פס קול הסרט

Marley מארלי

הליקון
4.5/5

איך היה נראה עולם המוסיקה בלי בוב מארלי, הסופרסטאר הראשון של העולם השלישי? למעשה – איך היתה צומחת מוסיקת הרגאיי בלעדיו. Bob Marley was one of the greatest songwriters of all time, כתבו עליו ולא הגזימו, נדמה לי.
בוב מארלי מת במאי 1981 מסרטן, בן 36 בלבד, והשאיר חומר לסרט תיעודי באורך מלא. "מארלי" של קווין מקדונלד שהוצג בפברואר השנה בפסטיבל הסרטים של ברלין, משלב קטעים מהופעות חיות, שיחות אינטימיות עם אנשים בקרבתו – משפחה, ידידים, למעשה תיעוד של כוכב על שצמח מהגטו הג'מייקני לפופולריות שיא, ומת בשיא תהילתו.
מארלי הקליט את השיר הראשון שלו ב-1961. עשר שנים אחר-כך, הוא חותם על חוזה הקלטות עם איילנד רקורדס ונוסק מעלה כדי לקבוע עובדה: מוסיקת הרגאיי מסומנת חזק על מפת מוסיקת העולם. רוב השירים שמארלי השאיר אחריו, אלה שנולדו על רקע הגטו והעוני בגמייקה, שירי הרסטרפרי והאמונה בג'ה ובגאולה – הפכו להימנוני נצח.
"מארלי", פסקול הסרט הוא דיסק כפול, שכולל לראשונה את Jammin, תשע דקות מתוך הקונצרט ,One Love Peace שנערך ב-1978 בקינגסטון, כאשר לבמה עלו Michael Manley מייקל מאנלי, ראש הממשלה הרביעי של ג'מייקה ויריבו הפוליטי אדוארד סגה בקטע של רצון טוב ולחיצת ידיים להשכין שלום ביניהם.
באלבום הכפול (25 שירים) תערובת של שירי אולפן וקטעים מהופעות חיות של מארלי ב – Roxy, ב – Lyceum, קטע דאב מיקס מלהיב של Exodus. שירים שהולכים מהסקא (סגנון שהתפתח בג'מייקה בסוף שנות החמישים בשילוב של קליפסו וריתם נ'בלוז וקדם לרוקסדי ולרגאיי) של Judge Not, השיר הראשון שמארלי הקליט ב-1961 בג'מייקה, שיצא באלבום Songs of Freedom מ-1992, דרך פרקים שונים בדרכו חלקם, שירים שצמחו על רקע הסביבה בה גדל כמו I Shot the Sheriff, Concrete Jungle, שירי אהבה כמו Stir it Up, Mellow Mood, Three Little Birds, שירי מחאה כ – Crazy Baldheads, Natty Dread, Exodus, שירים של מהפכן בינלאומי – Get Up Stand Up, War, Redemption Song. אחד האוספים המובחרים של בוב מארלי, שמצליח לעמוד בפני עצמו ללא תלות בסרט.

Marley – The Original Soundtrack

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות