הכלה

נינט טייב

מילים: נינט טייב לחן: ברוך בן יצחק, מרק לזר ונינט טייב
4.5/5

נינט מקצינה. נזכרתי ב"חתונה לבנה" של שלום חנוך, שנדרשו כמה שנים כדי שתזכה בחיבוק המיינסטרים. אז הנה, גם לנינט יש חתונה לבנה עם "חליפה לבנה" ואפילו כמו אצל חנוך – "תאונה". האם ההשפעה ישירה/עקיפה?

אמרנו מקצינה: לא עושה הנחות למעריציה הישנים – דרמה, התרחשות, רוק פאנקי. מבחינתה – שינטשו. סיטואציה הזויה, סוריאליסטית: כלה מסוממת בגשם על רקע תאונה, כבישים חסומים, מנפצת שמשות, שוברת את הראש איך תמצא "חליפה לבנה", אבל מה שהיא רוצה הוא דווקא להגיע ב"שמלה מלוכלכת" לקוסם מארץ עוץ. סיטואציה שאומרת אני פוחדת פחד מוות מהחתונה, מחפשת דרכי מילוט באיזשהו חלום ביעותים על מציאותי וגם מצליחה בסיום השיר להגניב את הנימה הצינית: "הכלה מאושרת ומותר לעבור/ האורחים כבר הגיעו יש בורקס ועוף".

אמרנו שיר ללא "הנחות" – רוקפור עשו מזה שיר רוק טעון בוולטאג' גבוה, קצב תזזיתי, פאנקי, נינט שרה בזעקה, חסרת נשימה, מעדיפה דראמה על מלודיה, בס מקרטע, זועקת, צורחת. נועזת ללא פשרות. מול חומרי העבר שלה – זה אוונגרד רוק הרדקור.
בטוח שיגידו: היא השתגעה. מצד שני – נינט כבר ניצבת בשתי רגליה  מאחורי החומרים שהיא בוחרת, הייתי אומר בהעזה ובאומץ. מצליחה להעביר את המתרחש בליבה של הכלה רגעים לפני שהיא מתפכחת וחוזרת לבורקס והרבע עוף.

 

 

הכלה מסוממת אי אפשר לעבור
היא מחכה לו בגשם מחפשת מסתור
הכבישים חסומים אנשים בפינה
מבשרים מרחוק שהייתה תאונה

 

הכלה מסוממת מנפצת שמשות
כי אחד המוכרים שם כמעט נתן לה מכות
הכבישים חסומים אנשים בפינה
מבשרים מרחוק אכן הייתה תאונה.

איך היא תמצא חליפה לבנה
הכאב משוגע…

היא רוצה להגיע לקוסם מארץ עוץ
בשמלה מלוכלכת מתחילה שוב לרוץ.
המרדף מעייף חזקה הכלה
היא רוצה לכשף זה הלילה שלה.

 

איך היא שוחה בשמיים צפופים
מפנה ביד כוכבים עליזים.

הכלה מאושרת ומותר לעבור
האורחים כבר הגיעו, יש בורקס ועוף.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

34 תגובות

 1. השיר הזה כ"כ משובח ומורכב! יפה לא פחות משני הסינגלים הקודמים.אני מחכה בקוצר רוח לאלבום שייצא בנובמבר.אהבתי את הניתוח לשיר של המבקר.

 2. לא זוכר עוד כזה שיר טוב בכל הרמות שיצא בשנים האחרונות ברוק הישראלי. ואני לא מגזים. השיר הזה לא קשור לנוף הישראלי, לא ערב לאוזן ולא הולך להיטחן בגלגלצ. ככה עושים שיר משובח.. ואיזה הפקה עשו לשם נינט ורוקפור

 3. שיר מקסים
  וואו
  נינט
  סחטיין על האומץ התעוזה ועל כך שאת לא מנסה להתחנף לאף אחד

  מעריצים לך !
  הלוואי וכל שאר האומנים היו הולכים עם האמת שלהם כמו שאת הולכת

  יישר כח
  ובהצלחה עם האלבום החדש ועם סיבוב ההופעות !
  בטוחה שיהיה מעולה

 4. חרסונסקי, לא ייאמן שעל שיר כזה גרוע אתה נותן ניקוד כל כך גבוה.

  אתה פשוט מבקר מזעזע.

 5. אז מה חרסונסקי מכרת את נשמתך לטמירה ירדני. מה קורה פה?! אני נותן לך קרדיט שאתה לא באמת אוהב את "השיר" המחורבן הזה ושיש לך אינטרסים חבויים… אבל אם במקרה אני טועה אז אני מאחל לך שתשמע הרבה "שירים" כאלה. תהנה.

 6. אני מאוד מעריכה את האומץ של נינט לחפש אכן השיר מזכיר את שלום חנוך במיטבו גם את נערת הרוק של ריקי גל יחד עם זאת היכלת לעצור ולהעיז לברר מי את דורשת אומץ ראוי לכבוד מסתבר שאין קיצורי דרך בדרך שלנו אל עצמנו . אז אולי היא עוד לא מצאה אולי היא עוד נשמעת כמו אחרים למשל מרינה מקסימיליאן בלומין אבל סחתיין על הדרך

 7. שיר דבילי עם מילים דבליות של בחורע דבלית. חרסונסקי אתה כל כך פתטי, מנתח משמעויות למילים העלובות הסתמיות והמקריות של נינט "ענקית הרוח". מה נסגר איתך? זה שיר? זה הבל הבלים, טקסט של ילד מוגבל בגיל 8פשוט גועל נפש.

 8. השתגעת חרסונסקי ?? יכול להיות שזה טעמך האישי בטקסט ולחנים , אבל…….סורי ידידי כאן זה לא יצירה ! בשיר הזה זה ממש בלאגן שלם של גיטרות רוק שמתיימרות להיות חו"ל ושיר שממש לא צריך לעבור פלייליסט כאן בארץ !! אוליי במקום אחר כן אבל לא כאן אצלנו !!! נינה יקירתי לא הלך הפעם עם הלחן , נסי שוב את אביב זה עושה אותך יותר טוב !! נסי אוליי גם פאן אחר של רוק …את לא חייבת להיות הילדה הרעה ,זה בסדר יודעים מה את שווה !!

 9. 9. נשמעת כמו מרינה? בחיים לא שמעתי את מרינה שרה בצורה כזאת. כך או כך יש פה שיר מצויין שהישראלי המצוי לא יכול כמו גם לא צריך לעכל. האלבום הזה עוד 10 שנים יחשב פורץ דרך. ולכל האיכותיים דמיקולו – אם היה כתוב שם מילים ולחן שלום חנוך הייתם סוגדים.

 10. ליוני אני חושבת שאתה נסחף קלות אף אחד מאיתנו לא יודע מה יהיה בעוד עשר שנים. בכל אופן אני חושבת שלא שמעת את מרינה מקסימיליאן בשנה האחרונה.בכל אופן משום מה בחרת להתעלם מהפירגון שלי לדרך שנינט עושה וזה בעיני אגב מה שחשוב באמת בחיים בכל ובאמנות בפרט

 11. הקשיבו ידידי,
  אני יודעת שהיום זה לא טרנדי כל כך להעריך את נינט ולהגיד עליה מילה טובה, לכן אני לא מופתעת מכלום. הרי גם אם הבחורה הייתה כותבת את השירים של רדיוהד היו פה אנשים שהיו מטקבקים אותה למוות.
  אני נדהמתי מהשיר הזה, גם שני השירים הקודמים שהיא הוציאה היו לא רעים בכלל.
  תקשיבו טוב חבר'ה, נינט הולכת לעשות פה מהפך בכל הקשור למיינסטרים. הרבה אמנים בעתיד עוד יגידו לה תודה. אני אישית רוצה להגיד לה תודה על האומץ והתעוזה שיש בה לעשות כאלה שירים. מזל מזל מזל שלא בחרה גם היא לקנות שירים מקרן פלס, דור דניאל ושות'. יש עוד תקווה למוזיקה הישראלית.

 12. רעיה,
  דווקא כן שמעתי את מרינה בכל מיני מקומות וגם אחריה אני עוקב אבל דווקא בשיר הזה אני לא מרגיש שום דבר מכשרונה של מרינה שהשפיע איכשהו על נינט בשיר הזה. הן חברות טובות, עובדות ביחד ומשפיעות אחת על השניה. אבל חשוב לזכור שגם במקרה של מרינה היא לא המציאה את הגלגל… מוכשרות ככל שיהיו, שתיהן עדיין לומדות ואין לי בעיה שילמדו אחת מהשניה. גם צפוי שיתוף פעולה מעניין באלבום של נינט בדמות דואט של מרינה ונינט ששתיהן שותפות ליצירתו.

  ואוהבת מוזיקה פה מתגובה 16 – סתם שתדעי – לפני 5 שנים זה האלבום שנינט הייתה אמורה להוציא. שירים קנוייםשל דור דניאל, אוהד חיטמן, קרן פלס ושות' בהפקה הגנרית כלכך של יזהר אשדות. אבל היא גנזה את הסיפור למרות שזה יכל לשים אותה מקום ראשון בגלגלצ בשניות.

 13. יוני אני חושבת שגם אני וגם אתה מפרגנים לנינט ולסינגל החדש יחד עם זאת אני מרגישה שזה בדרך אני עוד לא ממש רואה אותה נטו וזה בסדר אני מוקירה את האומץ שלה לחפש אולי בעצם מה שחסרה לי זאת איזו שהיא מורכבות בטקסט ובביצוע .יש בעיטות אבל לא עומק

 14. השיר הכלה עושה שבירה של מושג החתונה כמו שזה נתפס בתפיסה החברתית קדושת הנישואין מחוללת מתלכלכת אולי החתונה היא תאונה? החיפוש אחרי הקוסם מארץ עוץ נאמר בקריצה. אינ באמת אמת מוחלטת ובטח לא תום עידנ התום מת . כל זה טוב ויפה כאמור בועט באושיה חברתית מקודשת יחד עם זאת יש פה מן התרסה של מתבגרת צעירה שלא יורדת לעומק ולמורכבות של מושג הכלה שיש בו מן הסתם חיבור להכלה מלשון מייכל וכן לחיבור הנפשי שלנו בין חלקים גבריים שבתוכנו לבין חלקים נשיים.הסימום נוגע בחוסר מודעות ולכן לא ברור מאיזה מקום רוצה הכלה להגיע לקוסם מארץ עוץ קוסם המסמל התפתחות של מודעות .במובנים אלו אני רואה את האספקט הבוסרי ביצירה של נינט יחד עם זאת היא מעזה ללכלך ידיים ושמלה וכשלב בדרך זה יופי יישר כח

 15. ל16 אני לא מבינה את צייד המכשפות הבילתי נילאה על המיינסטרים מה זה ביכלל? מה קובע את המיינסטרים? אם המיינסטרים נקבע על פי מספר ההשמעות בגלגלץ אזי הסינגלים החדשים של נינט מושמעים שם בלי הרף.באיזה מובן הכלה אינו מינסטרים? הוא לא מחדש שום דבר מבחינת הרעיון הטקסטואלי שלו וגם לא מבחינה מוסיקאלית .השיר מחדש רק בפאן האישי של נינט כאדם .היא אומרת לנה בואו תראג מי זאת המאמי הלאומית שלכם היא אומרת האם תאהבו אותי גם אם אשבור את תדמית המאמי האולטימטיבית? ומה זה אומר עלינו?

 16. רינה, מיינסטרים זאת מוסיקת אמצע הדרך, לחן קליט ונעים, מילים נעימות. מוסיקה שלרוב תוכלי למצוא בגלגל"צ כי זאת המוזיקה שרוב הקהל מתחבר אליה. את יודעת, לא כואב מידי, לא מזיק, לא פה ולא שם. מן אמצע שכזה.
  השירים של נינט יוצאי דופן בנוף המיינסטרים בגלל שהמוזיקה שלהם הרבה יותר מעניינת ולא מונוטונית וחוזרת על עצמה, השירה שלה לא תמיד ערבה (במושגים שאנחנו רגילים) לאוזן והכינורות שלה יודעים גם לזייף ולא תמיד לנגן ישר וקולע – זה למה היא שונה ומיוחדת.
  לכל זה כמובן אפשר להוסיף את התדמית של נינט – סמל תוכניות הריאלטי ותרבות 22, מלכת המיינסטרים – שמתחילה להתפוגג ולהתפוצץ לנגד עיניהם של טמירה ירדני, צביקה הדר והקהל הישראלי שכל כך דורש במאמי המושלמת שלו.
  נינט זוכה בהמון השמעות, קודם כל בגלל השם שלה וגם בגלל שהשירים שלה פשוט יפים. ההשמעות הרבות שהיא מקבלת פותחות דלתות להמון אומנים אחרים אלטרנטיבים, שפעם אף אחד לא היה מקשיב להם.
  אגב, פרט לנינט יש גם את תמר אייזמן, אסף אבידן, רונה קינן ואביב גדג' שיוצרים מוזיקה מקסימה ומעניינת ומושמעים הרבה בגלגלצ.
  אגב, אני לא מעריצה את הבחורה, אני פשוט אוהבת את המוזיקה החדשה שלה. מאסתי בהראל סקעת, קרן פלס ודור דניאל – כמה פעמים אפשר לשמוע את אותו השיר בגירסאות שונות?

 17. ל16 שלום את יודעת שמה שכתבת לי עורר בי מחשבות כמו מה בעצם אני מחפשת במוסיקה ואני חושבת שמה שאאמת עושה לי את זה זה כשמשהו מרגש אותי. אני חייבת לציין שרונה קיינן מרגשת והטקסטים שלה הם ליגת על במובן הזה השיר הכלה עדיין בוסרי ולא עמוק.אני חושבת שיש כאן משום פספוס להכניס מוסיקה לתבניותוזה אולי צורך מיינסטרימי מובהק.אגב בתור אדם ששומע כל חייו בלוז וגאז לא התמוטטתי מהדיסק של אבידן שוב , הוא לא ריגש לי את הנשמה

 18. היי רינה,
  גם אני לא אוהבת להכניס מוזיקה לתבניות. שאלת מה זה מיינסטרים? עניתי. יש המון שירי "מיינסטריים" מאוד יפים בעייני, אני לא "בוחרת" איזה שיר לאהוב ע"פ הז'אנר שהוא משתייך אליו, כמו שכתבת – אני אוהבת את מה שגורם לי להתרגש.
  נינט עוד נמצאת בתחילת הדרך, אני בטוחה שעם הזמן השירים שלה ילכו וישתבחו. "הכלה" לדעתי הוא שיר מאוד משובח ונוגע, יש לו משמעות יותר עמוקה ממה שנדמה בקריאה ראשונה. לפעמים, הדרך לא פחות חשובה מהתוצאה עצמה והדרך שנינט עושה פה היא מאוד משמעותית בעייני.
  לסיום, מוזיקה זאת אומנות ובאומנות כמו שבאומנות כמעט הכל מסתכם בטעם אישי וסגנון. אני אוהבת ואת לא אוהבת וזה לגיטימי לגמרי. =)

 19. באיזה מובן השיר הזה הוא לא מיינסטרימי? בכל כך הרבה מובנים. הצ'לו החורק, הגיטרות, התופים, ה'צרחות' של נינט וכל זה רק מבחינת הצליל והלחן. גם מבחינת שיר לא מדובר פה בשיר עם שני בתים, פעמיים פזמון, סי פארט ופזמון שחוזר על עצמו עד הסוף אלא בשיר עם מבנה לא ברור ושונה. רונה קינן בהחלט כותבת טקסטים נפלאים אבל היא בעיני פרה קדושה, כמוזיקה היא משעממת. היא יכולה להתחל לכתוב סיפורים זה יכול להיות נפלא.

 20. ל16 אני חוששת שלא הובנתי אמרתי שלומר מיינסטרים משמעו להגדיר להגדיר משמעו לתבנת במובן זה את אומרת דבר והפוכו בו זמנית.זה נכון שמוסיקה היא קודם כל פעם אישי, אני רק לא מבינה איך אמירה שלך זהו שיר משובח מתיישבת עם עמדה סובייקטיבית את אומרת משהו שיפוטי ונחרץ ואחר כך נסוגה לטעם אישי . זו אולי גם הבעיה של השיר הוא ל עומד מאחורי עצמו בחוייה שלי

 21. חלאס עם הפלצנות. מיינסטרים זה קרן פלס, דור דניאל, רוני סופרסטאר והקריירה שלה ז"ל, דברים כאלה. הם מיינסטריםלא כי באתי והגדרתי אותם ככה אלא כי לשם הם פונים מראש – וזה נאמר בריש גלי. הם פונים למכנה משותף רחב ביותר כמו שנינט כרגע מעדיפה לפנות לשוליים. משמע – רוב האנשים לא יאהבו את הגיטרות, רוב האנשים לא יתחברו למילים ורוב האנשים לא יגלו עניין. הסיבה היחידה שבגללה יש כל כך הרבה ביקורת ותגובות כלפי השירים של נינט היא העובדה שזאת נינט. שירים דומים כאלה מצד אומנים אחרים בכלל לא מקבלים "היטס" ביו טיוב או באייטמים בוואלה.

 22. הי לי למה את כלכך כועסת? אני חושבת שנוצר בנינו דיאלוג העוסק במושגים עקרוניים וחשובים דוקא מתוך מה שכתבת עכשיו ,אפשר לראות את הסכנה בשימוש בהגדרת מיינסטרים למשל איך אפשר להשוות בין פלס לסופרסטאר? ואני ממש לא מעריצה של פלס. רוני היא מוצר פלס היא יוצר.כשרון הכתיבה שלה מדהים גם אם אנחנו לא מתחברות אליה.אני חשה את החומרים העכשויים של נינט סובלים מהקושי בחוייה מורכבת ,אולי מהקושי לחבר בעיטות עם כאב התרסה עם חיפוש ואולי זה גם הקושי שלך?

 23. אני לי בחור,לא בחורה. ובכל מקרה אפשר לזנוח את הניתוחים הפסיכולוגיים – זה לגמרי לא המקום.וכך או כך יש בסיס מאוד יציב להשוואה בין פלס, סופרסטאר וכל שאר חביבי הפלייליסט וזה הפנייה לקהל הרחב. כי אמא שלי תאהב את השיר של פלס, וגם אחותי ואולי גם אחי וגם חברים טובים שלי ועוד כל מיני ילדים קטנים בגן ממול הבית. ככה זה אצלם…

 24. מה שאני שומעת לי , זה שלהיות בשוליים בשבילך זה להיות ייחודי. על הכיפאק וזאת לא חארטה פסיכולוגית אגב. זה עדיין לא הופך את הבעיטות של נינט בשיר הכלה לשיר משובח.

 25. כן זאת עובדה, ככה העולם נוהג. מי שמיוחד וייחודי לא הולך בתלם פונה לפחות אנשים. ככה זה עובד. ולא אמרתי שזה מה שהופך את השיר לטוב. זה עושים המילים הלחן וההפקה בלי שום קשר…

 26. רינה, חוששני שלא הבנת אותי נכון.
  אני לא נסוגה מעמדתי, להפך, אני דבקה בה נחרצות.
  אמרתי ש"הכלה" של נינט הוא שיר משובח ויפהפיה, אבל זה לא אומר שכולם צריכים לחשוב כמוני ולאהוב אותו. הכל עניין של טעם בסופו של דבר, לא מדובר פה במתמטיקה או בעובדות קבועות.
  את לא אוהבת – אני אוהבת מאוד. פשוט מאוד.

 27. איך אומרים? "ועכשיו למשהו אחר לחלוטין"?
  ובכן, הגענו, משהו אחר לחלוטין, מטריף משוגע ומטורף, ברמות על. פשוט חבל על הזמן נינט קורעת את המיתרים ואותי בנשימה אחת.
  אין עליה, היא פשוט מדהימה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות