פסטיבל מוזיקה בעיר הלבנה

סטיב האקט

האנגר 11 ת"א
4/5

יש התרגשות באוויר: סטיב האקט, הגיטריסט, שריד אותנטי מלהקת ג'נסיס, על הבמה. בין הגיטריסטים יגידו – סנסציה. בין המתרפקים על עידן הפרוגרסיב רוק – התרגשות ללא נשוא. אחרי הכל, אחד הגיטריסטים הגדולים שיצאו מהסצינה ההיא, בשנות השבעים. לא הייתה שום בעיה אם סטיב האקט היה מנגן הכל מג'נסיס. הקהל היה מת על זה.
סטיב האקט, אחד מטובי המלחינים והגיטריסטים של הרוק הבריטי לדורותיו, הוזמן ע"י פיטר גבריאל להצטרף לג'נסיס בשנת 1970. מעורבותו ב – 8 אלבומים של ג'נסיס בשבעים הייתה דומיננטית. נגינתו המורכבת והייחודית תרמה להצלחת הרכב הפרוג-רוק הנפלא בצורה משמעותית. האקט פיתח אלגנטיות ותחכום בנגינת הגיטרה החשמלית, גם האקוסטית, שהפכו לסימן ההיכר שלו. הוא השיג מאז הצלחות בינלאומיות גדולות.
סטיב האקט ניגן קטעים מ – Beyond the Shrouded Horizon, אלבומו מ-2011. מצד שני, הוא ניסה לגוון בלא מעט מהפרוגרסיב רוק של ג'נסיס. הגיעו כמו Fly on a Windshield . האינסטרומנטלי – Los Endos.גם Watcher of the Skies, הקטע הנצחי שבשבילו מעריצים של ג'נסיס מגיעים להופעה של האקט. גם  Firth of Fifth
האם יהיה נכון להגיד,  שסטיב האקט הוא הסולן הטוב ביותר שיצא מג'נסיס? גם 42 שנה אחרי שיצא אלבומה הקלאסי של ג'נסיס Nursery Cryme, האקט נשמע טרי ורענן. הזמן לא משחק תפקיד. ג'נסיס הייתה בסיס יציאה מבטיח. האיש אינו עוצר, מנגן, מקליט אלבומים חדשים, מקים הרכבים. נו דאל מומנט. והוא באמת, היחיד מאנשי ג'נסיס שממשיך קריירה בהילוך גבוה. ובעיקר הוא ממשיך לעשות מוסיקה טובה.
להגדיר היום את הערב – פרוגרסיב רוק? נדמה לי שזה מושג ששייך יותר לזמנו. אבל המוסיקה ששמעתי היא הז'אנר הזה.האקט הוא כמו תמיד תערובת של ז'אנרים (גם פיוז'ן) בשילוב של זמר וגיטריסט. כגיטריסט – זה אותו סגנון נגינה וירטואוזי אקספרסיבי (הצליל שמספר סיפור) שתמיד ריגש. כזמר – הזמן עשה לו רק טוב, אבל הוא מעדיף להשאיר את הסוואים העיקריים למתופף גרי או'טול .כיוצר, האקט ממשיך אחרי 40 שנה לכתוב מוסיקה טובה. אלבומו Beyond the Shrouded Horizon הוא אולי הטוב ביותר שהוציא עד היום כסוליסט.
לפני ההדרן קיבלנו תזכורת לג'נסיס הקלאסית עם 'Los Endos' שנוגן ללא רבב. רגע יפה ועצוב כמעט באותה מידה – בשל המחשבה על ההרכבים הקלאסיים האלה שכבר אינם קמים לתחייה למרות שכל אנשיהם חיים מהלכים על פני כדור הארץ. כן, עלתה הפנטזיה הזו של גבריאל, הקט, קולינס, ראת'פורד ובנקס על במה אחת מנגנים את 'Selling England by the Pound' . או – The Lamb Lies Down on Broadway.
במציאות יש לסטיב הקט להקת נגנים, שחלקם היו מעריצים של ג'נסיס בימי תור הזהב שלה, כמו למשל רוב טאונסנד המנגן בכל הכלים הנושפים, שנתן כמה סולואים טובים והעניק להקט טאץ' ג'אזי במיוחד ב- 'Firth of Fifth' . או גרי או'טול שעל התופים וההקשה שקיבל את רוב התפקידים הקוליים של פיטר גבראל ופיל קולינס וגם לי פומרוי על הבס שעושה עבודה מצוינת לצד האקט. גם לרוג'ר קינג על הקלידים לא חסר דבר. (מי שנעדרה מן ההרכב היתה אמנדה למאן Amanda Lehmann, הגיטריסטית והזמרת שהיא חברה קבועה בהרכב של הקט).
ועדיין – למרות שהקט בחר את האנשים הנכונים – געגועים לג'נסיס המקורית. לא הומצא מד דפיקות לב שהיה יכול למדוד את מה שהיה מתחולל בגופי, אילו ההרכב הזה היה מגיע לפסטיבל מוסיקה בעיר הלבנה.
הערב הזה הוא בכל זאת לא הפרוג-רוק הקלאסי שהיינו רוצים לשמוע, אבל יכול להיות שכל מי שגדל על ג'נסיס של לפני כמעט שלושים וכמה שנים טובות עדיין שבוי בקסם המיתולוגי של ההרכב ההוא. סטיב הקט מעורר אותו בצורה הטובה ביותר. ועדיין לשמוע אותו מנגן – חוויה חד פעמית.

נגנים: סטיב האקט – גיטרות, רוג'ר קינג – קלידים, גרי או'טול – תופים, הקשה, בוב טאונסנד – כלי נשיפה, לי פומרוי – גיטרה בס.
רשימת שירים:

Intro, Lomond Loch, Phoenix, Prairie Angels, A Place Called Freedom, Golden Age Of Steam, Fire On The Moon, Every Day, Firth Of Fifth, Serpentine , Shadow Of The Hierophant, Rainbows, Horizons, Fly On The Windshield, Sleepers, Los Endos הדרן: Watcher Of The Sky, Spectral Mornings.

סטיב האקט ולהקתו בתל אביב

Steve Hackett Tel Aviv White City Music Festial

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות