בפסטיבל הג'אז תל-אביב

אפרו ג'אז

סינימטק
0/5

"תזמורת האפרו ג'אז" ו"הג'אז של מערב אפריקה" מגיעים השבוע (רביעי, שישי) לפסטיבל ג'אז תל-אביב 2012 ומביאים בשורת הפיוז'ן האתני בהרכבים המתיחסים לשילובים של ג'אז ומוסיקה אפריקאת.
תזמורת האפרו-ג'אז בכיכובם של ג'רי גונזלס, קירק לייטסי וסימו בלילטי הוא הרכב אולסטארז בינלאומי (ארה"ב-צרפת-ספרד-ישראל) המבצע שילוב של ג'אז לטיני, מוזיקה אפריקאית וגנאווה מרוקאית. כאשר כל נגן מביא את צלילו הייחודי לכור ההיתוך המוסיקלי ברוחו של דיזי גילספי, עמו ניגנו כמה ממוזיקאי ההרכב בתקופות שונות.
הגיטריסט והמלחין הישראלי סימו בלילטי שחי בלונדון, אסף קבוצה בינלאומית מרשימה ביותר של מוסיקאים לביצוע בכורה את המוסיקה מאלבומו החדש. קירק לייטסי אחד מפסנתרני הג'אז המוערכים בעולם, ג'רי גונזלז, הנחשב לאחד מעמודי התווך בתפר שבין ג׳אז למוסיקה הלטינית, דודו בלילטי המתמחה במוזיקה מרוקאית ואפריקאית, נגן הקונטרבאס – עומר אביטל, החלילן איתי קריס הפועל בניו יורק,אמן הפריקשן עמי בלילטי, ונועם דוד, מתופף. ההרכב משלב בין הג'אז העכשווי למוסיקה המסורתית, בין המוסיקה אפרו קובאנית לגנאווה המרוקאית.

סימו בלילטי – גיטרה, דודו בלילטי – כלי הקשה וגיטרת גינברי, ג'רי גונזלס – חצוצרה וכלי הקשה, קירק לייטסי – פסנתר, נועם דוד – תופים, איתי קריס – חלילן, עומר אביטל – קונטרבס, עמי בלילטי – כלי הקשה

הג'אז של מערב אפריקה (ארה"ב-מאלי ישראל) – "Wake Up Africa!" היא שמיניית נגנים המשלבת את המקצבים האפריקנים המסורתיים ואת הגרוב השורשי עם ג'אז בהפקה מיוחדת לפסטיבל.
המוסיקאי הישראלי/אמריקאי אורן אטקין (*) הוציא בשנת 2009 את האלבום kelania, אשר חיבר את מוסיקה ממאלי יחד עם מוסיקה יהודית וג'אז מודרני ויצר מה שה"בוסטון גלוב" קרא לו "איזון היפנוטי בין ג'אז חודרני ומוסיקת עולם" אל אטקין מצטרף שותפו זה שנים לחיבור של הג'אז למוסיקה של מאלי, המוסיקאי באלה קויאטה ממאלי, מי שנחשב לאחד מהנגנים הטובים בעולם על הבאלאפון, כלי ההקשה דמוי קסילופון ממערב אפריקה, חברי שישיית "בלאק גורו", שמנהיגיו, בן אילון ויאיר השחר, יזמו את המפגש. במסעם האחרון למערב אפריקה, בילו השניים ארבעה ימים במעצר במטה משטרת גמביה, ולבסוף גורשו מהמדינה בגלל טעות בירוקרטית. דווקא אז, במהלך ימי המעצר, נרקמה תוכנית הפעולה, והתקבלה ההחלטה להקים הרכב בו המוסיקה האפריקאית, על גווניה השונים, מהווה מקור השראה מרכזי ליצירה.
ההרכב שואב את השפעתיו ממוסיקה אפריקאית מודרנית ומסורתית. ממוסיקאים אפריקאים בני זמננו כמו פלה קותי, עלי פרקה טורה, טומאני דיאבטה, כמו גם ממוסיקה שבטית אפריקאית מסורתית. הרוח והנשמה של המוסיקה האפריקאית נשמרים , אך המעטפת של הסאונד המודרני והעיבודים המורכבים יוצרים מוסיקה חדשנית, מלאת אנרגיה ותעוזה, המשלבת באופן מופלא גרוב שורשי עם חדשנות קופוזיטורית.

אורן אטקין – קלרינט, סקסופון , באלה קויאטה – באלאפון, בן אילון – תופים אפריקאים: מאלי, סנגל וגיניאה , יאיר השחר – גיטרה וקורו , איתמר שץ – סקספון טנור, יהונתן כהן – סקסופון סופרן, יאן אילון – גיטרה, גיא לוי – קונטרבס, בס חשמלית ושירה


* אורן אתקין שותף לפרס הגראמי היוקרתי והנחשב האלבום Healthy Food for Thought אורן אתקין לקח חלק באלבום ,יחד עם אמנים כ – ראסל סימונס, מובי, ג'וליאן לנון ורבים אחרים. האלבום זכה בקטגוריה Best Spoken Word Album for Children, אלבום, שהכנסותיו הולכות לארגון New York Coalition for Healthy School Food, שמטרתו לחנך ילדים בכל רחבי ארה"ב לתזונה בריאה בדרך משעשעת שילדים יכולים לתקשר איתה. האלבום מכיל 60 שירים של אמנים שונים.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות