מאחורי הצלילים (1972) מאחורי הצלילים (2002)

מתי כספי, שלמה גרוניך

הד-ארצי
0/5

הם לקחו חומרים מכל הבא ליד, שירי משוררים, שירים אישיים ערבבו היטב ויצא מילקשייק מוסיקלי של צלילים והשפעות. שני יוצרים נפגשו על במה אחת כדי לחבר כישורים, הומור, שגעונות ומוסיקה, כמובן. דיסק א': ההקלטה החיה של 1972 בצוותא ת"א. זה התקליט הראשון של "מאחורי הצלילים". דיסק ב': הקלטה חיה כעבור 30 שנה, ב-2002. ההקלטה הראשונה (של רשות השידור) נשמעת היום חלשה ואנמית, אבל מה לא עושים כדי לקבל את המקור. השנייה – באופן טבעי (בכול זאת 30 שנה) מהוקצעת, שופעת שירים של שניהם.
דיסק א': פתיחה קולית משותפת, אלתור פסנתר וגיטרה, והנה האירוניה של יהודה עמיחי – "אלהים מרחם על ילדי הגן" ("פחות מזה על ילדי בית הספר"). ביצוע מהיר, לא הכי משוייף,  גדוש תיאטרליות מתפרעת.  ממשיכים עם יהודה עמיחי ב"אבי", שיר שהצמד לוקח אל פסגות הרגש, וגרוניך מרחם על הפסנתר רק שהוא מגיע ל"אל נא תלך" – פתיח על פי הפרליוד מס. 1 של באך וההמשך – שיר של רבינדרט טאגורי.
קול צעיר, בתולי, בוסרי. כספי שר "כשאלהים אמר בפעם הראשונה". בטוח שהמשורר נתן זך אהב את הפרשנות המוסיקלית הזו. על מה שאלהים חשב, כשהוא אמר יהי אור ועל מה שקרה בפועל. ליווי של פסנתר וגיטרה אקוסטית, עיבוד שעדיין הכי הולם את השיר הזה
מהרגעים המונומנטליים של הדיסק – "ציור" של גרוניך, לחן מפותל שמשרטט את תחושות המלחין כאילו הוא מצייר במוסיקה. דואט פסנתר-גיטרה-קול של רגעי התעלות.
שני שירים שמאוד דומים בסולם שלהם -– "רוצה שנית" (מילים: משה שכביץ), שבהקלטה של 2002 נקרא "רוצה לראות אותך" ו"מאחורי הגדר הלבנה". קולו הגבוה והדק של גרוניך נשמע מאוד גבוה ודק בהקלטה של 1972.
ההתלבטות על מה להמליץ קלה ועם זאת לא פשוטה: מצד אחד ב"מאחורי הצלילים" של 2002 נשמע יותר מהוקצע ושלם וגם הביצועים הבוגרים של השניים מלהיבים יותר, גם אלה בשיתוף הקהל. בדיסק הזה גם תמצאו הרבה שירים שלא קיימים ב"מאחורי הצלילים" של 1972 – "נואבה", "שירי פשוטים", "הזמן עובר", "את האישה שלי", "עכשיו זה שנינו", "סליחה" (שיר מקסים בעצבותו של מנור את כספי בביצוע של שניהם והמפוחית המדהימה של מיכל אדלר, רעית גרוניך) "היא חזרה בתשובה" ושירים מתוך התקליט השני של "מאחורי הצלילים" (1984) – "שיר אהבה טרי" (בואי ילדה), "סימפטיה". עוד משהו: ההקלטה שופעת רגעים ייחודיים כשירה בציבור של "סימפטי" של "ציפור נדירה" שבאה כהקדמה ל"סימפטיה" המלהיב בהשתתפות הנשים בחייהם, מיכל במפוחית, רחל – שירה.
מצד שני, מי שמחפש את המוצר האותנטי, מהימים שהצמד יצר וביצע את המוסיקה הכי מיוחדת שלו ביצריות ראשונית – קשה לדלג על ההקלטה התשושה של 72'. רק בשביל לחוש טעם ראשוניות.

מתי כספי שלמה גרוניך – ציור

Mati Caspi Shlomo Gronich – Behind The Sounds

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות