שר צ'יזיק

פיטר רוט

הד- ארצי
4.5/5

פיטר רוט התביית על פינה חמה בפופ המקומי. לקח את שמוליק צ'יזיק המנוח לחלקתו המוסיקלית. העניק לשיריו דיסק מלא – בהיבטים מוסיקליים שונים, קאברים מלאים, גם לחנים חדשים למילים. האתגר – הארה מחודשת של השירים, הענקת ממד אישי.
התחלתי בערב השקת הדיסק לפני שהקשבתי לו (אסטרטגיית ההפקה הקדימה את ערב ההשקה להקה), והנה – הדיסק.
למה צ'יזיק? יש משהו לא שגרתי בשירים שלו שמתחבר מן הסתם עם קסם המסתורין שבהסתלקותו מן העולם. כל מיני ניואנסים שמיוחדים לו. אבחנות דקות: ב"מה תאמרי", הלהיט המוכר של יזהר אשדות מנסה צ'יזיק לדמיין מה הבחורה תאמר אם ינסה להתחיל איתה. בשיר יש משפט – "מה תאמרי אם אלחש על אוזנך/ ואשק על לחייך" – במובן של גישושי יחסים (היום כל מפגש בכי אקראי מתחיל בנשיקה על הלחי)
איש נטול הצלחה ללא מחסה רוחני שעבד הרבה עם אריאל זילבר, ואמנם השיר הזה "תני לי מחסה" של צ'יזיק וזילבר פותח את הדיסק באווירת אמביינט ג'אזית. הפנדר רודס (משה לוי) מוסיף קורטוב סוונטיז מחניף. מעניין מה צ'יזיק היה אומר על מצב הרוח הרומנטי הנעים הזה.
רוט השתמש בחומרים כמעבדה מוסיקלית צנועה: "סיפור אהבה" – השירה הנמוכה שמקנה לשיר מעין ניכור אינטימי ומתחברת יפה עם הפסנתר הדומיננטי וההרמוניות השמיימיות המיוחדות. מצד אחר – רומנטיות ב"לורן" שיזהר אשדות הלחין עם משב נוסטלגי-רומנטי מקסים. שיר על לורן החלומית והמיוחדת – זו שחוזרת עם הגשם, שבאה לעת ערב, שיושבת לה בגן או על ענן. רוט מעצים בטון רך ותחושתי את רוח הכמיהה המנשבת גם מהלחן. כולו נמצא שם בעולמה של לורן. רוט ואשדות באו מאהבה אמיתית – לצ'יזיק, מסורת הפופ הישן והטוב מנצחת. פיטר רוט הלחין את "איש בודד איש נודד", "שוב לבד", "מאוהבת" ו"האמת". שירים מיומנו של איש שכתב את דכדוכו בזווית פיוטית פילוסופית פשוטה. כמעט כולם – פופ משובח, מנגינות נוגות, מלטפות. רוט שר רגיש, מעודן ב"שוב לבד" בדואט יפהפה עם רונה קינן שנורא הזכירה לי כאן את יהודית רביץ בקול הגבוה. "מאוהבת" בדואט עם מיכה שטרית – מנגינה מקורית מקסימה בעיבוד עשיר בעל אפיונים רכטריים (ההרמוניות, שילוב כלי הנשיפה). מצד אחר – "האמת" – טון שירתו של רוט אינו משתנה נשאר רך ונינוח אבל בעיבוד נכנסות החשמליות לפעולה במימד רוק גרובי דרמטי חריג.
קאברים: "שיר הזרוק" – כמעט שיר מחאה אישי, רוקנ'רול ברוח ה – Rockabily. מאור כהן הצטרף כדי להעניק לשיר חיים חדשים. "רוצי שמוליק" – גרסה אקוסטית אנטיתזה מיוחדת ללהיט הישן בנימה חלומית ל שיר ערש.
כבר כתבתי בביקורת על ערב ההשקה: במקום ללכת על אלבום שני מקורי, בחר רוט להקדיש אלבום שלם לצ'יזיק. זו אינה טעות, כי הוא מציג את היכולת של גיטריסט-יוצר וזמר פופ בחסד שיודע לצאת מהמשבצת שלו ולהגיש תחנת-ביניים שמעידה על הורסטיליות והפתיחות שלו.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

5 תגובות

  1. הביקורת מדוייקת מאד. הקול של פיטר חם ועמוק, הדיסק מקסים, ענוג ומלטף ומתאים מאד לימי הקיץ המהבילים.
    אוהבת במיוחד את הביצוע ל"תני לי מחסה" ואת "לורן" המקסים. פחות התחברתי ל"מה תאמרי".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות