אלבומי קאברים

הצונאמי של חג המולד

דצמבר 2014
0/5

 רגע לפני כשמחוגי השעון מתחלפים ל-2015 – אפשר להצביע על המגמה. גל של אלבומי קאברים שוטף את עולם המוסיקה. יש שמכנים אותם אלבומי מתנות לחגים. זה מגיע מכוכבים, שכבר חשבת שהם אינם זקוקים למקדם המכירות הזה. זמרי מיינסטרים כבארי מאנילו – My Dream Duets, ברברה סטרייסנד – Partners, זמר רוק כבריאן אדמסTracks of My Years, זמרת הסול ארתה פרנקלין – Sings the Great Diva Classicsאנני לנוקס, לשעבר מהיוריתמיקס עם האלבום "נוסטלגיה".
מה מביא את אריתה פרנקלין, מלכת הסול, להוציא בגיל 72 אלבום קאברים? מדוע היא זקוקה ללהיט ענק Rolling in the Deep שפרסם את אדל בשלב הזה של הקריירה שלה? האם זהו סוג של תהליך אבולוציוני שעוברים הזמרים הגדולים או מהלך מסחרי מובהק?
אלבומי קאברים הם סוג של חוף מבטחים לאמנים, אין בהם הרבה סיכון, ממש כמו תוכניות הריאליטי מיוסיק כדה ויס והאקס פקטור. הם מופנים לקהל של בני שלושים וחמש ומעלה. בקאבר קיים סיכון קטן, כי הוא אינו עומד במבחן יכולת היצירה החדשה, וגם מאפשר לעיתים חזרה בגדול למרכז העניינים.
הדוגמא הטובה ביותר היא של רוד סטיוארט, אשר החיה מחדש את הקריירה שלו עם חמישה אלבומי קאברים של סטנדרטים או מה שנקרא Great American Songbook גם ריי צ'ארלס נהנה מתחיה מחדש עם אלבום קאברים Genius Loves Company בדואטים עם ענקי הפופ והרוק שיצא ב-2004, ממש לפני שנפטר.
אם רוד סטיוארט היה כותב את השירים שביצע בקאברים, הוא היה מכניס לכיסו רווחים של למעלה מ-9 מיליון דולר ששולמו כתגמולים.
בארי מנילו שר 11 שירים קלאסיים בדואטים עם … זמרים שהלכו לעולמם – ממאמא קס של Dream A Little Dream Of Me, ויטני יוסטון של I Believe In You And Me, דסטי ספרינגפילד של The Look Of Love, ג'ון דנוור של Sunshine On My Shoulders ועוד. פלאי הטכנולוגיה: כל ביצוע מקורי הוצא מההקלטה הישנה. השיר עבר עיבוד חדש, ובארי מנילו הקליט את תפקידו . החיבור איפשר הצדעה לו הצדעה לזמרים האהובים אליו וגם חידוש של שיר באמצעים המודרניים. גם כאן מדובר מוצר חג מולדי מובהק של זמר אמצע דרך מהסוג המכונה Crooner, שמבסס הקריירה שלו על קהברים מחניפים.
בין הביקורות המחמירות של התוצאה: מנילו "הצליח" להרוס השירים הקלאסיים ע"י הוספת קולו אליהם. מוטב שהיה משאיר אותם בצורתם המקורית.
מדובר בסוג אלבומים שנמכרים בקלות. רק לעיתים נדירות מקבלים ערך מוסף אומנותי. אם לבחור אחד מכל אלבומי הקאברים הייתי הולך על אנני לנוקס. "נוסטלגיה" הוא אחד מאלבומי הקאברים הטובים לקלאסיקות של המאה ה-20 ששמעתי. מורגש כי לנוקס לא עשתה את האלבום הזה רק כדי להתחנף לקוני המתנות לחגים.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות