עימות של חרשים

דודו אהרון נגד אביב גפן

"אמא יקרה" מול "בוכה על הקבר"
0/5

דה-וויס מאפשרת לאביב גפן להיות מבקר מוסיקה, שאינו מוותר על הזדמנות לרדת לא רק על מבצעי השירים, אלא על כותביהם. הפעם סימן כמטרה את השיר "אמא יקרה" של דודו אהרון, שביצעו אלקנה מרציאנו ואור אדי. "טקסט מזעזע, מביך. זה כמו להקיא על ז'קט", אמר.
מעבר לשיר: השם "דודו אהרון" הוא ככל הנראה בד אדום לגפן. נדמה לי שהוא ניסה גם אמירה כללית על רמת הטקסטים במשבצת "הז'אנר המזרחי" במוסיקה המקומית.
מיד קמה צעקה גדולה. לא רק אהרון הזדעק. גם סנגורי הז'אנר תקפו את גפן. הפעילו תחמושת בוטה.
האם נוצר כאן עימות? ממש לא! גפן מדבר על ה"איך". אהרון על ה"מה". זה נשמע כשיח חרשים. גפן התכוון: הטקסט של אהרון הוא לא ממש שיר. הוא נשמע מכתב רגשני ומתבכיין בשפה הכי פשטנית. תקצירו: אמא יקרה עוטפת, תמיד היא בשבילו, הוא מרכין (בשיר – "מוריד") הראש מולה, נותן לה כבוד ומתפלל שאלהים ישמור עליה". זהו. מכתב אהבה סנטימנטלי לאמו האהובה.
גפן התכוון לדלות הטקסט, לחוסר ייחודיות, שלא לדבר על מקוריות. אהרון מתכוון לכנות-נכונות הטקסט, כלומר – על עצם אהבתו האמיתית לאמו.
"אביב גפן לידיעתך השיר 'אמא יקרה' נכתב כתוצאה מאמא שמעניקה לי ולאחיותי את כל הרגש, החום ואהבה שיש בעולם …כנראה שאת הרגש הזה לעולם לא הרגשת, ולכן הייתה לך ביקורת על מילות השיר", כתב אהרון בפייסבוק בניסוח עילג, והתכוון לא לשיר שכתב, אלא לעצם האהבה שקיבל מאמו. מילים פשוטות: לא נוצר כאן עימות. שניהם נמצאים במישורים שונים. אהרון אף הזמין את גפן להופעה שלו לחוות "כמה רגש ועומק יש בשיר הזה, כדי שגם ירגיש מה זה חום ואהבה אמיתית של קהל שמבין בטקסטים לחנים ורגש".
אהרון מדבר על רגש. גפן על איך מתרגמים רגש לשיר איכותי. כאן חוסר התקשורת ביניהם, שמעיד מן הסתם על הפער בין "הביקורת הלגיטימית" ובין רבים מהטקסטים במשבצת של מה שקרוי "הז'אנר המזרחי".
בהערת סוגרים: אם גפן מעמיד מול הטקסט של אהרון את "בוכה על הקבר", שקשור לאמא שלו, לא בטוח שיש לו במה להתגאות, ובודאי לא להתנשא בשחצנות על אהרון.

דודו אהרון – אמא יקרה

לא יכול לעזוב אותך לרגע / אמא יקרה, אמא יקרה / כשהייתי ילד לא עזבתי
אמא יקרה, אמא יקרה
ובלילות של חורף קר / אני תמיד נזכר איך את היית עוטפת / אותי באהבה / עכשיו זה לי כל כך חסר / כי השנים עברו וקצת אני גדלתי / אמא יקרה
כי בלעדייך זה קשה כל כך יא אמא / אני רגיל שאת תמיד כאן בשבילי / אבל תמיד אני נזכר איך שאמרת לי / אתה כל עולמי יא איבני עולמי
מחכה שהשבת תגיע / ותברכי אותי ותחזקי אותי / את הדרך לחיים יא מאמא / יקרה שלי, יקרה שלי
אל תכעסי כי כמו כולם / אני גוזל שלך אבל צריך ללכת / לצעוד אל העולם / וכשאת באה מולי / אני מוריד את הראש כבוד אני אתן לך / עד יום מותי
כי בלעדייך זה קשה…
כמה טוב להיות איתך יא אמא / כל דבר שבעולם רק לך אביא / מתפלל לאל שישמור עלייך / אני אוהב אותך יא יומא נשמתי / כי בלעדייך זה קשה

אביב גפן – בוכה על הקבר

לא עשית שום דבר וכבר את הולכת / אני רק מאושר כשאת מחבקת / ואוהב אותך תמיד
בוכה על הקבר של אמא שלי
ואבא שותה כשהוא שיכור את חוזרת / והכלב בוכה והשכנה מייללת / ואוהב אותך תמיד / בוכה על הקבר של אמא שלי
אני אדליק נר של נשמה / בוכה על הקבר של אמא שלי

"אמא יקרה" – בקורת (אפריל 2011)

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות