נאסף תשרי

עמיר בניון

מילים: נתן יונתן לחן: צביקה פיק הפקה מוסיקלית: עמיר בנין תומר מתנה
4.5/5

במסגרת "שירי ארץ אהבה" – פרויקט גרסאות (קאברים) משלו לשירים מהשירון הישראלי – הגיע עמיר בניון לאחד הלהיטים הבולטים של צביקה פיק, שהולחן ב-1977. נתן יונתן התבסס בשיר הזה על שיר היין הדוניסטי של שמואל הנגיד, משורר יהדות ספרד, (993-1056 ), הקורא לכולם לבוא ולהצטרף למשתה כדי לשכוח את העצב וליהנות מהגשמיות.
יונתן לקח את שתי השורות הראשונות משירו של הנגיד והרחיבם לשיר קינה אישי: "רק נשארה גחלת עמומה / של אהבת הקיץ הגדומה". כמו אצל הנגיד, עוסק השיר בתחלופת הזמן. יונתן הוסיף למדורה של הנגיד "גחלת עמומה" של "אהבת הקיץ הגדומה". נדמה, כי השימוש במונח "גדומה", מאזכר לראשונה את שכולו של יונתן מבנו ליאור. השימוש במלה זו מסמן גישה פטאליסטית לגבי סיום דברים. נתן יונתן לא האמין שמישהו ילחין את הטקסט. צביקה פיק, ששאף לזכות בהכרה מהממסד התרבותי – אתגר את עצמו. האם המוסיקה הדאנסית יצרה את האינטראקציה המיוחלת עם הטקסט? נדמה לי, שהיא הצליחה קודם כל בזכות עצמה, מבחינה זו – מהמיטב של יצירתו.
גרסת עמיר בניון מעניקה לשיר עומק, שהטקסט ראוי לו, בשל הטון המתכוון, הרגישות שהוא מתייחס לשיר, ואלה מבדלים אותו מהביצוע המקורי. ההפקה המוסיקלית מקרבת את השיר למקומותינו בטאץ' האוריינטאלי, גם לאיזושהי תחושת של קדמוניות.

מת אב ומת אלול ומת חומם / גם נאסף תשרי ומת עימם / רק נשארה גחלת עמומה / של אהבת הקיץ הגדומה.
אל מערת דוד השונמית / תצמיד את ירכיה הקרות / אל חום האבנים שעל קברו/ וילד זר הולך ותר כמו שאול / את עקבותיו של אב ושל אלול / ובעמום הוא מחפש את הצלול.
לך ילד לך, אולי בסוף המערב / בין ים ויבשה, בין אב לסתיו / יאור שלך יאיר בין חטאיו.
חטאי האיש והאישה והנחש / חטאת דוד באוריה, כבשת הרש / ויונתן ויערת הדבש.
מת אב ומת אלול, הקיץ שב / סיפור שלך ילדי, מתחיל עכשיו / עם כל הדבש והנחש והאישה. תמרים

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

3 תגובות

  1. הביצוע הזה מדהים. עמיר יודע הכי טוב בארץ איך להגיש שירים בצורה מופלאה וברגישות רבה. השילוב בין מזרח למערב הוא בסיסי , חשוב וחיוני למדינה כמו שלנו. ישר כח!

  2. ההתפלמסות של המבקר את השיר מעידה שהוא לא אהב את הביצוע של עמיר, אז למה 4.5 כוכבים?! אני מצדד באמת החבויה של המבקר שצובעת רק 2 כוכבים בלבד!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות