אף על פיל

רונה קינן עומר קליין אלון לוטרינגר שחר ברבש

הפקה עצמאית
4/5

דיסק הילדים "אף על פיל" נפתח בשיר סכיזופרני – "אני ועצמי" מאת איידה מאזה בביצוע רונה קינן. התרגום היפה מיידיש הוא של בני מר. גם 11 השירים שיבואו אחריו הם תרגומי שירי ילדים מיידיש (ספר שיצא בהוצאת כתר ב-2012) שזכו ללחנים ועיבודים של שחר ברבש, אשר העניקו להם חיים חדשים בביצועים של רונה קינן, עומר קליין ואלון לוטרינגר.
הדיסק מחזיר לשאלה ותיקה: מה מחפש המבוגר הרוכש דיסק ילדים – בדיסק ילדים? שנלך על – מיוחד, חכם וגם קסום? הגזמנו, לא?
הגזמה לטובה. אם קסמו-חוכמתו יהלכו עליך, הוא יגיע גם לקטן ולקטנה. אני מדבר על ה"קצת אחרת", על היציאה מהקופסה, על השנון וההומוריסטי. נכון, בבחירת דיסק ילדים, השאלה היא שאלת הגיל, אבל דיסק ילדים טוב נשאר איתך לאורך שנים, ותמיד תמצא הזדמנות לשלוף אותו ולהקשיב לשירים שיעברו לדור הבא.
למשל: הפסנתרן, נגן הג'אז, עומר קליין לקח על עצמו תפקיד של ילד, כשהוא שר ברכות את חרדותיו (של הילד) מול אמו בגוף ראשון בשיר "אהבת נצח". רונה קינן וצליל החצוצרה של אבישי כהן מצטרפים כדי ליצור שיר ילדים מהסוג שכבר לא שומעים. כנ"ל סיפור של היער ("היער בסתיו" מאת אברהם רייזן) שמצא עצמו נעלב, כשכל הציפורים נעלמו לו בסתיו בלי להודיע. הדואט של רונה קינן ועומר קליין רך-נוגה-אינטימי נוגע. מגיע.
"אברמלה ויוסלה", מאת מרדכי גבירטינג זכה לתרגום מחורז להפליא. אלון לוטרינגר ועומר קליין שרים על נושא כל כך שגרתי שאתה תמה איך לא כתבו עליו הרבה שירים – מסגרת לימודים ומשמעת מול חופש ובילוי. על ייסורי המצפון של ילד, כשהוא מעדיף לברוח אל החופש. השיר נפתח בציטוט יפה מ – Walk On The Wild Side של לו ריד. לשירי ילדים לא חייבים "זמרים", אלא מבצעים אמינים. השירה של קלייו ולוטרינגר פשוטה, בלתי אמצעית ונגישה.
רונה קינן מזדהה ברכות שירתה עם אהבותיה ושנאותיה של "אתל" (שירו של י"ל פרץ) בשיר איטי מהורהר משהו. לעומת זאת,  שירתו של עומר קליין את "לייזר המפוזר" במקצב דרום אמריקני פאנקיי מאונפפת וחסרת חיים. ב"הפרפר והזחל",בלדת פסנתר מלנכולית על זחל שרוצה להיות פרפר צבעוני יפה, (שילוב של אנושיות וחוכמת חיים). מוביל קליין את הסיפור, אינה מאפיל עליו.
אלון לוטרינגר לקח את "החתלתול שהתחלה" לבלוז עם נגיעה בגוספל. צליל חצוצרתו של אבישי כהן מלווה את הסיפור החכם והמתוחכם של "הקרפד והחסידה" בשירתו המונעת בסווינג מרענן. האלבום מסתיים בביצוע שלושה קולות של "בית חרושת לשינה", סיפור מאת ל' ברקוביץ. אולי השיר היפה בדיסק, מעין פולק סונג מושר בהרמוניה מופלאה.
דיסק ילדים לילדים ולמבוגרים ללא גיל, שילוב של יצירה ודמיון המחזירים לראשוניות נקייה ממסחור, שיש בה המיוחד, החכם והקסום.

*** אלבום שירי ילדים מבוסס על הספר "אף על פיל" (כתר, 2012), מבחר שירי ילדים שתורגמו על ידי בני מר מיידיש לעברית. מוסיקה: שחר ברבש. בהשתתפות:  רונה קינן, אלון לוטרינגר, עומר קליין, שחר ברבש.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

2 תגובות

  1. שלום,
    אני עובדת בחנות ספרים עצמאית שרוצה למכור את הדיסק,
    מהיכן אפשר להזמינו?
    תודה, אפרת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות