.

 5. יותר מידי משקל לכמות -ברור שמזמר כמוהו רוצים כמה שיותר

  אבל מותר לו להוציא E.P. כמו שזמרים רבים בעולם עושים
  יהיו לו עוד שירים

 6. "אלבום קונצפט".. תגובות 1-3 תחסכו את המנטרה הזו. הראל סקעת הוא מהזמרים הטובים בארץ. אלוף בשירה. דווקא הפעם כל מילה שכתב המבקר הנכבד חקוקה בסלע. מתוך כבוד והערכה להראל סקעת אמנע מכל תגובה נוספת אבל אין ספק שרבים מתומכיו ואוהביו מאוכזבים.

 7. האיכות אינה נמדדת בכמות השירים , זה אלבום קונספט ,אלבום ביניים , אלבום שמעביר את המוטו שלו חד וברור וככזה הוא אלבום מצוין,כיפי ומקפיץ.
  הראל אמר גם שהוא מאוד רוצה לכתוב הוא את האלבום הבא כולו , לעניות דעתי זה גם מה שיקרה והאלבום הבא יהיה שונה לחלוטין .

 8. לא שותפה לדעתך, זהו אלבום קונספט וככזה לא היה צורך ביותר מ-7 שירים.
  הקונספט באלבום הוא חייו של הראל בשנה וחצי האחרונות מאז היציאה מהארון , השחרור והרגש של אושר ואופטימיות שמתלווה לזה. הדואט עם פוליקר הוא דובדבן ולא עיקרו של האלבום , הראל כתב בפייסבוק שהוא כבר החל לעבוד על אלבום חדש שבו אני מקווה תהיה כתיבה שלו , כתיבה מעמיקה יותר כמו באלבום " דמויות" .

 9. לראשונה לא שותפה לדעתך. לדעתי זהו אלבום קונספט וככזה הוא גם קצר יותר. הקונספט הוא אופטימיות והסיפור הוא שהראל בתקופה מאושרת בחייו, שלם עם חייו והחלטותיו. פזיז האלבום הזה בטח לא היה, אם היינו צריכים לחכות שנתיים מאז האלבום הקודם. בנוסף, השירים לדעתי מאוד שלמים ומשלימים אחרים כזה הוא מיני אלבום. מס' הכוכבים לא ממש משנה, התוכן כן, מסכימה שהחפזון הוא מהשטן, אבל לא כך הדבר במקרה הנ"ל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות