"במקומי", ההופעה

שי גבסו

צוותא ת"א
3/5

קלידים – יוחאי בלום, גיטרות – עומרי אגמון, אלון אלבגלי, בס – אורי סעייד, תופים – עופר לוי, הפקה מוסיקלית ליאור טבת.

שירים: פסקול, במקומי, יום ועוד יומיים, סימנים של שקיעה, פמלה, יצאתי לטייל לפנות ערב, ארים ראשי, בדרך אלייך, הולך, שלום עליכם, רציתי, משהו גדול, יריות, המילים החסרות, ביקשתם שאשיר לכם מילים, תגידי לי את.


"השארתי מילים שידברו במקומי… אז השארתי זיכרון שיחיה במקומי"

המילים כבר לא מדברות במקומו. זה הרבה יותר מזה. גבסו כבר חוגג אלבום-מופע שני בתוך שנתיים. בהחלט הישג לבוגר "כוכב נולד". הוא עשה את זה ראשון. הוא ממשיך בנחישות. הוא הולך על זה ולא בקטן. בביקורת שכתבתי על ההופעה שלו ב"תמונע" לפני כשנה, ציינתי שלגבסו הכל הולך מהר מדי, ורק אלבומו השני יוכל להעיד אם נחלץ מתקופת ההתבגרות שלו. והנה יש כבר אלבום חדש, מופע חדש.

נתחיל מהבשורה הטובה: היא מגיעה מההפקה המלוטשת של ליאור טבת, מהתאורה היפהפייה של שקד באום. מנגינת הגיטרות האקוסטיות והחשמליות עומרי אגמון ואלון אלגבלי. מהטונים היותר בשלים-עשירים של גבסו. מכול הבחינות האלו גבסו עובר טוב את מבחן האלבום השני. תשכחו מהמושג חלטורה.

הבשורה הפחות מרנינה – שעדיין לא קיבלתי מגבסו את הדברים-סיפור-מסר של זמר שיש לו "מה להגיד", שאינו מתבסס רק על תשפוכת רגש. כשאני מאזין לפוליקר, למשל, אני לא שומע רגשנות. אני שומע מילים שמושרות באינטרפרטציה מסוימת. לפעמים עצוב יותר, לפעמים רציני יותר, לפעמים אמוציונאלי יותר. ובזה ההבדל. כמו בערב הקודם שלו, גבסו עדיין לא נותן לי פרשנות. המאמץ שלו להחצין רגש, להיות אמוציונאלי, לא מאפשר לשמוע אמירה. מה שנותר בסופו של דבר זה הטון הטיפה מתבכיין, כאילו כמעט כול שיר הוא מלודרמה טראגית.

גבסו שר שר על זיכרון שהשאיר ש"יחיה במקומו" ועל מילים שידברו במקומו. יש בשיר טיפות גשם ואור מהבהב, וזה נשמע לי יותר דרמת קיטש מאשר אמירה שיוצאת מסערת רגשות אותנטית, טקסט ממחברתו של נער מתוסכל שננטש על-ידי חברתו לאנחות.  כנ"ל – "תגידי לי את" שיר יפהפה, שהרגש והבעה בביצועו הם אמיתיי. (ראה דגימת סאונד למטה)
על הבמה גבסו נע בהתנדנדות קלילה כזו. הייתה לי תחושה שיד סטייליסט הייתה בעיצוב הנוכחות המחודשת. הנקודה היא שגבסו אינו משוחרר מספיק כדי להישיר מבט לקהל, לשיר יותר רגוע, לקחת פאוזה, לספר את הסיפור שלו. הנגינה הטובה של ההרכב המלווה באיזשהו מקום לא מספיק מחוברת לזמר, והטקסטים הולכים לאיבוד. המטען הרגשי מראה שדחוף לו להגיד דברים שיוצאים מתוכו, למשל על חיפוש "בני אדם" ("יצאתי לטייל לפנות ערב") אבל הדברים לא ממש מגיעים. מתחברים לרגש. לא לתוכן, וזה חבל, כי לגבסו עם הקול שלו, עם נוכחות התום החמימה והחיוך המקסים יכול להגיע לערב יותר ממוקד, יותר מיוחד ומעניין, ואם גיליתי משהו "צרפתי" בכמה מהשירים, אז עדיין ה"שנסון" הזה אינו מגיע. אני עדיין מחכה לשנסון שלו.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

18 תגובות

 1. יוסי, האם אתה מאזין לעצמך?
  אתה פולט אין סוף שטויות. אתה מגדיר את עצמך מבקר מוזיקה?
  מה אתה מבין במוזיקה, אדוני? אתה בן אדם פרימטיבי, שלא מוכן לעזוב את דעותיו הקדומות, ופשוט החלטת כי האומן שי גבסו לא לטעמך, לא התאמצת להקשיב לדיסק או להנות מההופעה, רק חיפשת איפה לרדת עליו.

  כשתלמד להנות ממוזיקה ומהופעות, תגיע להופעה של שי גבסו. בנתיים אין לך מקום שם.

 2. יוסי, ישר צדק!! מה שכתבת ממש נכון! אני היחיד פה שמבין! אני ואתה!
  בטח עלה לך חיוך ענקי עכשיו שחשבת שמישהו סופסוף מסכים איתך הא? חחחחחחחח
  אז תקבל ביאוס- לא! גבסו אומן מדהים, מוזיקה משגעת והופעת הבכורה הייתה מצויינת!

 3. פשוט נמאס.. חסר קשר למציאות ולא צודק!אם אין לך מה לעשות, אל תוציא את זה על אנשים גדולים במוזיקה. וסליחה, אבל כל שאר הביקורות מצביעות על כך..

 4. הייתה הופעה נדירה, הדיסק נדיר!אתה ה"מבקר מוזיקה" היחיד שכתב רעות על ההופעה ועל הדיסק,
  אני לא יודעת מה יש לך נגד שי, אבל זה לא מגיע לו.

 5. דודו כהן שנתן ביקורת יחסית פושרת לפני שבועיים כותב : "שי גבסו – במקומי ביקורת גרסה 2 "
  בחיים לא עשיתי את זה , וגם הפעם התלבטתי אם לחשוף את העובדה שאף מבקר אינו מושלם ,ושדעות יכולות להשתנות אחרי פרסום ביקורת ,
  אבל יאללה , ההגינות מחייבת : במקומי , החדש של גבסו ,נכנס לי לנשמה. האלבום ,
  שהצטייר בהתחלה כפחות מוצלח מ"ארים ראשי " , מתגלה כשווה לו , ואם תנסו גם אתם , תגלו שהשירים פשוט יגדלו איתכם . לאט לאט מצאתי עוד ועוד שירים
  שווים והתחברתי יותר אל

 6. אני מחבבת את גבסו. אין ספק שהוא מוזיקאי. לא "סלבריטי", "כוכב" או שאר תארים שתכליתם הדחף להיות מפורסמים, לא משנה במה. גבסו הוא יוצר אמיתי, שהשכיל להשתמש בתבונה בפלטפורמה המשמעותית ש"כוכב נולד" העניקה לו.

 7. יוסי ,האם שמת לב שאתה היחיד שכותב כאלה ביקורות על שי?
  הסתכלת פעם על שאר הביקורות שנכתבו על הדיסק וגם על המופע(מדהימות למקרה שלא הבנת.)לא ידוע מה יש לך נגד שי ולמה אתה מנסה לקטול אותו כול הזמן,אם זה בדיסק ואם זה בבכורה.אבל אני יכולה להגיד לך,שנכחתי בהמון הופעות,וההופעת הבכורה של שי 'בקומי' הייתה ההופעה הכי מדהימה ומרגשת שהייתה.
  הקהל בכה מרוב התרגשות.

 8. הערת המערכת: להגיד "שטויות" "הופעה מדהימה" , "כישרון גדול" זו הפרחת עלבונות וסופרלטיבים. מה עם הנמקות נגד? סתם לזרוק משפטים – לא חוכמה.

  לגבי זה, מעניין מאוד שחוץ מהביקורות של יוסי כל הביקורות מצויינות על האלבום
  ושחוץ ממנו, כולם נהנו מההופעה.

 9. . אם התחביב שלך זה לקטול אנשים שעושים מוזיקה מדהימה רק בשביל להגיד לעצמך "יצאתי גבר" אז שיהיה לך בכיף, אבל בלב של עצמך. יותר מחצי ממה שאמרת כאן זה שטויות, לגמריי שטויות ההופעה מצויינת, הדיסקים מדהימים, כישרון אחד גדול!
  הערת המערכת: להגיד "שטויות" "הופעה מדהימה" , "כישרון גדול" זו הפרחת עלבונות וסופרלטיבים. מה עם הנמקות נגד? סתם לזרוק משפטים – לא חוכמה.

 10. אתה היחיד שחושב ככה. הביקורות מעולות, הדיסק מדהים, מרגש, סוחף. ההופעה הייתה מדהימה, מרגשת עד כדי כך שאם היית מסתכל על הפנים של האנשים היית רואה דמעות על הלחיים בחלק מהשירים. הקהל היו מהופנט מגבסו. האלבומים שלו מדהימים, הבנאדם מוכיח כל פעם מחדש עד כמה הוא מוכשר..
  הערת המערכת: דמעות על הלחיים – עלולה לגרום כול התרגשות. כאן זה תחום שגם גבסו יסכים להגדירו "אמנות". דמעות לא מספיקות. להגיד "מדהימה" ו"מדהימים" -גם זה אינו מספיק, כי גם זה נובע מרגשנות. יתר…

 11. נכחתי בהופעה, והאמת? זאת אחת ההופעות היפות והמרגשות שראיתי בחיי (והייתי בהרבה תאמין לי).אתה צריך ללמוד להשתחחר מסטיגמות, ולנסות באמת ובתמים לשמוע את המוסיקה הטהורה של שי ולנסות ללמוד ממנה דבר או שניים.
  במקום לבקר את צורת ההגשה שלו או לחפור ולהגיע למילים מסויימות כדי להוציא אותו כביכול לא טוב, תקשיב טוב טוב לטקסטים ותאמין לי שתבין היטב את המסר.

 12. שי בהחלט העביר את המסר שלו. שי אמר בשירים דברים שהוא מוחא עליהם והוא העביר זאת בצורה ברורה,ההופעה הייתה מושלמת. בחיים לא נהנתי כל כך בהופעה כמו בהופעה הזאת!
  אגב, אם אתה מצפה מהשירים של שי למשהו ספציפי… אז לא תצפה,
  אומן מעביר את מה שיש ל-ו להעביר והוא לא מחלק מתנות לפי רצון הקהל.
  כך ש… קבל את שיריו כמו שהם ואיך שהם,כי למוזיקה ולשירים אין סיסמא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות