נחמה ועידוד ההופעה

דניאל זמיר

זאפה הרצליה
4.5/5

ברי סחרוף ממשיך איתו? שאל אותי מישהו בסוף הערב. אמרתי לו: הלוואי. נכון שזה נשמע שידוך משמיים? התאמה יוצאת מהכלל? אבל נדמה לי, שאני אאכזב אותך ואת כל המתעניינים. זה יקרה כנראה רק הערב.
אחרי שבדיסק החדש שיתפו פעולה בקטע אחד – "יעלה", כאן, זאפה הרצליה, תחילת אפריל, הם ניגנו ושרו יחד בלא פחות מחמישה קטעים, כמעט ארבעים אחוז מההופעה. לא הייתם – הפסדכם.
רגע, רגע, מה מחבר סקסופוניסט-ג'אזיסט כמו זמיר עם רוקיסט כברי סחרוף? מי שלא שמע את שניהם – לא יבין. נדמה לי שגם זמיר וגם סחרוף נפגשים קודם כל בנקודת מפגש, שבה גבולות סגנוניים נרמסים. סחרוף נמצא בשנים האחרונות בתהליך של היפתחות למוסיקה יהודית, לפיוטים, למוסיקה מזרחית. זמיר נחלץ מהמטר הריבועי של הג'אז ויצא לרעות בשדות הפופ והרוק. זו אינה רק הנגינה המשותפת. אלה רוחות טובות שנושבות בין הנגן שעבר מהעולם החילוני לדתי, ובין האדם שעדיין נמצא שם עם כל הנשמות היצירתיות הטובות. האינטרקציה מובילה לאנרגיות מופלאות. זה קרה בערב הזה ב"עבדים", "שדמתי", "שלום לך דודי", "יעלה", "ככה זה".
וברי סחרוף? הוא מגיע מאהבה. אהבת האדם, אהבת הנגינה בגיטרה, שהיא מופלאה, לעיתים פחות רוקית ויותר אוריינטאלית, מרצון להיות בכל הצמתים הרלוונטיים, להעניק מהאהבה הזו, מהחום שזורם לקול המחוספס ולאצבעות הפורטות.
התכנסנו להשקת "נחמה ועידוד". דניאל זמיר, נשפן ג'אז ורסטילי-פלורליסטי, איש דת ואמונה, יוצא מעמדה של איך מגיעים לקהל הרחב של שוחרי ג'אז, פופ, אתני כאחד. איך עוברים מחתונה אחת לחתונה שניה בעת ובעונה אחת ורוקדים על שתיהן. זה אומר: מי שמפחד מג'אז מוזמן להגיע כדי להבין כמה ג'אז אינו מפחיד במיוחד כשהוא מנוגן במקצבים מלהיבים כשלושה עשר רבעים, תשע שמינית, שבע עשרה שמיניות. מצד שני: זמיר נותן קולו בשיר בשירים כמו "אין לי מקום" (שבדיסק ביצע בדואט עם מתיסיהו), "בצהרי היום" של מאיר אריאל, שהולך טוב בשירה בציבור.
כמו שכתבתי על הדיסק: דניאל נמצא באחת התקופות היותר ורסטיליות שלו, כנגן סקסופון ויוצר שמחפש נקודות חיבור בין אמונה למוסיקה, מוסיקה של אמת שמגיעה מספירות שנוגעות באיזו שכינה, אבל זוהי קודם כל אמת שנובעת מהיוצר, מהכישרון לחבר את עצמו כגא'זיסט עם מוסיקה יהודית ומוסיקה ישראלית משובחת. החיבור הזה מגיע לערב בגדול בעזרתם של נגני ג'אז מיומנים שנהנים יחד איתו לרקוד על כל החתונות ולהגיע לצמתים מוסיקליים שמייצרים אנרגיות נגינה מוספות, שמחת חיים אותנטית. מוסיקה חיה וקולחת, בעיקר נחמה והרבה עידוד.  ואחרי ברי, אפשר לפתוח יומן ולרשום תאריך למתיסיהו?

נגנים: ניתאי הרשקוביץ – פסנתר, גלעד אברו – קונטרבס, אמיר ברסלר – תופים, יונתן אלבלק – גיטרה.
שירים: תשעה ירחי לידה, חמש מדרגות, אין י מקום, השר הממונה, עבדים – עם סחרוף, שדמתי – עם סחרוף, שלום לך דודי – עם סחרוף, 54, שיר השומר, בצהירי היום. הדרן: יעלה – עם סחרוף, ככה זה – עם סחרוף, שיר געגוע לכאן.

דניאל זמי – בצהרי היום

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות