rita0038-b.jpg

השמחות שלי ההופעה

ריטה

האנגר 11 ת"א
4/5

היא מתנה אהבים עם הקמנצ'ה (כלי קשת ארמני בצורת כדור), שמנגן האורח מארק אליהו בשיר "עד שתעזוב", צליל יפהפה שהזכיר את הפרויקט של עידן רייכל. כינור, אקרדיון, כלי נשיפה ואפילו שופר מגויסים לשמחות החדשות שלה.
הקהל הזה שהתכנס בהאנגר לא הגיע לקבל ריטה אירנית חדשה. הוא גם לא למד לשיר שאנה ושאה דומאד. הוא בא לשמוע את ריטה שלו שרה ברחובות, חיה מיום ליום, מגיעה עד שביל הבריחה ומסיימת בלהט של ילדים של שמחה. שמחה? בשלב מסוים של הערב ריטה תמהה מדוע הקהל עדיין ישוב סולידית על "הטוסיקים" שלו. די בהערה כזו כדי לגרום לישראלי צמא השמחה להגיע אל הבמה לשמוח בשמחתה. כל מי שקנה כרטיסים לשורות הראשונות – לא הכי שמח. הוא לא חזה שריטה ללא הקהל לרגליה מרגישה מאוד בודדה על הבמה למרות שמונת הנגנים הפעלתניים סביבה.
מי שחשב כי ריטה בהופעה החדשה היא ריטה אחרת טעה. אותו הטמפרמנט, אותה אנרגיה מתפרצת, התנועות, ההתמסרות לקהל, המניירות. השינוי הוא בתוספת של שבעה שירים בפרסית להצגה שלה. זה לא הופך את המופע שלה לפרסי. היא מנסה להתכתב באמצעות המעבד עמי רייס מכנסיית השכל עם ז'אנר מוסיקת העולם, שמונת הנגנים על הבמה מקרבים אותה יותר למארש דונדורמה ולחבורות הבלקן הצועניות עם קריצה לעידן רייכל בעיבודים פופ-אורינטאליים שמעניקים נפח מחודש גם לשירים הישנים שלה.
אז יש לנו פולקלוריזציה פופוליסטית עם קריצה לשורשים. הקומבינה נטמעה היטב בהצגה הותיקה והמוכרת שלה, השאדה דומאד מסתדר יופי עם מחול מטורף ועם כל החושניות והדרמטיות המוכרות שלה. הייתי מייעץ לה א. לוותר או לעבוד על קטעי הקישור הסתמיים והמבולבלים וב. לא להחליף את השמלה השחורה לשמלה לבנה הדוקה לשלושת שירי ההדרן. למה להרוס?
בסך הכל אם לסכם – זוהי ריטה שלא עברה מהפך, לא הפכה לזמרת אתנית, אותה הגברת בשינוי האדרת, והאדרת בהחלט היא קורס באיך להפוך כמה שירים בפרסית למופע פופ אתני, שיכול להתכתב עם גורן ברגוביץ' ובלקן ביט בוקס.

שירים: גולהמארים, שאנה, גולהסאנגם, ציפור זרה , מחכה, דר אין דוניה , שרה ברחובות, עד שתעזוב, הכניסיני תחת כנפך, הנסיכה והרוח, יונה לבנה – פרסי חדש , אני חיה לי מיום ליום, שביל הבריחה, מחול מטורף , עטוף ברחמים, בוא, בי גרר, אגדת השמש והירח, שאה דומאד, הדרן: ימי התום, די לכאב, ילדים זה שמחה

הפקה מוסיקלית: עמי רייס, קלידים ומחשב: אלדד ציטרין , גיטרה: עופר קורן, גיטרה בס: ירון גורן, תופים: אביב ברק, כלי נשיפה: יוני דרור, כלי הקשה וקלרינט: צביקה אלייב, אקורדיון: אריאל אלייב, ויולה: גליה חי. אורח: מארק אליהו – קמנצ'ה.

צילום: מרגלית חרסונסקי

קטעים מההופעה

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

3 תגובות

  1. ההופעה של ריטה הייתה טבה מאד רואים את שנות הנסיון על הבמה את שנות הכשרון הענק אני שומע את ריטה משנת 1985 וראיתי אותה בכל ההופעות שעשתה וכמעט על כל הבמות ואני יכול להגיד שריטה נשארה דיווה ענקית אפילו שעשתה עיבודיםצ אורנטליים למוסיקה שלה זה נשמע מצוין הפזילה למוסיקת עולם אני שמח על ההןפעה ואני אלך לצפות שוב בתודה

  2. הייתי אתמול , כרגיל ריטה מדהימה , אבל אכן קטעי הקישור סתמיים ומרדימים, לדעתי יכול היה להיות טוב יותר אבל כאמור ריטה היא ריטה ….מדהימה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות