עיון ביקורת

אבבא ABBA, ביפן In Japan (הליקון, נובמבר 2008)

DVD, מוסיקה הופעות

עד 1978 היחסים בין יפן לשוודיה לא היו  משהו. ואז נחתה בטוקיו להקת אבבא.  המטרה: צילומים לטלוויזיה היפנית (ספיישל טלוויזיוני) כדי לנסות לכבוש את יפן. אחרי שכבשו את אמריקה, אירופה ואוסטרליה, מה היא יפן בשבילם.

ואכן: מה שהאמריקנים לא עשו בארבע שנות מלחמה, עשתה "אבבא" ב-16 ימים. הדי.ווי.די הזה אינו משקר. 14 שירים שהוקלטו לטלוויזיה היפנית + מאחורי הקלעים מספקים הוכחות. שימו לב: אנחנו מדברים על 31 שנה לאחור. הכל נראה פחות מקצועני, נאיבי, מלוקק. אבל מוסיקת פופ קליטה מנצחת, רומסת גבולות, פוסחת על פערי תרבויות. והיפנים קדים לתרבות המערב.

אני פריד או פרידה, אגנטה או אנטה, ביורן ובני משחקים אותה מאוד מנומסים מול המתקפה היפנית. המראיינים (טי.וו. רדיו) שואלים איך הם מרגישים. ואז אני נזכר בכוכבים שמגיעים לישראל ואומרים שמעולם לא הייתה להם חוויה כזו, ושהקהל הישראלי הוא הכי הכי. אז גם היפנים הם הכי הכי. אלא מה.
רקדנים יפנים מצטרפים לדאנסינג קווין. צילומים?  יש טובים יותר: למשל צילומי האולפן של "ווטרלו" זוכה האירוויזיון, "פרננדו". "מאני מאני מאני" ו –
Tank You For The Music מלווים בתזמורת מלאה.

הדי.וו.די. מורח את "מאחורי הקלעים". מסיבת עיתונאים. קבלות פנים, שדה תעופה. ובעיקר זה Thank You For The Music (שמו של השיר ה-14, המסיים) כי בלי המיוסיק, גם יפן הנורא נימוסית לא הייתה קדה ללהקה שבאה מעיר של לילות קיץ קסומים שבהם השקיעה היא בחצות (Summernight City) ערך מוסף: הוי, הנוסטלגיה. חוץ מזה: למעריצי הלהקה – מאסט.

 

* Eagle
* Take A Chance On Me
* Money Money Money (Live)
* SOS (Live)
* That's Me
* Tiger
* Dancing Queen
* Waterloo
* Fernando (Full Version)
* Summer Night City
* The Name of The Game
* Knowing Me, Knowing You
* If It Wasn't For The Nights
* Thank You For The Music (Live)
* Behind the Scenes Documentary (1978)
* If It Wasn't For The Nights (Alternative Mix
)

דירוג:
וידיאו:
אבבא ביפן 1978
שתף דף זהBookmark and Share

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *