צביקה פיק

צביקה פיק וזהבה בן – אני אוהב אותך לאה

להיזכר

4.5/5

אני לא יודע מה הולך לעשות צביקה פיק בפסטיגל בחנוכה. מיהרו ללהק אותו ברשימת המשתתפים במהלך שיקומו משבץ מוחי. אחרי הראיון איתו בטלווויזיה אפשר לאחל לו, שהוא לא יהיה רק קישוט וגימיק ציני כדי למשוך קהל, ומפעלו המוזיקלי יזכה להצדעה ראויה. כך או כך: אני אשמור לו חסד על רגע אחד שהונצח לפנתיאון המוסיקה הישראלית: הדואט עם זהבה בן ל"אני אוהב אותך לאה", שהוקלט ב-2014.
השיר הוא אחד הלחנים היפים ביותר ברפרטואר של צביקה פיק. בחלק הראשון של הדואט – זוהי בן סולו באינטרפרטציה שלוקחת את השיר לכיוון אחר, אישי, מיוחד, מדוכדך אליו נשזר צליל הכינור המסולסל, ואז נכנס פיק ומחזיר אותו לגרסה המוכרת.
בגרסת כיסוי (Cover) אני מחפש את הקצת-אחרת, את הניואנס, את הפרשנות החדשה. זהבה בן עושה את זה בחלק הראשון של השיר בטון נוגה שתואם את תוכן השיר. מרגע שצביקה פיק נכנס, משתנה האווירה. הוא מסיג את השיר לחלקתו המוכרת. במקום החדש, חוזרים לישן. מצד שני, יש בכל זאת משהו יפה בקונטרסט הזה שמצדיק את הדואט המופלא.
את השיר "אני אוהב אותך לאה" כתב אהוד מנור בעקבות הסיפור התנ"כי, בהתייחס לתחושותיה של לאה, לאחר שיעקב עזבה ועבר לעבוד עבור רחל אחותה הצעירה. יעקב התאהב ברחל, אולם בערב חתונתם רימה אותו לבן אביהן של הבנות, ונתן לו את לאה הבכורה, שנישאה ליעקב במקום רחל שהובטחה לו. הטענה של לבן היתה, שיש להשיא את הבכורה לפני הצעירה. הגם שלאה היא אמם של שישה מתוך שנים עשר בניו של יעקב, הוא העדיף את רחל על פניה.
אהוד מנור שחש את עלבונה של לאה כתבאת השיר אחרי שסבר,  כי לא ייתכן שיעקב לא אהב את לאה, למרות אהבתו לרחל, כיון שזו ילדה את ילדיו והייתה לו לאישה ולאם שנים רבות. כדי להלל גם את לאה כתב אהוד מנור את השיר, שהפך גם למנגינת נצח אולטימטיבית של צביקה פיק.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות