פסטיבל ג'אז תל אביב

שלישיית טיגראן האמאסיאן

סינמטק ת"א
4.5/5

פסנתרן כזה עוד לא שמעתי. לקח לי חצי שעה להתאושש, בלי לחשוב על מה שמעתי. פשוט לעכל מפגן של טכניקה וסגנון שהתיאור "וירטואוזי" די קטן עליו. אחרי שנרגעתי אפשרתי לעצמי לשוחח עם הרציונל שבי, כי אחרי ששומעים את טיגראן האמאסיאן בפעולה הנטייה היא להישאר עם "ואההה" ענק, לתת לרגש להגיד את דברו, ושזה יישאר רגש.
תווי פניו כמעט נעריות. הוא בסך הכל בן 24. ארמני במוצא. זוכה פרס תחרות הפסנתרנים ע"ש תלוניוס מונק (2006) הסופרלטיבים רצים לפניו – "התגלית הגדולה של פסנתרנות הג'אז", "ממזג באופן מבריק בין השפעות רבות ממוסיקה ארמנית ועד קלאסית ורוק". זה אפילו מעט מדי אחרי מה ששמענו, והייתי מוסיף מיד סופרלטיב  כמו הקלישאה "השמים הם הגבול" וזו אינה הגזמה, וגם לא אתווכח עם מי שיגיד – סוג של הגאון הטירופי,שברגע שהוא מנגן, הוא נמצא בספירה של דיבוק.
אבל אחרי ה"ואההה" – מגיע גם רגע של "תירגע", עם כל הסלטות באימפרוביזציה, הפעלולים, הטכניקה הענקית, הקפיציות וההתלהבות, השפה הפסנתרנית הקצבית לעיתים האגרסיווית בקשר הדדי מושלם עם הקונטרבס-תופים, האסוציאטיביות וההומור הנועז, המרחב הסגנוני, בא לך לומר להאמאסיאן: ואללה, אבל אם אתה רוצה להגיע לפנתיאון שבו נמצאים כבר ענקים כמו תלוניוס וקוריאה והנקוק, תרגיע את ההתרגשות הענקית. הבנו שאתה גאון, לך גם על פסנתרנות יצירתית שיש בה יותר עומק. יכול להיות שהגזמתי? שמישהו שחטף מהפסנתרן הזה ויברציות אומר עכשיו: עזוב אותך. רד מהביקורת הזו. אל תרסן ההתלהבות. תישאר עם החוויה.
נשארתי. כלומר – עם הריגוש הראשוני, עם הנגינה שמנסה לטפס מעל המקצבים והסולמות הרגילים, עם הרעננות הנפלאה, עם הפיוז'נים בין מוסיקה אתנית למערבית, עם הקשר החברי-מוסיקלי עם שני הנגנים שלצידו, מרק ג'וליאנה הזכור לטוב מאבישי כהן, מתופף אחד ויחיד, שמגעו עם התופים פריך וחכם, עם סם מינאיי, נגן הקונטרבס, ששומר על סיעור מוחות מיוחד עם האמאסיאן לאורך הערב. כך שבשורה התחתונה – בשביל פסנתרן כמו טיגראן האמאסיאן שווה היה להגיע לפסטיבל הג'אז של תל אביב.

טיגראן האמאסיאן – פסנתר, סם מינאיי – קונטרבס, מרק ג'וליאנה – תופים

Tigran Hamasyan – Piano
Sam Minaie – Contrabass
Mark Guiliana – Drums

שלישיית טיגראן האמאסיאן בפסטיבל ג'אז תל-אביב

Tigran Hamasyan Trio Tel Aviv Jazz Festival

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות