קרוב ללב

מושיק עפיה

מושיק עפיה הפקות
2.5/5

חיפשתי שיר של מושיק עפיה. לא כמבצע. אלא ככותב. שיר מקורי אחד לרפואה. לשווא. תן לכתבנים-יצרנים לשחק אותה בשבילך. למה אני אומר את זה? כי בשביל להתבלט במה שנקרא "הז'אנר הים-תיכוני" – רצוי שיהיה לך איזשהו ערך מוסף. למושיק עפיה אין.
אפשר לתת לישבנים לענתז איזה "רגע אמיתי" (אסף לביא צנעני) לקולו המאנפף, ובאו ששון ושמחה לעם ישראל. אפשר לקחת "לחן עממי" מתוצרת יוון, ולהלביש עליו עוד חנטריש ("בואי אליי מלאך את פשוט יפה כל כך/ כשראיתי אותך התאהבתי, הייתי שלך"), אבל מה מעבר? מה מושיק עפיה רוצה להיות אחרי האלבום ה-14, למחזר את אותה המוסיקה, את אותן השבלונות עליהם מתחרה צמרת של זמרים בעלי "קולות יפים" שממשיכים ללעוס טקסטים נבובים על אהבה, ולהמתין להזמנה לעוד חתונה. כנ"ל "עוד לילה" (כבירי-סינוואני. הפקה: תמיר צור) פס ייצור של אוריינטאל-ביט. תבנית הקצב שמתמחזרת אפילו בעיבוד יותר רוק ארויינטאלי כמו ב"תנו לי כוח"
גילי זכאי ואלי עשת יודעים לתפור למושיק עפיה שירי אהבה מלודיים-נוגים כביכול כמו "עד שמצאתי אותך". מילים – קונפקציה, עיבוד – קולות נשיים ממותקים. לחן יפה. שיר ים תיכוני מיד טמפו על רקע אהבה ים תיכונית וגם גלי הים התיכון. עפיה שר לה מהלב – רק איתה, הוא בטוח – רק איתה לא ייפול בפח "כי מסתבר שאת זה כל מה שחיפשתי/ אחרי שנים של מלחמה" מלחמה? עם נשים? על מקום בצמרת? מאבקים כאלה ואחרים? לא ברור. לא חשוב. לזכותו של עפיה ייאמר שהוא שר בלי ללחוץ, איפוק, מנגינה נוגה יפה.
אבל הבעיה של עפיה אינה בביצועים, אלא בחוסר יכולת לגבש איזשהו קו אישי, שאינו מתיידד רק עם מסחריות פופוליסטית. הבחירות שלו במקום להיות מקוריות הן מקריות, שלא לומר – סתמיות: קחו את השיר "הסר דאגך מליבך" (מילים: עינת הולנדר-אילנה אלוני לחן: סגיב כהן) המלצה לדבוק ביושב במרומים: "חפש נחמתך בין הכתובים/ בתפילות מצא מחסה/ למד לבטוח באלוקים", שר עפיה וגם – "ובא לציון גואל" (קם לעם מושיע) וגם "בחר בך האל". בין שירי האהבה השטוחים משתרבב פתע שיר בשפה תנכי"ת, כשמושיק עפיה נוטל על עצמו להשיב רוח אופטימית אצל מאזיניו, בטון מדוכדך שנוסק ברגש אל הבשורה. הגם שהמוסיקה בסדר, הרגש גואה, אני ממש לא מסיר דאגה מליבי, או במילים אחרות: ליבי אינו מתמלא תפילה נוכח מה שנשמע לא אמין, אפילו מתחסד.
אלוהים, אגב, מעורב גם בשיר "מאמי" (יוסי בן דוד – לחן עממי), כאשר לטקסט על געגועי אוהב משורבב הפסוק מהתפילה "ובא לציון גואל" – כלומר המשיח בכבודו ובעצמו הגיע כשהיא (האהובה) עברה מולו…
האלבום החדש אולי הוא הקרוב ביותר לליבו של מושיק עפיה, אפילו יותר מכל אחד מ-13 אלבומיו הקודמים, (אם הוא אומר אמת, לפי הדברים שהודפסו בקומוניקט שנשלח) אבל את ליבי החטיא ביותר מכמה סנטימטרים, ולא אחזור על דברי הפתיחה, שממצים בדיוק את הכמה סנטימטרים האלה.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות