הולכים לאייטיונז

יזהר אשדות ואיש השוקולד

4/5

מישהו מוכן להסביר לי מדוע יזהר אשדות עושה טקס גדול מכך שהוא מייעד דיסק חדש להורדה בחנות האייטיונז? איך זה שאין חנות ישראלית מקוונת למוסיקה? למה חייבים להעשיר את קופת Apple?
אז זהו: מעכשיו נקנה יזהר אשדות בחנות האייטיונז iTunes. "איש השוקולד" רוצה שנוריד אותו בתשלום דווקא שם. יש מי מקווים שנכנסים בישראל לעידן חדש. אולי חנות האייטיונז תביא את המפנה לפיו, אין מורידים מוסיקה באופן לא חוקי. נשמע הגיוני?
"איש השוקולד" הוא אחד האהובים עלי מהרשימה של יזהר בגרסת סולו לייב אקוסטית, שיר ראשון מתוך האלבום החדש, שיושק בהופעה (23.5 בזאפה). עשרה שירים מתוך סיבוב הופעות הסולו של יזהר, אותו מגדיר אשדות – "החשוף ביותר שלי".
הופעות הסולו ללא להקה החלו לפני שלוש שנים. רק הוא וגיטרות. ככל שהסיבוב התארך, הגבול בין הבמה לקהל הלך והיטשטש. המפגשים הבלתי אמצעיים והישירים עם הקהל הולידו גרסאות ייחודיות לשירים של יזהר.
אשדות אוהב טכנולוגיה. הוא היה בין הראשונים בתעשייה המקומית, שקרא עוד בעשור האחרון של המאה הקודמת את הכתובת על הקיר – שהמוסיקה עוברת לאינטרנט, הופכת זמינה לכל בעל מחשב וחיבור מהיר לרשת. תעשיית המוסיקה התמהמהה מלהבין את עומק השינוי. חיפשה דרכים חדשות למכור את מוסיקה. חברת Apple שפתחה את חנות המוסיקה המקוונת אייטיונז בשנת 2003, גילתה שישנם לא מעט אנשים שרוצים לקנות מוסיקה באופן חוקי – אם יאשרו להם לעשות זאת בקלות ובזול.
השאלה היא – האם גם שוק המוסיקה בישראל נכנס לעידן חדש? האם ההרגל להוריד מוסיקה בקלות בצורה לא חוקית כבר השתרש עד כדי כך, שלא ניתן יהיה להחזיר הגלגל לאחור? האם חנות האייטיונז של Apple היא התשובה?

מה קורה שם על החוף, ילדים שחומים עם תוף
עם כינור וטמבורין, לטאה קטנה תופסים,
אהה.
אך היא ברחה אל המדבר, רק זנב קטן נשאר
הם בוכים כי באמת, איש השוקולד כבר מת,
אהה.

ילדים הכו בתוף, תבשרו את בוא הסוף
הבו קטורת ונרות, קוננו הליליות,
אהה.
שטוף כבר גשם זלעפות, זוהמה מהרחובות,
קרא זמיר בטרם עת, איש השוקולד כבר מת,
אהה.

הגשם תם, חזרו לחוף ילדים שחומים עם תוף,
מתקינים חליליות מזנבות של סממיות,
אהה.
אך יותר אינם יודעים אם זו מנטה או יסמין,
מה לקחת איך לתת, איש השוקולד כבר מת,
אהה.

מיתרים בכו תפילות והזיתי בלילות,
איך נרקם מהצלילים
לב השוקולד שלי
לב השוקולד שלי
איש השוקולד שלי
אהה.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות