שר צ'יזיק

פיטר רוט

זאפה ת"א
4.5/5

שמוליק צ'יזיק מזוהה, נדמה לי, בעיקר ככותב המילים של אריאל זילבר, למרות שמעטים יודעים שהוא כתב את המילים של "סיוון", הלהיט הגדול של יגאל בשן ואת "מה תאמרי", להיט לא פחות גדול של יזהר אשדות.
פתאום באמצע הקריירה מחליט פיטר רוט, מוסיקאי, יוצר מעבד ומפיק, איש "מוניקה סקס", להציב זרקור על היוצר הזה, שכבר איננו איתנו מאז 1987. פיטר רוט, כמובן, מעולם לא פגש את צ'יזיק, אבל התאהב בשירים שלו.
למרות קשריו המרובים ועבודתו עם אמנים רבים, היה צ'יזיק רחוק מלהיות כוכב או ידוען. הוא היה יוצר מיוחד, רגיש, מופנם, ערירי ומדוכא רוב חייו – עד מותו. פריצתו הגדולה של צ'יזיק הייתה בשנת 1976, כשכתב והלחין את השיר "רוצי שמוליק", חבר להקת תמוז דאז אריאל זילבר, קיבל מצ'יזיק את השיר, והציע אותו לשאר חברי הלהקה, אך אלה דחו אותו בטענה, שאינו תואם את הרוח הרוקיסטית של הלהקה. בסופו של דבר, זילבר החליט להקליט את השיר באופן עצמאי.
פיטר רוט מסיים את הערב שלו עם "רוצי שמוליק" כמעט אקפלה בליווי הקלידים של אופיר קנר, בקצב איטי, כמעט כמו שר שיר ערש. אנטיתיזה לרוק. זו הייתה אחת המחוות המרגשות של הערב לצ'יזיק.
פתח בשני שירים של צ'יזיק – "תני לי מחסה" באוריינטציה בלוזית, עבר ל"לורן" החדש שהלחין יזהר אשדות, שיר שאומר ששניהם – רוט ואשדות באו מאהבה אמיתית לצ'יזיק, מסורת הפופ הישן והטוב מנצחת. ובהמשך "אף אחד לא מזיל דמעה", שיר של צ'יזיק שרוט עשה עם אריק איינשטיין באלבומם המשותף "רגעים" (2006)
מסורת הפופ הישן והטוב מגולמת גם באלבום הסולו הראשון שרוט הוציא ב-2005. אצל רוט, רב-נגן, מעבד בחסד, אפשר לשמוע ביץ’ בוייז, בי ג'יז וכוורת. בשירים כ"איש בודד", ו"בכל היא מודה" שבו מפתיע רוט בקול פלצט גבוה. גם שירים מצוינים כ"צחוק הגורל" ו"שוב לבד".
הגיעו אורחים לערב הזה: עם מאור כהן זה הולך עם צחוקים ושני שירים די זניחים כמו "סיבה למסיבה" מאחד מפסטיבלי הילדים ו"שרית הספרית", מוש בן ארי הצטרף בקצב רגאיי ל"לעולם" ו"האמת", ויזהר אשדות הכניס את הערב להילוך רוק גבוה ב"מה תאמרי" וב"החברה להגנת הטבע" , שהגיעו לפני "סיפור אהבה" היפהפה שחבר ל"היא אוהבת" – הראשון בהדרן, "סאן חוזה" של מוניקה סקס, והסיום – מיקרופון לקהל שהצטרף ל"רוצי שמוליק" בעיבוד נדיר שהעניק לשיר ממד שונה לחלוטין.
הבחירה של רוט בצ'יזיק באמת מפתיעה. במקום ללכת על אלבום שני מקורי, בחר ללכת לא בתלם המקובל ולהקדיש אלבום שלם לכותב שירים.
נדמה לי שרוחו של צ'יזיק הייתה בערב הזה כדי להאיר יוצר, גיטריסט וזמר פופ בחסד שיודע לחבר תחנות ולהגיש איזושהי תחנת ביניים בדרכו בערב בלתי אמצעי שיוצא מצניעות ומשדר אמת יפה.

שירים: תני לי מחסה, לורן, איש בודד/ בכל היא מודה, סיבה למסיבה, שיר הזרוק, שרית הספרית, שוב לבד, צחוק הגורל, אף אחד לא מזיל דמעה, לעולם, האמת, מאוהבת, מה תאמרי, החברה להגנת הטבע, סיפור אהבה, היא אוהבת, סאן חוזה, רוצי שמוליק.

נגנים: ברק קרם – תופים, הדר גרין – בס, אופיר קנר – פסנתר

אורחים
: מאור כהן, מוש בן ארי יזהר אשדות

פיטר רוט שר שמוליק צ'יזיק

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

4 תגובות

  1. הייתי אתמול בהופעה עם שתי חברות.
    תאמת לא ידעתי מי כתב את השירים האלו והופתעתי לטובה לגלות אדם שלא נמצא עמנו וכתב שירים מדהימים.
    אני חושבת שבאמת רק יזהר אשדות עזר להעביר את הערב לקצב מהיר יותר,למרות שמאור כהן ומוש בן ארי גם שרו מאוד יפה.
    מאוד נהננו מההופעה.

  2. בחישוב מהיר – רוט היום בן 16?!?!? (נולד 7 שנים אחרי מותו של צ'יזיק ב 1987)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות