העץ הבודד

ארז לב ארי פטריק סבג

אן.אם.סי
4.5/5

רישומים מרשמי שהות במדבר (בית השאנטי). של ארז לב ארי ופטריק סבג, שיצאו לחפש השראה ליצירה ומצאו שינה, חלומות, דלתות מסתובבות, קולות, לילה, אור בוקר. האלבום הוא מעין פסקול של יוצרים עירוניים שחוו חוויה מדברית רוחשת וחשבו יצירה, כלומר – רשמו תחושות. הטרובדור לב ארי חבר לאיש הצבעים המוסיקליים סבג. לפיניש הצטרף ברי סחרוף, דמות משמעותית באלבום, שרוחו שורה עליו, במיוחד בשיר המסיים החריג – "טיוטה להספד" של דוד אבידן.
אני שומע באלבום הרבה "תהילים" למן השיר הפתח "אליך אקרא" ועד "בא מתוך הלב", שיר שמתבסס על תהילים צ"א ("לא תירא מפחד לילה"). "תפילה לעני" הוא שיר מתוך תהילים ק"ב ("אל תסתר פניך מממני ביום צר לי")
למרות שהמילים אומרות לעיתים תרחישים דרמטיים, זה אלבום של אווירה הזויה מאופקת בלי "פיקים", בלי מנגינות מחניפות בכוח, הפקה אקוסטית אוריינטלית עם נגיעות חשמליות מובנות היטב ("אם הייתי"), מוסיקת "מדברית" רבת השראה. השיר המורכב "העץ הבודד" הוא שיר הרהורים המורכב משירה ודיבור על יכולת האדם להיות חפשי בבחירה ובמחשבה. ביצוע רווי אווירה בשיתוף אפקטיבי של מיכה שטרית (המספר). חלק מהטקסט בשיר הזה – "עם שק של אבנים על הכתפיים/ יש לך חלומות של עבד" – חוזר כמוטו ב"כמו אדם חופשי" ("אישה שלי"), היותר קצבי-ידידותי ועשיר מוסיקלית (מנגינה, הרמוניות סטייל מוסיקת מערבונים).
מגבירים קצב (לקצב נסיעה) ועולים לכביש הראשי עם "בא מתוך הלב", מנגינה וטון שמובילים יותר אל "שחר בא" מאשר ל"מראה שחורה" בחדר.
ואם להמשיך בנסיעה עם לב ארי וסבג דרומה – הרי זה "פעמונים ברוח", מעין קאונטרי מיוסיק בתוך עיר מדבר, מנגינה עדינה והפקה מוסיקלית מעודנת המייצרת אווירה רגועה ולוטפת של קולות שרים כמו ברקע כדי לא להתלבט יתר על המידה בתוך הסביבה האקוסטית המנותקת ("פעמונים ברוח/ כמו הזמן שעבר/ עם הזמן שנשאר"). אם לתת דוגמית מתמצתת של הצליל המאפיין את האלבום – זה השיר הזה. "פרדס" האינסטרומנטלי מדיף ריחות מקומיים אותנטיים, במנגינה, בעיבוד, בצבעים.
לצעוד איתם במדבר. לחוות את החוויה המוסיקלית שיצרה קולאג' מעין מיסטי של מילים וצלילים. נכון: אלה רישומים של תחושות יותר מאשר ביצועים קונבנציונאלים של שירים. או שאתה בפנים או שאתה בחוץ. אחרי האזנה שנייה ושלישית הצטרפתי אליהם למדבר בעונג רב.

שירים: אליך אקרא, תפילה לעני, אם הייתי, העץ הבודד, כמו אדם חופשי, בא מתוך הלב, פעמונים ברוח, פרדס, טיוטה להספד.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות