"ספינתנו"

חוה אלברשטיין

מילים חזי לוצקי ז"ל לחן: עובד אפרת עיבוד: עובד אפרת, ערן ויץ וחוה אלברשטיין
4/5

להגיד – האהבה תגבר גם על מה שאין שום סיכוי לנצחו – הוא מן תמימות שכזו, שבאמת דורשת אמונה ענקית בכוחה של האהבה. האמירה יכולה להיות סתמית, אלא אם כן היא נאחזת באמונה אמיתית. תנו לחוה אלברשטיין לשיר את הפשוט הזה, ואולי תאמינו גם אתם (בכוחה של האהבה)
שיר קצר, שאלברשטיין מצליחה להחיותו במנגינה פשוטה, מסוג המנגינות האידיות שהיא אוהבת. האמונה באהבה המנצחת – בסיפור מטפורי על ספינה קטנה שעומדת להיטרף במצולות, אבל מצליחה לשרוד – בזכות האהבה.
חוה אלברשטיין בחרה דווקא בשיר הזה של חזי לוצקי ז"ל, במסגרת הפרויקט "עוד מעט נהפוך לשיר" של גל"צ, אולי כדי לחזור לימים ששירים אמרו דברים בפשטות ראשונית, מסוג שירי העם שאינם מתפלספים. האהבה תציל ממוות. נקודה. ואולי בהערת סוגריים: כמה אירוני – כותב השיר, שאיננו בין החיים, האמין אף הוא בכך.
חוה כותבת על השיר כי הוא נכנס ל"משפחת השירים" שלה, ואכן המנגינה והטון הפשוטים מחזירים אותנו הביתה, לביתה של פעם, משפחה (של שירים) שמבינת גילה אולי כבר קשישה, אינה מבקשת לחדש ולהתחדש, אבל עדיין אותנטית.

ספינתנו קטנה
כקליפת אגוז
ומקום בה רק לשניים.
הגלים משתברים בה בעוז
ורוחות בה חובטות שבעתיים.
אך לא תיטרף הספינה במצולות
כי חזקה תקיפנה
האהבה בעבותות
.

* חזי לוצקי ז"ל נולד וגדל בגבעתיים. בתיכון, למד בבית הספר החקלאי "כדורי"והכשיר עצמו לחיים חקלאיים. הוא התחנך בתנועת "הנוער העובד והלומד", והמשיך בה גם לאחר שירותו הצבאי כמדריך בוגר. באוגוסט 1960 הצטרף לגרעין נח"ל מוצנח, ובחר עם שחרורו לעבור להתגורר בקיבוץ, כדי להגשים את הרעיון הסוציאליסטי, שבו האמין מאוד. במהלך שירות המילואים שאיליו גוייס, בעת אימון ניווט, נפל לבור בשטח ומת.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות