מילים: דוד פוגל לחן: שם טוב לוי

בלילות הסתיו

ביצוע שם טוב לוי יהודית רביץ
5/5

שם טוב לוי ב"הפסנתר מארח 2009" משחזר שירים  של להקת ששת. דפדוף בדפי ההיסטוריה של המוסיקה המקומית. עברו כבר 35 שנים מאז ההרכב הזה, ששרד כמעט זמן של סתיו אחד. אמרגנים חשבו שחבל על הזמן. אין להרכב סיכוי. הנוחם היה באלבום מופתי שממשיך להיות אפיזודה נדירה, חד-פעמית.


נובמבר 2009. יהודית רביץ עולה לבימת סוזן דלל. גם עדי רנרט היה שם. כמובן – שם טוב לוי. ששת היא למעשה יצירה שלו, שהוא ניתב בנתיבים שונים. גם הערב הזה היה אחד מהם. לא היו שם – שמוליק ארוך, שמוליק בודגוב, איקי לוי. נדמה לי כי גם לא הייתה כוונה להקים את הפרויקט אפילו לערב אחד. רעיון שמימושו יתקבל בברכה ובאהבה. 

השירים – הרבה מעבר להתרפקות נוסטלגית. משקעי הזמן הופכים את הצלילים לחומר טהור, אציל. לערב הזה עוד אקדיש מילים. אחד השירים שצלח את שלושת העשורים הוא "בלילות הסתיו",  שירו של דוד פוגל. הלחן של שם טוב לוי מצליח להעביר את הרעד שגרמו מראות וצלילי טבע הנראים/נשמעים והבלתי נראים/נשמעים להלך העייף, או במילות השיר – "הרעיד את בשרו", ואחרי שרעד הבשר גם נולד השיר המרטיט הזה, נשמת אפו של המשורר המתבונן-מדמיין את המרחק השחור ב "נזרעות דהרות סוסים לא נראים".  שם טוב לוי חש את תוגת המשורר – העבירה מן המילים הכתובות לצלילים הנשמעים, הפיח בנופים את צליל היערים, הנחלים, המרחק השחור וגם את רעד ההלך. שיר יפהפה שצלח את שלושת העשורים שחלפו בקלות, וכדברי המשורר ממשיך להרעיד בבשר. אין ספק – זה שיר שימשיך לגמוע מרחקי זמן הרבה שנים אחרי שיוצריו ומבצעיו כבר לא יהיו איתו.

 

 

בלילות הסתיו נופל ביערים
עלה לא נראה
ושוכב דומם
לארץ

בנחלים יקפוץ הדג אל המים
והד נקישה לחה
יעל באופל

במרחק השחור נזרעות דהרות
סוסים לא נראים
הנמסים והולכים

כל אלה ישמע ההלך העייף
ורעד יעבור
את בשרו

ששת האלבום

שם טוב לוי יהודית רביץ – בלילות הסתיו

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

2 תגובות

 1. שיר מדהים, מצמרר ומעורר מחשבה!
  המילים, הלחן והביצועים פשוט מהממים!
  נהניתי מהביקורת 🙂

 2. מרטיט ברמות קשות !!!!!!

  יהודית, הזמרת הישראלית שאני הכי אוהב…היא פשוט מאוד לועגת לזמן, איזה קול צלול !
  שם טוב, איזה מוסיקאי מחונן…פשוט גאון !

  ששת הייתה כשהייתי בחיתוליי, מחכה שיתאחדו…אפילו רק לערב אחד.

  מ-ק-ס-י-ם !

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות