מהזמרת היווניה אלני ויטאלי

האם לנה דל ריי גנבה

מגיעה להופעה בירושלים
0/5

האם לנה דל ריי גנבה מהשיר "הרחובות שאהבתי" של הזמרת היווניה אלני ויטאלי ב – Video Games? הקשיבו (מטה) לשיר היווני ולשיר של לנה דל ריי. חוו דעתכם. יש סיבה לבדיקה.
אלני ויטאלי מגיעה השבוע לישראל להפעה בירושלים. על חאריס אלכסיו, מדברים אצלנו המון ובצדק. על אלני ויטאלי – פחות, שלא בצדק. כנראה, רק המכורים למוסיקה יוונית יגיעו . יש מקום להתרגשות. ויטאלי מציינת למעלה מארבעים שנות קריירה מאז אלבומה הראשון. זמרת-יוצרת אישית מאוד, מיוחדת, כתבה על עצמה, על משפחתה ברגעים הקשים ביותר. המוסיקה שלה מספקת את הצלילים הפנימיים ביותר, את האמת הקיומית.
אלני נולד לתוך מוסיקה. זה היה ב-  1954 באתונה. אלני לבידה. זה שמה. אביה טאקיס היה נגן סנטור מחונן ומלחין שכתב לזמרים החשובים ביותר של זמנו. אמה Loucy Karageorgiou הייתה זמר באירועים חגיגיים בערב, ובבקרים ניקתה בתים. הם היו ממוצא צועני, עם מסורת של מוסיקה מלאה של עצב ושמחה.
בבקרים כיוון אביה את הרדיו לתחנות ששידרו מוסיקה של אום כולתום, אבל כשאלני גדלה, גם הביטלס גם הפכו חלק בלתי נפרד מאהבותיה. היא הייתה בת 13, כאשר הצטרפה להוריה להופעות הנקראות palkos בפסטיבלים ברחבי יוון. בסוף שנות העשרה שלה היה ברור לאלני ששירה היא המקצוע שלה בחיים. אבא טאקיס נאלץ לנטוש את החלום שלו שהבת שלו תהיה רופאה. הוא הבין שמקומה על הבמה. אימה הזהירה מפני כרישי השאו ביזנס.
אנחנו נמצאים במחצית השנייה של 1960, ואתונה היא כור היתוך מוסיקלי. מצד אחד פורח השיר הפופולרי (הלייקה) , מצד אחר זוהי היא המוזיקה העממית המנוגנת בכלים המסורתיים, כפי שנוגנה במועדונים קטנים ובבתי קפה. המוסיקה של אלני מאז ועד היום היא שילוב של לייקה, צועני, ורבטיקה, המוסיקה העממית.
את השירים הראשונים היא  הקליטה במסגרת אלבום של Sotiria Bellou, סוטירה בלו. אחד השירים שיזכרו מאותו אלבם הוא " הציפורן שלי", המתייחס לניקוס בלגוניאניס, קומוניסטי שהוצא להורג אחרי מלחמת האזרחים ביוון. עובדה זו הוסתרה מהצנזורה
ב- בזמן הדיקטטורה ביוון ב-1973. כשהיא בת 19, חותמת אלני על חוזה ההקלטות הראשון שלה, ומוציאה אלבום שכולו שירים שלה – “The Opposite Balcony”, "המרפסת שממול" – שהכיל שירים אוטוביוגרפים, שנכתבו משך תקופה של שנים, צבועים בצבעים שחורים, תמצית הסיפור של נפש שבירית פגועה.
אלני ויטאלי היא שילוב של יצירה עצמאית ושיתוף פעולה עם גדולי המלחינים של יוון. בין 1993 ל-2000 חדלה להופיע בגלל בעיות נפשיות. באותה שנה (2000) חזרה להקליט ולהופיע. זו הפעם השלישית שלה בישראל. ואם ישראל, אז עוד משהו שקושר אותה:היא שרה יחד עם יסמין לוי את השיר Porque ("למה") באלבום Sentir..

וידיאו 1: השוו את לנה דל ריי לאלני ויטאלי.
וידיאו 2: אלני ויטאלי בהופעה

            

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות