לארי קוריאל, חואן כרמונה, סמואל ירגה

ג'אז חורף בים האדום

תיאטרון ישרוטל רויאל גרד
4.5/5

ג'אז או מוסיקת עולם? כמעט כל פסטיבל ג'אז בימינו לא ירשה לעצמו שלא לשלב מוסיקה אתנית. נכון, לא חייבים ללכת לפי קונספטים או אופנות, אבל ברור שזוהי המגמה שבה מתחשב כל ניהול אומנותי, ובמיוחד כשמדובר בדובי לנץ, המנהל האומנותי של פסטיבל ג'אז חורף בים האדום. השילוב בין הז'אנרים הוביל את הערב הראשון בפסטיבל חורף 2014 בתיאטרון ישרוטל רויאל גרדן.
נדמה לי שגם הפסנתרן האתיופי סמואל יירגה, שפתח את הפסטיבל, לא החליט עדיין מה הוא רוצה להיות – ג'אזיסט או איש מוסיקת העולם, שמייצג המוסיקה של ארצו. (את אלבום הבכורה שלו הוציא בלייבל מוסיקת העולם Real World של פיטר גבריאל).
מה שבטוח: יירגה מנסה "להתברג" בתפר שבין ג'אז ומוסיקת עולם. הנגינה שלו מאוד סינוקופטית, המקצבים שהוא מייצר עם ההרכב המיוחד שלו הם אתנו – פאנקיים תוססים וזורמים. בקטעי הסולו התגלה פסנתרן נפלא, מיומן, ג'אזיסט ולא רק. האלמנט האתיופי במוסיקה שלו פותח לו כיום שערים לפסטיבלי המוסיקה. באחד הקטעים הוא אפילו מזמר בסולם המוסיקה של ארצו, אבל זה נשמע כמעט גימיק. יירגה מעדיף קודם כל להבליט את הפסנתרנות הורסטילית שלו, הנגיעות הקלאסיות, את האלתור הג'אזי הדומיננטי.

סמואל יירגה – פסנתר, נתניאל טסמה – תופים, פסיל ווהיב – בס, זקריה גטהון – גיטרה

ג'אז או מוסיקת עולם? כשהגיטריסט הענק לארי קוריאל (71) מתיישב ליד הגיטריסט הענק חואן כרמונה, ברור שהוא (קוריאל) האורח בערב של מוסיקה ספרדית המתבססת על שורשי הפלמנקו. אבל כרמונה, ספרדי ממוצא צועני, מעוניין לא פחות ממנו באינטראקציות אתנו ג'אזיות קלאסיות, שיסחפו את הקהל. הערב התחיל בסולו של כרמונה, שהזמין בהמשך את הנגנים שלו (גיטרה, בס, כלי הקשה, חליל). לארי קוריאל הצטרף בחלק השני של הערב בשני קטעי סולו, קטע ג'אזי של גרשווין והבולרו של רוול. בדקויות נגינה מופלאות.
אבל בשביל הדואטים עם כרמונה ונגניו עושים פסטיבל מוסיקה. זו אטרקציה בפני עצמה שמגיעה לשיאה בקטע הברזילאי Manha De Carnaval, ב- Besame Mucho וב – Hierbetica. הסיום הזכיר לי את הרגעים הגדולים במפגש ענקי הגיטרה – "ליל שישי בסאן פרנציסקו" עם אל דמיולה, פאקו דה לוציה וג'ון מקלפלין. גם אז זו הייתה חוויה מסעירהשל פיוז'ן במיטבו.

חואן כרמונה – גיטרה, לארי קוריאל – גיטרה, דומינגו פטריצ'יו – חליל, דידיה דה לאהילה – בס, אל בנדולרו –צ כלי הקשה, קרלוס דה ג'קובה – גיטרה

צילום: מרגלית חרסונסקי

Red Sea Winter Jazz Festival 2014

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות