אביב גפן - הללויה

הללויה

אביב גפן והתעויט

מילים ולחן: אביב גפן עיבוד והפקה מוסיקלית: אביב גפן טל פורר
5/5

ללא תכנון מוקדם, השיר נוחת בימים, שמדליקים איזשהו אור בקצה המנהרה. רצה או לא רצה, אביב גפן מצטרף למי שכבר החלו לצעוד לקראת המטרה. גם אם לא נגדיר את "הללויה" כשיר פוליטי,  הוא נוגע במצב בצורה ישירה ובוטה. אין כאן רמזים, אין כאן אירוניה סמויה. גפן מסכם מציאות שהשתררה  בישראל מאז רצח רבין, שמתקתקת כפצצה בחדר. המושחתים השתלטו, כי מי שבחרו בהם ראויים להם – "אומה שלמה של פחדנים מעריצים מפורסמים" שאינם מבינים כי הם רק " ריצוד של אור בחלון המשוריין של איזה טמבל". מילים פשוטות: כדי להחליף שלטון מושחת, יש קודם כל לשנות את העם שבחר בו.
הטקסט עושה שימושים במונחים מתחום האמונה.  גם החילוני בשעות מצוקה קשה, פונה לחסדי שמיים כמפלט אחרון. גפן מפעיל מקהלה לשירת הַלְלוּיָהּ בקונטרסט יפהפה לשירתו.  הוא גם עושה שימוש בפניה לאלוהים – "נמשיך להתפלל ואולי יבוא לו נס".
אין אצלנו תרבות של זמרים יוצרים שמעזים לצאת בשירים החותרים לשינויים פוליטיים. אביב גפן עושה זאת, כי הוא כנראה מרגיש בטוח מספיק לא "להסתכסך" פוליטית עם ציבור ענק שתמך ותומך במי שגנבו את השלטון.
גפן שר בטונים של צער אמתי, במנגינה שתופסת בהאזנה אחת, ובתוספת קולות המקהלה של הדור שחובר לדור ההוא שהדליק נרות בכיכר ב-1995, ולא הצליח לסייע כדי ליצור אקלים פוליטי נקי מכל אותם מושחתים, שכיוונו נמוך והשאירו בלגן. העיבוד לקלידים מוסיף לשיר נופך של משהו נשגב, מרומם, זך, טהור. גפן אינו מתלהם. הקצב האיטי, מאפשר לו לומר דברים בבהירות, בצער אישי כן, שיש בו בעיקר ייאוש, לא אור שבא במקום האור שמרצד בחלון משוריין של איזה טמבל, אבל עם תחושה של שליחות, שבה ה"הללויה" נטמע היטב לא רק כתפילה אלא כמסר של דור שמאמין  בהצלה של ממש – לא רק בנס.
הקליפ שביים ירון ישינסקי מצליח למזג את האלמנטים שבשיר לרצף תמונות שמייצרות את הדרמה, ועם זאת מצליח לשמור את איפוק התואם את הלך הרוח שבשיר.

איך זה ששלטון נגנב מכמה יריות בגב
לקחו את הגפרור כיבו את הנרות שלנו
המושחתים שמבטיחים פעם בארבע שנים
ובשאר הזמן הם לא סופרים ולא סובלים אותנו
הללויה…
היהירים הרדופים אלוהים לעניים
כיוונו נמוך מדי ועכשיו זה מתקתק לנו בחדר
אומה שלמה של פחדנים מעריצים מפורסמים
אנחנו רק ריצוד של אור בחלון המשוריין של איזה טמבל
הללויה…
השארנו בלגן כזה הדור הבא כבר ינקה
נמשיך להתפלל ואולי יבוא לו נס יציל אותנו
תשירו הללויה…

קליפ: ירון ישינסקי – בימוי ועריכה. צילום: אייל בן יעיש

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. מה קשור של אביבה לחללו יה
    חוצפה של אתאיסט וזילות להשתמש בביטוי הזה שמבטא כבוד להשם
    אני הייתי מתבייש לשיר עם קול כזה
    כן ממשיך לכתוב
    אבל לא כתיבה מתחנפת לאלה ש"גנבו את השלטון " שהם הם הרוב האחראי והשפוי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות