נגד פרדה

ארקדי דוכין

מילים: נתן זך לחן, עיבוד והפקה מוסיקלית: ארקדי דוכין
0/5

ארקדי דוכין בחר לפרויקט "הקול עוד נשאר" (שירי יום השואה והגבורה) בשיר של נתן זך המראה את ההשפעה של השואה על ניצולי השואה. הטראומות משפיעות גם על הדור השני והשלישי. הטראומות שעברו על החייט גורמות לכך שהוא נגד פרידה.
הבית הראשון מלמד על הרקע של החייט. יש הרחבה על אשתו, אחיותיו ואמו, כולן נרצחו במחנות. עכשיו הוא אינו רוצה לעזוב את בתו היחידה. הפרידות מלוות את החייט כל חייו. הוא אינו מוכן לנסוע כדי להיפרד שוב. השיר פותח בהתנגדותו של החייט לפרידה ומסתיים באזכור מות אביו של הדובר. אלא שדוכין בחר להשמיט את הבית האחרון של השיר (מה שמתחת לקו אינו מופיע בגרסת דוכין) ולחזור פעמיים על שני הבתים הראשונים. ההשמטה – מחבלת במשמעות של השיר (בעצם יוצרת בכך שיר אחר): מהבית האחרון ניתן ללמוד על המניע האמיתי לכתיבת השיר. הדובר מנסה לתאר דרך גורם חיצוני את רגשותיו, תחושותיו, למעשה – הדברים שנגעו בו וברגשותיו, מאחר שלפעמים קל יותר לתאר מצב קשה דרך דמות אחרת.
דוכין נטל לעצמו סמכות לקצר את השיר, ועיקר אותו מתוכנו מסיבותיו הוא. הוא שר את השיר בצער עמוק, באיפוק מלנכולי, מנסה להעביר את הנרטיב של תחושת הפרידה האיומה בעיבוד אקוסטי מינימליסטי, ליווי קולי חרישי. מבטא יותר את העלילה מאשר יוצר מוסיקה אולטימטיבית.
בקומוניקט שהגיע עם השיר מספר דוכין, כי מאז שהוא זוכר את עצמו – הוא נגד פרידות, במיוחד על רקע הטרגדיה שעברה משפחתו בשואה. זה בסדר, אבל באמנות כמו באמנות חייבים לשמור על שלמות היצירה (אלא אם כן נתן זך אישר את ההשמטה. במקרה כזה, נדבר על שני שירים דומים ושונים.)

הַחַיָּט שֶׁלִּי הוּא נֶגֶד פְּרֵדָה.
לָכֵן, כָּךְ אַָמַר, לֹא יִסַּע עוֹד, אֵינוֹ
רוֹצֶה לְהִפָּרֵד מִבִּתּוֹ הַיְּחִידָה. הוּא
בְּהֶחְלֵט
נֶגֶד פְרֵדָה.

פַּעַם נִפְרַד מֵאִשְתוֹ וְאוֹתָה
שוּב לֹא רָאָה (אוֹשְוֵיץ). נִפְרַד
מִשָּׁלֹשׁ אַחֲיוֹתָיו וְאַף אוֹתָן
לֹא רָאָה (בּוּכֶנְוַאלְד). פַּעַם
נִפְרַד מֵאִמּוֹ (אָבִיו מֵת בְּשֵׂיבָה
טוֹבָה). עַכְשָׁיו הוּא
נֶגֶד פְּרֵדָה.
——————
בְּבֶּרְלִין הוּא הָיָה
מוֹדָעוֹ שֶׁל אָבִי. הֵם בִּלּוּ בַּנְּעִימִים
בְּבֶּרְלִין הַהִיא. אוֹתָהּ תְּקוּפָה
חָלְפָה, אֲרוּרָה. מֵעַתָּה
לְעוֹלָם לֹא יִסַּע. הוּא
בְּהֶחְלֵט
)אָבִי מֵת בֵּינְתַיִם)
נֶגֶד פְּרֵדָה.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות