אוסף

Gypsies המוסיקה הנפלאה של הצוענים

Manteca
5/5

העולם המערבי ממשיך לנהות אחרי המוסיקה הצוענית. לא נעסוק כאן במוצא הצוענים, בהיסטוריה שלהם. מה שברור הוא שיש בה משהו שממשיך להצית את הדימיון וגם להלהיב. זה לא חדש: גם מוסיקאים קלאסיים כבארטוק נמשכו למוסיקה הצוענית. ומאידך מהכיוון של הקולנוע: גורן ברגוביץ' הסרבי שחיבר את המוסיקה ל"שעת הצוענים" של אמיר קוסטוריצה, שהוא עצמו מנהיג הרכב שמנגן ברוח המוסיקה הצוענית.
מוסיקה צוענית מלהיבה את המערב בתערובת של רומנטיקה, אקזוטיות, פראיות, ראשוניות. מוכר צליל ה"אומצה אומצה" או "אומפה אומפה" שקיים גם באוסף הזה ומנוגן ע"י Fanfare Ciocarlia, הרכב נשיפה מולדאבי שלוקח ב – Baro Biao המלהיב אל החינגה המרקידה של מוסיקת החתונות הרומנית הצוענית.
ומרומניה עצמה – Taraf De Haidouks – הרכב שמוצאו בכפר הרומני Clejani כאן בבלדה צוענית טיפוסית, קול גבוה ומסוסל וסולו כינור של Manole. ואם יש משהו שמתקשר בדימיון שלנו עם מוסיקה צוענית – זה זה.
אסמה רדזפובה המקדונית נחשבת למלכה של המוסיקה הצוענית, כאן בקטע Kameloreja, קמלוריה – שיר קצבי שמציג את הטווח הקולי המדהים של אסמה.
עוד זמרת מהזן הצועני המלכותי – ורה בילה, צ'כית במוצאה (הופיעה בארץ) ששרה"כאשר אני משתכרת" בטון נמוך ומחוספס בליווי גיטרה אקוסטית.
"אדרלזי" של גורן ברגגוביץ' מ"שעת הצוענים" הוא קטע שנכנס לכל אוסף צועני.
פפרוס מוסטאטוב הוא נגן קלרניט וסקסופון ממקדוניה בקטע של מוסיקת חתונות צוענית בסגנון טורקי (ערבסקי)
אם טורקי אז תקשיבו ל- אנסמבל Erkose בקטע Taksim נגינת קלרניט טורקי מקסימה של ברברוז ארקוז. האחים ארקוז מאיסטנבול נחשבים ורסטיליים בכל הקשור לחיבורים גם במוסיקה הקלאסית גם בג'אז. כאן בקטע מתוך אלבום שנקרא – "המויסקה הצוענית של טורקיה"
מרג'סטאן – מוסאפיר אמסאפר בקטע המסורתי "רומאל" שמשמעותו "ממחטה", סיפור על חתן שטקס החתונה שלו השתבש בגלל היעדרה של הכלה. גם כאן זוהי מוסיקת חתונות אותנטית עד הסוף.
הונגריה מיוצגת ע"י Kalman Balogh בקטע Pacsirta עם הכנר הוירטואוז סאנדור בודאי בסולו סוחף.
קוחני אורקסטרה Kocani OrKestra הוא הרכב נשיפה מקדוני בקטע צועני מעובד לאנסמבל + שירה אותנטית.
זאפורה (Szapora) שרה "מוג' דילברה" (Moj Dilbere) שיר צועני מבוסניה על אשה שמתגעגעת לאהובה. בשביל להגיע אליו הוא מוכנה להימכר תמורת זהב שיכסה את ארמון האהבה שלה.

 

בתמונת מלמעלהTaraf De Haidouks , Fanfare Ciocarlia, Esma, Vera Bila, Kocani

Gypsies – The Incredible Music Of The Gypsies

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות