מילים: נתן אלתרמן לחן: סשה ארגוב

אליפלט

ביצוע: אריק איינשטיין, שלומי שבן
5/5

אליפלט" נוצר כעשר שנים לאחר מלחמת תש"ח, ומתוך מודעות חריפה לציוויי הגבורה של שירת תש"ח. למעשה – השיר היחיד שכתב נתן אלתרמן ללהקה צבאית (להקת גייסות השריון  שבה שרתה בתו, תרצה אתר). השיר מוכר בביצועי להקת 'התרנגולים' משנת 1961, אריק איינשטיין שממשיך להתנגן.  משך השנים הפך לחלק בלתי נפרד מהקלאסיקה הישראלית, שיר שמושמע במיוחד ביום הזיכרון לחללי צה"ל.
"אליפלט" היה שונה מאוד משירי הגבורה שזימרו הלהקות הצבאיות וממרבית שירי הזיכרון שנכתבו בארץ, מאחר שהוא עוסק בהילה שנוצרה סביב חייל אנטי-גיבור שמתגלה כחייל אמיץ דווקא בגלל ש"אין לו אופי" (אירוניה) כזה שלא עמד בדיוק בתקן 'יפי הבלורית והתואר,  נעבכי, אאוטסיידר. חייל שהוא התגלמות הטוב והתמים במובן השלם והמלא של המילה ("צדיק תמים"). הטוב שבו אינו תוצאה של לחץ חברתי, אלא נובע מתוכו.
נראה כאילו אלתרמן ניסה בשיר לעדכן את אתוס הבלוריות של 48 לטובת אתוס חדש, של הלא יוצלח, הנעבך שהשירות הצבאי זר לו.
אליפלט לפי השיר הא מן "פרייר" שהחברה לועגת לו. כבר בילדותו דיברו בו דופי. אופיו הוותרני כל כך של אליפלט קובע את גורלו, כך שמעשה הגבורה שעשה הוא לחלוטין דטרמיניסטי, אין עימו בחירה של ממש, אדם בעל תודעה בוחר דרך התנהגות מתוך מספר אלטרנטיבות. לאליפלט אין אלטרנטיבה.
אלא שבחלק השלישי של השיר מתברר שחסר האופי לכאורה הנתון לטינה ולעג – הוא דמות נשגבת הזוכה למגע אלוהים. המלאך מעניק לאליפלט צל"ש על מעשה הגבורה ("במרום יש לנו ממך נחת") ממלא את תפקידו ומוסר את ההבטחה 'המרגיעה' שמותו של הקרבן לא היה לשווא.
"אליפלט" בנוי איפא על הפער בין סיפור גבורה קלאסי של הגיבור הישראלי יפה הבלורית לבין דמות התמהוני המסכן, זה שמצטייר בחברה הצבאית כטמבל מוחלט.אלא שבשיר התום המוחלט של הטמבל הופך בקרב לגבורה קיצונית, הזוכה בסיומו של השיר לגמול אלוהי.
סשה ארגוב בחר מוסיקה מינורית שמצליחה להעביר את הנרטיב של אליפלט בצליל נוגה וצובט. הלחן מייצר מתח מיוחד בדגש על המלים "כי סביב ככינור וחליל/ מנגינה מאירה מצלצלת" פראזה מלודית שמטפסת בסולם כמו כדי להביע התגלמות של רוחו המיוחדת  של אליפלט – שיש בה מוסיקה – "דבר מה מתרונן". או: "כי מסביב ככינור וחליל/ מנגינה מאירה מצלצלת"
בין מבצעי השיר – אריק איינשטיין (הקשיבו מטה), אושיק לוי, ברי סחרוף, חנן יובל, רונית אופיר. בוידאו: צילום נדיר של ביצוע מרובע של השיר – שלומי שבן, רונה קינן, ירמי קפלן.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

2 תגובות

  1. אלתרמן כתב שני שיר נוסף במיוחד ללהקה צבאית, שמו "פרד לתפארת" שבוצע אף הוא ע"י להקת גייסות השריון.

  2. ״אם נסביר לך.. מה זה יועיל?!״ בביצוע של אריק איינשטיין. השורה הכי זכורה עליי בשיר. חזק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות