בעקבות הכתבה "שתיקת הכבישים" ב – 7 לילות

מה רוצים מגלגלצ?

0/5

"מכונת הלהיטים הגדולה מתה", קובע רז שכניק בכתבת שער ב"7 לילות" על גלגלצ ("שתיקת הכבישים") המשתרעת על שלושה עמודים. "המקום שברא את קרן פלס, הוליד קריירות, המציא את המיינסטרים המוזיקלי בארץ וטחן לנו שירים בינוניים – כבר לא איתנו" וגם "גלגלצ כבר אינה מייצרת להיטים".
שפשפתי את עיני: תפקידה של תחנה לייצר להיטים? עורכי תחנה בוחרים שירים לפי מיני קריטריונים ומשדרים אותם. הם אינם מיצרים אותם. הקהל המאזין קובע בסופו של דבר אם השיר שנבחר להיות משודר יהפוך ללהיט. מי שעומדים מאחורי ייצורו של הלהיט הם, כמה שזה יישמע מוזר – יוצריו (מילים-לחן-עיבוד-הפקה) ומבצעו. הרדיו הוא בסך הכל מתווך בינם ובין הקהל. הקהל הוא שיקבע אם השיר הוא שלגר.
אז מה רוצים שוב מגלגלצ? פעם אהבו לרדת על התחנה בגלל מנהלה דאז, אלדד קובלנץ, שבחר שיטת שהוכיחה עצמה: בוחרים קבוצת שירים ומריצים אותה כמה פעמים בתדירות גבוהה. השיטה הוכיחה עצמה כמייצרת רייטינג, מיתגה את התחנה והעלתה את פופוליריותה בפקק. השיטה הזו כבר אינה קיימת, מה שמביא לדברי שכניק "אנשים בתעשיה המוסיקה" לטעון כי "התחנה מנותקת מטעמו הנוכחי של העם" מי הם האנשים האלה? שכניק מצטט כביכול אנשים מ"התעשיה" שהעזו לדבר נגד גלגלצ "ללא פחד", אבל לא הזדהו בשמם …
אני מתגלגל פעם ראשונה מצחוק: מהו "טעמו הנוכחי של העם"? לכל העם יש עכשיו טעם מסויים? יש מצב כזה? אני אוהב את פוליקר ואת פול סיימון ואת הביטלס ואת מירי מסיקה ואת ישי לוי. מה זה אומר עלי? שטעמי כטעמי? שטעמי  כ"טעם העם"? או אינו (כטעם העם)
אבל יוזמי הכתבה ניסו להוציא איזה שד מהבקבוק שכבר אינו קיים, כנראה בשל יוזמה אינטרסטנית. הרשימה ב"7 לילות" מנסה לייצר משוואה בלי שיהיו בה ערכים למשוואה: אם גלגלצ "אינה רלוונטית" – מדוע היא עדיין הכי פופולרית? שתיקת הכבישים? הכבישים לפי הכתבה הזו ממש לא שותקים.
הנה עוד משפט שגרם לי פעם שניה להתגלגל מצחוק: "גלגלצ עדיין התחנה הכי פופולרית הפכה לתחנה שמייצרת מוזיקה שיכולה להיחשב אלטרנטיבית" אתם מבינים את המשפט הזה? השבוע השתרכתי בפקק ארוך מאוד, הרדיו היה על גלגלצ, וקיבלתי רצף מוסיקלי מאוד לא "אלטרנטיבי". תמהיל פופולארי או כמו שאומרים "מיינסטרימי" של הכל מכל – שישים, שביעים, תשעים. אבל בעיני הכותב מי שהייתה תחנה מיינסטרימית יכולה להיחשב היום … "אלטרנטיבית". מול מה? מול "הטעם של העם"? איזו משוואה מנסה שכניק לבנות? שגלגלצ היא עדיין הכי פופולארית אבל היא כבר לא הכי פופולארית… או: אם פעם האשימו את גלגלצ ב"יתר מיינסטרימיות" – היום מאשימים אותה ב"יתר אלטרנטיביות"?!
הכתבה שומטת את קרקע האמינות מתחתיה. למשל: הכותב מנסה להוכיח כי השירים המשודרים בגלגלצ "אינם להיטים" ומביאה רשימה מפוזרת ומבולבלת של שמות שירים וזמרים. למשל: Cut It Out של דניאלה ספקטור, אחד השירים היותר מושמעים בגלגלצ. מה הבעיה איתו? השיר אינו להיט?! ומה עם שירים של נתן גושן, בלקן ביט, ארז לב ארי? לא להיטים?
למה חותר שכניק? אני מצטט מהכתבה: "אמנים מזרחיים אינם בעשיריה הראשונה למעט שיר לוי, בנו של ישי לוי"…
נו, עכשיו הבנו מה הבעיה מה שגורם לי להתגלגל פעם שלישית מצחוק
: אם גלגלצ כבר אינה רלוונטית כתחנה "המייצרת להיטים" כפי שקובע שכניק, לשם מה "הזמרים המזרחיים" זקוקים לה? האמת: הם מעולם לא נבנו על גלגלצ. דודו אהרון, קובי פרץ ועופר לוי לא בנו קריירה על בסיס גלגלצ או כמו שאומר אהרון: "אני אמן שצמח מלמטה, אני הצלחתי בלי גלגלצ" (מלמטה=אירועים=שמחות) באותה נשימה של אי השמעות מוזכר גם הראל סקעת, והוא נדמה לי אינו נמנה על רשימת "הזמרים המזרחיים".
אם לאמץ משהו מהכתבה המופרכת, אז אני מאמץ את דבריו של אביב גפן שאומר: "תפקידו של הרדיו אינו לייצר כוכבים, אלא לתמוך בשירים שהעורכים מוצאים לנכון. אם האמן אינו עושה דרך אמיתית, לא יקרה איתו הרבה, ולא חשוב איזה רדיו ישמיע אותו או לא". נכון מאוד.
אני חוזר לפקק הארוך בכביש תל-אביב חיפה באחד מלילות השבוע שעבר: שמעתי מוסיקה שהנעימה דרכי, לא הרבה מעבר. תמהיל שהתאים לי לאותן דקות ארוכות, בלי לחשוב אם רדיו צריך "לייצר להיטים" או "לבנות קריירות". לכל רדיו יש העורכים שלו, קו הבחירות שלו, הקהל מוזמן לבחור מה הכי מתאים לו. העובדה שגלגלצ זוכה לשער ושלושה עמודים "7 לילות" אומרת דבר אחד: גלגלצ עדיין לא יורדת מהפקק. עדיין הכי מבוקשת וכנראה מועדפת עם קובלנץ, בלי קובלנץ.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

35 תגובות

 1. נו, המדובר במוסף של ידיעות אחרונות, לא ציפיתי לאמינות. העיתון הזה יצא מהלקסיקון שלי מאז הבחירות, הם מתעטעים בקהל הקוראים או במילים פשוטות – משקרים, והרבה.

 2. אברי גלעד שאל בתוכנית שלו אחד מול מאה את השאלה: כמה פעמים מופיעה המילה גל בג'ינגל המפורסם של גלגל"צ? וכולם כולם ידעו ! אם תעירו אנשים באמצע הלילה הם ישירו את הג'ינגל שלכם
  ולגבי מה שאמר עופר זה נכון שחשוב שתזהו כל שיר טוב ותתנו לו הזדמנות , אבל רק שירים טובים אנחנו המאזינים לא צריכים לסבול בגלל אמרגנים שמנסים לדחוף ולפרסם את אלה שחושבים שהם זמרים ו.
  הם שהם ברמה נמוכה.
  גלגל"צ הכי מואזנת כי בגלל איכות השירים והזמרים הכי גדולים ,כמו סיימון וגרפונקל , אלטון גון לצד שירים חדשים וולא מאזינים להם רק ילדים שמקשקשים בפייסבוק של גלגגל"צ .

 3. עזבו שניה מוזיקה מזרחית
  גלגלצ פשוט מפספסים המון גם במוזיקה ה"רגילה"
  לא ברור מה השיקולים שלהם לפלייליסט (חוץ מלהכניס את נינט תמיד שזה בסדר אבל לא ברור ההעדפה אליה מול אחרים ביניהם אהובים יותר גם נראה כאילו יותר מידי מהשירים המיוצגים ע"י ירון כהן וחגית משהו נכנסים מבחינה יחסית)

  לפעמים הם פוגעים כמו במקרה של אברהם טל
  לפעמים הם נזכרים מאוחר כמו עם רוני דלומי שהשיר הראשון שלה נכנס לפלייליסט רק אחרי שכבר הצליח בתחנות אחרות וב-24
  ולפעמים בכלל לא ושירים טובים של בין השאר אמנים אהובים על הקהל שבימיה הטובים רק לפני כמה שנים גם גלגלצ ידעה להעריך מתפספסים (או מצליחים בכל זאת) וחבל כי דווקא הם יכלו להיות קונטרה אמיתית ללהיטים מהצד המזרחי ששולטים עכשיו כמעט לבדם בבמות האחרות.

  גלגלצ גם לא נותנת לקהל להשחיל שירים דרך המצעד
  לפחות לפי התוצאות נראה שהמצעד זה לא בחירה טהורה של הקהל.

  עכשיו יש להם מונופול תחנה יחידה המשודרת בכל הארץ מוזיקה עברית ולועזית ללא פרסומות כמעט אך לא לעולם חוסן ואם התחנה לא תתאפס על עצמה היא תגלה שאפשר להפסיד גם את המונופול וגם את הקהל וחבל

 4. השיר המדהים הזה הוא של להקת
  Everything But The Girl:
  I Didn't Know I Was Looking For Love until
  I found you

 5. הסברתי לך בדיוק מה מפריע לי בתחנה הזאת ואם אתה לא קורא או לא מבין את מה שאתה קורא אז יש בעיה… באמת עדיף שלא תגיב יותר כי אתה עושה צחוק מעצמך

 6. ל"מלי" המגיב מתחנה אחרת…
  גם ב99 FM יש שירים טובים בסגנון גלגלצ
  גם בתחנה הזאת אתה מקנא…..?
  אתה עושה הכללות ומייד מבינים שאתה מתחנה אחרת !
  ואני לא מגיב רק בשם עצמי והחלטנו לא לענות לך יותר
  אתה לא מגיב לעניין.

 7. לסטודנטים: ומאז אתה מדבר על עצמך ברבים? אני במקומך לא הייתי מתגאה בזה כל כך… בטח לא אם אתה סטודנט/ים?

 8. ל"סטודנטים" שחי עם פיצול אישיות… כמו שאמרתי שוטים כן, אבל הגן עדן לא ימשך לעד…

 9. למגיב "מלי"
  גן עדן של שותים קולה קרה ומאזינים בהנאה לגלגלצ

 10. ל"מלי" :
  אנחנו בבית ונהנים מכל רגע !
  גלגלצ מדהימים !!!!!!!!!!

 11. אף אחד לא יגיד לי אם להגיב או לא להגיב ואתה טועה אני לא מקנאה אני כועסת!!! אני כועסת כי אני יודעת שעדיין יש להם הרבה כח (בזכות מאזינים פנטיים כמוך) שהם משתמשים בו בצורה חסרת אחריות וחסרת פרופורציה, הם שנים רבות רמסו קריירות של אומנים מעולים, לפלייליסט שלהם אני קוראת פליליסט, כי זה פלילי מה שקורה שם, אין שום סיבה שתחנה כזאת תמומן מכספי ביטחון, מזמן אין להם שום קשר לצה"ל ואני מאוד אשמח כשהתחנה תעבור להיות פרטית ותמומן ע"י פרסומות כמו כל התחנות האחרות ותקרא "קול הפלצנים" כמו שמתאים לה…

 12. עובדה שהם מחמיצים המון להיטים מדהימים!!! אתה לא יודע את זה כי אתה שומע רק גלגלצ… וחושב שרק מוש בן ארי ונתן גושן קיימים ושהם איכותיים חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח
  חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח
  חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח

 13. ל"אוהדת" -"מלי"
  אם גלגלצ יחמיצו שירים ישראלים חדשים טובים
  זה יהיה מאוד לרעתם והם יודעים את זה !
  כנ"ל לגבי הלועזיים .

  אם שיר טוב שנהיה להיט יתנגן בתחנות אחרות זה לא יהיה לטובתם
  עד עכשיו הם בסדר בודקים ביסודיות

 14. אף אחד לא סובל את רשת ג ! אולי שניים שלושה אלה מהעליות לפני 50 שנה מאזינים להם
  תחנה מנותקת מהעולם ומיושנת

 15. נראה לי שפיספסת את הטיעון העיקרי של רז שכניק- גלגל"צ הפסיקה להיות ראי של טעמם של הרוב, ברגע שבחרה לא לשדר מראש אמנים מצליחים מאוד אשר עומדים במבחן הקהל. זכורה האהדה הגדולה לאריק ברמן שלאחת מהופעותיו בזאפה בשיא ההשמעות הגיעו 50 איש בעוד אמנים אחרים הוחרמו.
  תראה את מצעד ההשמעות – כמעט אף שיר מהפלייליסט של גלגל"צ לא נמצא בעשיריה הראשונה. השירים בגלגל"צ היום נשמעים כמו שיר אחד ארוך ארוך. לא בכדי עמיר בניון הודיע שיש כאן מגמה ברורה של גלגל"צ להעדיף את הסצנה המוזיקלית האלטרנטיבית. מעבר לזה, גם אמנים שבעבר גלגלצ טיפחה כקרן פלס,מירי מסיקה, איה כורם, כפיר אפשטיין ,דור דניאל וכן גם הראל סקעת לא מוכנסים לרשימת הפלייליסט שנדמה "כדווקא" למה שהיה בעבר.הרי השיר החדש של סקעת נמצא כבר שישה שבועות ברשימת עשרת השירים המושמעים אך גלגל"צ מתעלמים ממנו במפגיע. כנ"ל עם שירו של עידן עמדי "רץ אל האור". גלגל"צ עברה מקיצוניות אחת לשניה.אגב, לא בטוח שהרייטינג עדיין גבוה מהרגע שגם תחנות איזוריות וג' החלו לשדר דיווחי תנועה נעלם הערך המוסף של גלגל"צ.

 16. למלי :
  ומה את חושבת שאנחנו לא מאזינים עכשיו וכל היום?
  איזה שירים !!! חנויות בת"א – גלגלצ !!
  הייתי סוף שבוע בבריכת קרית ענבים ושם השמיעו את גלגלצ בקפיטריה ! אנשים מבינים מה גלגלצ שווה
  ותפסיקי לכתוב תגובות , רואים שאת מקנאה !

 17. תמשיכו לחיות בבועה שאתם לכודים בה ולקנות את כל מה שגלגלצ מוכרת לכם כ"איכות" ולא לשים לב למה שקורה מסביבכם.

 18. מי זאת המלי הזאת שמשתלחת? בדבר אחד היא צודקת. יופי שיש תחנות אלטרנטיביות לגלגל"צ, ועוד יותר יופי שיש אליקו… שם אין פלייליסט כי כולללללם שווים. ויש לנו ארץ נהדרת למי ששכח.

 19. אם השיר מעפן גם אם הוא יהיה בלי הפסקה שנתיים בגלגלצ הוא לא יהיה להיט !
  ולמה רז שכניק כתב על גלגלצ דווקא? כי הוא יודע שלגלגלצ מאזינים בכל מקום , את זה הוא יודע בוודאות וצודק יוסי חרסונסקי שאמר שגלגלצ בכותרות כל הזמן כי יודעים שכולם מאזינים לה …יש לה הרבה מעריצים מכורים !
  בגלל המוסיקה…!

 20. למגיבה מלי ולכולם !!
  צודק מאוד כותב הביקורת כאן יוסי חרסונסקי, תפקיד גלגלצ לא לייצר להיטים מי שהשיר שלו להיט יהיה בטוח בגלגלצ
  אני לא מכירה להיט שהכרתי ממקום אחר ולא מגלגלצ
  ולא רק אני, אם השיר החדש הוא מצוין הוא יהיה להיט
  ויהיה בגלגלצ .
  אין בכח ! אם השיר לא שווה אז למה שיסבלו המאזינים !
  וגלגלצ משמיעה את כל הלהיטים שיש
  אף אחד לא מחכה לשיר ישראלי חדש שיהיה פתאום להיט
  כולם נהנים מהמוסיקה של כל הלהקות הגדולות והטובות והזמרים וכו מכל התקופות וזה מה שכיף !!
  אם שיר ישראלי הוא טוב הוא מייד ייקלט בציבור כי הוא טוב
  ולא כי זה בגלל גלגלצ ! את זה את צריכה להבין וכולם צריכים להבין.

 21. התחנה הזאת מייצרת זמרים של שיר אחד ומעלימה אותם, תשימו לב איזה שירים של שלומי שבת משמיעים שם? ואביהו? אתם בכלל יודעים שהוא מוציא דיסק חדש ואף אחד מהסינגלים החדשים לא נכנס לגלגלצ? אתם שמעתם בכלל את השיר החדש של שלומי? הם משמיעים את השירים הישנים שלו ומתעלמים מהחדשים, זה רק שתי דוגמאות מאותה משפחה…את אותו הדבר אפשר להגיד כמעת על כולם, כמאזינה לשעבר לא הייתי מבינה לאן נעלמים לי כל מיני זמרים אהובים וטובים ולמה הם לא מוציאים עוד שירים? עד שהבנתי שהם פשוט לא בגלגלצ אבל ממשיכים לעשות דברים נפלאים, בקיצור אילו לפחות הייתה להם תוכנית נורמלית שחושפים שירים חדשים (וטובים כמובן) כדי שהמאזינים שלהם ידעו בכלל על קיומם וידעו לחפש אותם במקומות אחרים… דיינו אבל המצב הזה הוא בילתי אפשרי.

 22. אני זוכר שגלגלץ לפליליסט הם הכניסו את שמעון בוסקילה שיר במרוקאית ! ממש הגזימו ! השיר הזה לא התאים לפליליסט יותר מזמרים ישראלים טובים אחרים
  אז אם מישהו הוא זמר חדש ושווה כן להכניס לפליליסט
  אבל אין לי תלנות לגלגלץ , באמת שירים טובים

 23. יוסי חרסונסקי מאמר קצר וענייני ! מי זה השכניק הזה שבא
  להתעמת עם כל מאזיני גלגלצ ! לא נקרא יותר ידיעות
  רק עיתונים אחרים !
  גלגלצ: אנחנו מאזינים לכם וגם גולשים באינטרנט !
  ובדרכים ברור שמאזינים לכם..!!!

  וואלה האתר הזה שלך רץ עכשיו באינטרנט
  כולם התעצבנו מהשכניק הזה , הוא חוצפן
  נייט לשכניק !!

 24. לרז שכניק ! די כבר עם המוסיקה המזרחית!!!!!!!!
  יש את המוסיקה המזרחית הכבדה והדחויה שאפילו התחנה
  של אליקו התרסקה עם המוסיקה הזאת שלו !
  ויש את איל גולן שמככב בגלגל"צ וזמרים כמותו זה בסדר
  אבל תלוי איזה סגנון הם מבצעים ! איל גולן הגיע למקום הראשון והיה 3 שבועות כי זה לא היה שיר סלסולים כבד !
  וזה מה שהמאזינים אוהבים גם שלומי שבת אחלה זמר שלא שר מזרחית כבדה ! ומושמע המון בגלגל"צ !
  ואביהו גם מדהים אחלה שירים יש לו !
  אז די כבר לבכות ! גלגל"צ מדהימים !! ומה היינו עושים בלעדיהם? כל התחנות האחרות רק תכניות ברברת וקשקשת . טוב שיש תחנת מוסיקה ברצף ואיכותית !

 25. מה שבאמת חשוב זה שגלגל"צ לא יפספסו את מי שהוא באמת זמר או להקה טובים !! אסור להם לפספס !
  אבל חוץ מזה בסה"כ הם תחנה מעולה וכיפית !!!

 26. כל הכבוד על הביקורת נגד רז שכניק ! מי הוא חושב שהוא בכלל?
  גלגלצ אחלה תחנה !
  אחלה מוסיקה מצוינת !

  גם בשם חברים שלי מאונ' ת"א.

 27. מי שמתיימר ליצור להיטים זה הם בעצמם ולא הם לא "אלטרנטיבים" הם סתם בעלי טעם רע במוזיקה, הלואי והייתי יכולה להבין פעם לפי איזה קריטריונים הם קובעים מה ישודר בתחנה ומה לא, מה שבטוח זה לא לפי האיכות… הם יותר מעודדים את הבינוניות, את מה שזורם להם טוב עם דיווחי התנועה, כן זה מרגיז שיש תחנה ש33% מאזינים לה באדיקות וחושבים שמה שהם מקבלים בגלגלץ זה איכות…והיא מתעלמת מהרבה מאוד דברים איכותיים טובים ומוצלחים שקורים במוזיקה בארץ (ולא אני לא מתכוונת למוזיקה מזרחית…) והם לא זוכים לחשיפה מינימלית בגלגלצ, מרגיז אותי שהם ממומנים עלידי כספי הבטחון (מה שחוסך מהם לשדר פרסומות שזאת הסיבה העיקרית שהאזנתי להם פעם) שהם הכסף שלי ושלך ומתנהגים כמו תחנה פרטית, אני שמחה שיש היום אלטרנטיבה מספיק חזקה כדי שהאומנים האלה יקבלו חשיפה ויגיעו לפחות לחלק מקהל היעד שלהם ועבודתם לא תרד לטמיון כמו פעם.
  נ.ב, שמתי לב בזמן האחרון זה שיש לך הבנה סלקטיבית… (כנראה שיש דבר כזה) מה שאתה לא רוצה להבין אתה לא תבין גם אם יגישו לך את זה לפרצוף, ולכן התגובה מיועדת בעיקר לקוראים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות