עיון ביקורת

עברי לידר , תמיד אהבה (מילים ולחן: עברי לידר עיבוד: יועד נבו ועברי לידר, 1997)

שירים ישראלים - הגדולים ביותר

זרם תודעה הוציא מעברי לידר שיר בו רגשות, יצירה, חוויות וזיכרונות נכרכים אלה באלה. לאן מוביל אותנו? כשטוב – קשה לכתוב, חווית מרגשות כבר לא פוגשים באקראי, אהבה עניין מסובך. שירים מזכירים פנים.
אתה שוחה בזרם ומנסה להיאחז במשהו. עברי  לידר נוגע בדברים, – כי אהבה היא עניין מסובך, יש בה רגעים יפים. לעיתים צריכים אמצעים (שיר, תקליט) כדי לחוש בה.
המנגינה וטון השירה הם מלנכוליה ישובת לב ומזככת. בעצבות יש עונג. שום דבר טראגי.
השיר – מתוך "מלטף ומשקר", אלבום הבכורה של עברי לידר שיצא לאור בדצמבר 1997, שהעיד על יוצר אינטליגנטי, שכותב שירים מעט אניגמאטיים, לא מאכיל את המאזן בכפית, ובעיקר מצליח לתרגם את זרם תודעתו מוסיקה בסימביוזה נפלאה.
לידר אינו זמר שיכול להתפאר בקול גדול, אבל הוא בדיוק הדוגמא לזמר רגשני שה"דיכאון" שלו אינו מרוח. כל טון, כמעט כל מנגינה – אמיתיים. לידר משדר חולשות של שבירות ובדידות, מצוקות קיומיות, אהבות בלתי אפשריות, והטון המדוכדך שלו הוא סייסמוגרף מהסוג שנדיר לשמוע בפופ המקומי. כלים אקוסטיים וחשמליים מדגיש את קווי המתאר המקוריים של הזמר. לידר מלטף ואינו משקר, זה כמעט כל הסיפור של "תמיד אהבה"

ברגעים שטוב לי אני לא יכול לכתוב / חוויות מרגשות כבר לא פוגשים ברחוב / בין גשם לגשם על שני גלגלים / בן אדם קטן הרגלים גדולים / תשלם בזמן שיהיה רישיון / לקחת אותה סיבובים מסביב לשעון / תשמור על החופש שלך / לא אמרת מילה והיא כבר בלי חלק עליון
וזה תמיד אהבה זה תמיד מסובך ונמאס / פנים אנגליות ומעיל קצת משומש / ושירים מזכירים לי פנים// שאולי רציתי לשכוח / בטח קנית ת'תקליט שאהבתי נורא.
אז מרוב התרגשות אני תמיד יכול לישון / חוויות מרגשות היום מוצאים בעיתון / תכתבי שהכל סתם קשקושים / האוכל מגעיל האנשים יפים / מסיבות מסיבות שכולם על כולם / הם בטח חשבו שהיינו ביחד / זה מכאיב כשאני / מסתכל אכפת לי אחרת לא הייתי שואלאם זה תמיד אהבה זה תמיד מסובך ונמאס / פנים אנגליות ומעיל קצת משומש / שירים מזכירים לי פנים שאולי רציתי לשכוח / בטח קנית ת'תקליט שאהבתי נורא.
זה יפני או סיני אני תמיד מתבלבל / זה חשוב לי אחרת לא הייתי שואל / הוא פשוט כל כך מוצא חן בעיני / שרציתי לדעת איך כדאי להתחיל לדבר / את יודעת שפות אז תיגשי / המשולש הזה מנסה להיות אמיתי / תפסיקי לקרוא תתחילי לשמוע שירים / אז אולי תדעי על מה כולם מדברים אומרים שזה תמיד אהבה זה תמיד מסובך ונמאס / פנים אנגליות ומעיל קצת משומש / ושירים מזכירים לי פנים שאולי רציתי לשכוח / בטח קנית ת'תקליט שאהבתי נורא.

עברי לידר, מלטף ומשקר ההופעה (מועדון התיאטרון יפו, פברואר 2012)

דירוג:
שתף דף זהBookmark and Share

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *